pola godine ne plaća zakupninu

Kompanija 8B Capital prekršila ugovor o zakupu nikšićke Željezare

BiznisRegion

6.5.2025 10:18 Autor: Redakcija Biznis.rs 0

Kompanija 8B Capital prekršila ugovor o zakupu nikšićke Željezare Kompanija 8B Capital prekršila ugovor o zakupu nikšićke Željezare
Švajcarska kompanija 8B Capital prekršila je ugovor o zakupu nikšićke Željezare jer pola godine ne plaća zakupninu od 31.000 evra mesečno. Uz to, u... Kompanija 8B Capital prekršila ugovor o zakupu nikšićke Željezare

Švajcarska kompanija 8B Capital prekršila je ugovor o zakupu nikšićke Željezare jer pola godine ne plaća zakupninu od 31.000 evra mesečno.

Uz to, u istom periodu nije preuzela ni 150 radnika, što je bila u obavezi, prenosi agencija Mina, pozivajući se na Radio Slobodna Evropa (RSE).

Željezara je kćerka državne Elektroprivrede koja je jula prošle godine sklopila ugovor o zakupu sa ruskim biznismenom, sa izraelskim pasošem, Igorom Šamisom, vlasnikom 8B Capital. Ugovor o zakupu na 50 godina odnosi se na dva Željezarina pogona, za proizvodnju i preradu čelika.

Šamis se obavezao da u prvoj godini pokrene proizvodnju i investira oko sedam miliona EU, odnosno 37 u prvih pet godina.

Predsednik Sindikata Željezare, Ivan Vuović kazao je za RSE da od toga ništa nije urađeno.

„Mi njega više ne smatramo zakupcem, od novembra ne plaća zakup“, kazao je Vujović.

On je rekao da Šamis povremeno dolazi u fabriku, ali da nije u kontaktu sa radnicima.

Foto: Freepik.com/ frimufilms

„Iako i dalje nije raskinut ugovor o zakupu, Šamis apsolutno nijednim svojim gestom nije pokazao da je sposoban da pokrene proizvodnju“, naveo je Vujović.

On smatra da je pitanje za Elektroprivredu zbog čega nije raskinut ugovor sa njim.

Da li će pokrenuti raskid ugovora zbog neplaćanja zakupnine, pitanje je na koje RSE nije dobio odgovor iz Elektroprivrede.

„Ako on nije u stanju da plati mesečni zakup 31.000 evra za ogromnu imovinu kojem raspolaže Željezara, kako je onda u stanju da realizuje investicije“, pitao je Vujović.

Vujović je kazao da fabrički sindikat interesuje samo status radnika i dodaje da su svi uposleni preko Elektroprivrede.

„Ako se zakupac pojavi radnici mogu ostati u matičnoj kompaniji (Elektroprivredi) jer je potrebna njihova pisana saglasnost da bi prešli kod zakupca“, naveo je Vujović.

On je kazao da se nada da će država, to jest Elektroprivreda, stati na kraj ovom zakupcu i početi raskidanje ugovora jer radnici smatraju da nije sposoban da pokrene proizvodnju.

Da Šamis od starta ne poštuje ugovor potvrdio je crnogorski premijer Milojko Spajić prilikom posete nikšićkoj fabrici, 9. aprila.

„To je zabrinjavajuće. Ali postoji ugovor koji tačno određuje šta može da se desi u takvim slučajevima“, kazao je Spajić.

Istovremeno je poručio da će država iskoristiti sva pravna sredstva da osigura da se obaveze ispunjavaju. A da li su i koja pravna sredstva do sada upotrijebili, RSE nije dobio odgovor iz Spajićevog kabineta. Šamis takođe, nije odgovarao na upit RSE zašto ne poštuje ugovor o zakupu.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.