ZAVRŠNI RAZGOVORI O MINIMALCU 14. SEPTEMBRA Naš cilj je da prosečna plata bude 900, a penzija 440 evra, kaže ministar rada
9.9.2020 09:39 Autor: Redakcija Biznis.rs
Predstavnici sindikata, poslodavaca i Vlade Srbije razgovarali su ponovo 9. septembra o visini minimalca u narednoj godini, a nakon kolegijuma Socijalno-ekonomskog saveta (SES) nisu želeli da komentarišu ishod sastanka.
Takođe, nisu bili radi ni da kažu da li je eventualno postignuto rešenje i došlo do promene ranijih stavova, javlja Tanjug.
Predstavnici sindikata objasnili su da će javnost zvanično o ishodu obavestiti u ponedeljak 14. septembra, kada su zakazani završni razgovori.
Kolegijumu u prostorijama UGS „Nezavisnost“ u Beogradu prisustvovali su ministar finansija Siniša Mali, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Ðorđević, predsednik UGS „Nezavisnost“ Zoran Stojiljković, predsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije Ljubisav Orbović i predsednik Unije poslodavaca Srbije Miloš Nenezić.
Podsetimo, uoči kolegijuma, na sastanku 8. septembra predstavnici sindikata i poslodavaca nisu uspeli da približe stavove.
Zajednički cilj svih, kako je pre sastanka izjavio ministar za rad Zoran Ðorđević, jeste sporazum.
Sindikati, kako je ocenio ministar gostujući na TV Prva, imaju razumevanja za situaciju u zemlji i okolnosti u kojima je država.
„Bitno je da je naš krajnji cilj da 2025. godine prosečna plata bude 900, a prosečna penzija 440 evra. I da minimalac pokrije minimalnu potrošačku korpu. Ako plata bude 900 evra 2025. godine minimalac će nadmašiti korpu„, precizirao je Đorđević.
Podsetimo, sindikati su tražili da minimalac bude 37.000 dinara, a poslodavci da povećanje bude tri odsto, što je oko 900 dinara.
„U pregovorima se traži realno rešenje. Najbitnije je da ljudi ne izgube posao, da opstanu radna mesta. Ovo što smo ulagali pet meseci nismo radili da bi sada to bacili“, objasnio je ministar, dodajući da situacija u Srbiji zavisi od svetske ekonomije, našeg izvoza i investicija.
Najvažnije je, prema njegovim rečima, da sa sindikatima i poslodavcima postoji stalna komunikacija, izrazivši nadu da će biti postignut dogovor.
Ministar je odbacio tvrdnje da će ove jeseni oko 160.000 radnika u Srbiji, najviše iz mikro malih i srednjih preduzeća, ostati bez posla, rekavši da nema čak ni pretpostavki da će do ovakvog gubitka doći.
Pozvao se i na podatke PIO, RFZO i Nacionalne službe za zapošljavanje, prema kojima je avgust završen na istom nivou kao prošle godine, prenosi Tanjug.
„Prema podacima Centralnog registra pandemiju smo završili sa 7.000 više zaposlenih, a verovatno je neko i izgubio posao„, kazao je Ðođević i pozvao sve koji rade na crno da, dok rade, prijave svoj status, jer kad izgube posao država ne može da im pomogne.
Preporuka za rad od kuće u slučaju zaraze
Ministar se osvrnuo i na krizu izazvanu pandemijom, i najavio da će roditelji, čija deca budu zaražena koronom ili sumnjiva na Covid-19, moći da računaju na svu brigu u okviru zakona.
„Moguće je da se radi od kuće, jer ako je dete zaraženo, i roditelj je potencijalna opasnost za druge. Tu reaguju sanitarni inspektori i lekari. A prevencija je da roditelj bude u karantinu i sa detetom“, rekao je Đorđević, dodavši da će ministarstvo dati preporuku kako bi ovu situaciju poslodavci lakše rešavali.
„Tamo gde proces rada dozvoljava, prvenstveno rešenje je rad od kuće. Kao i korišćenje godišnjeg odmora i ostalog što se pruža kao mogućnost„, zaključio je ministar.