Očekuje se da odluka bude doneta na narednoj sednici vlade

Minimalna bruto plata u Hrvatskoj biće 970 evra

EURegion

18.10.2024 09:53 Autor: Redakcija Biznis.rs 1

Minimalna bruto plata u Hrvatskoj biće 970 evra Minimalna bruto plata u Hrvatskoj biće 970 evra
Minimalna plata u Hrvatskoj u bruto iznosu od 1. januara naredne godine iznosiće 970 evra, a ova odluka biće doneta na narednoj sednici vlade... Minimalna bruto plata u Hrvatskoj biće 970 evra

Minimalna plata u Hrvatskoj u bruto iznosu od 1. januara naredne godine iznosiće 970 evra, a ova odluka biće doneta na narednoj sednici vlade RH, nakon usvajanja Nacrta zakona o izmenama i dopunama Zakona o minimalnoj plati, najavio je premijer Andrej Plenković na uvodnoj sednici vlade Republike Hrvatske.

Cilj vlade je, kako je rekao, da prosečna plata u Hrvatskoj do kraja mandata ove vlade bude 1.600 evra, piše Finasije.hr.

„Želimo i da redefinišemo obračun penzija po rotacionoj formuli 85 prema 15, po povoljnijem indeksu rasta zarada i troškova života. Za svako rođeno ili usvojeno dete biće povećan staž porodilja na 12 meseci“, najavio je Plenković.

Pojašnjavajući Nacrt zakona o izmenama i dopunama Zakona o minimalnoj plati, ministar rada, penzionog sistema, porodične i socijalne politike Republike Hrvatske Marin Piletić rekao je da je ovaj zakon usklađen sa evropskom direktivom o odgovarajućim evropskim platama, ističući da je u većoj meri zakon već usaglašen sa standardima EU, na način da se najmanje 50 odsto bruto zarade ili 60 odsto srednje plate u državi članici smatra adekvatnim iznosom minimalne zarade.

„Izmenom zakona uveli bismo nove kriterijume o kojima bi Ministarstvo rada trebalo da vodi računa prilikom predlaganja odluke o minimalnoj zaradi za narednu godinu. Uvodimo dva nova kriterijuma, jedan je kretanje produktivnosti, a drugi je promena kupovne moći minimalne zarade. Predloženo je i da se ukine mogućnost da poslodavci i radnici kolektivnim ugovorom mogu ugovoriti iznos niži od minimalne zarade propisane zakonom, odnosno uredbom“, rekao je ministar Piletić na sednici vlade.

Usvojen je i Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o tržištu rada, kojim je predviđeno povećanje naknade za nezaposlene u periodu od 91. do 180. dana zaposlenja, na način da se sa sadašnjih 30 odsto osnovice taj iznos povećava na 35 odsto, rekao je ministar rada.

„Ublaženi su uslovi da mlađi od 30 godina ostvare pravo na naknadu za nezaposlene, a uslov za devet meseci rada u poslednja 24 meseca je smanjen na šest meseci, a predlaže se nastavak korišćenja novčane naknade nakon kratkotrajnog radnog odnosa koji je prestao sporazumno“, objasnio je ministar Piletić.

Izmenama se predlaže i povoljniji obračun osnovice za ostvarivanje naknade koja uključuje kombinaciju plate i naknade ako je povoljnija za nezaposleno lice u odnosu na određivanje minimalne osnovice zarade, te određeni uslovi za odlazak u penziju nezaposlenog lica sa utvrđenim stepenom invaliditeta, takođe, se olakšavaju. Uređuje se i povremeni rad studenata, preko studentskih službi, a propisane su naknade, na sličan način kao što je to slučaj sa studentskim službama, kao i povećanje od 50 odsto plate za rad neradnim danima, praznicima ili rad nedeljom.

Osim toga, vlada Republike Hrvatske razmatrala je i predlog izmena Programa državne potpore za nadoknadu smanjene vrednosti tovnih svinja zbog afričke svinjske kuge, te će za nadoknadu smanjene vrednosti isporučenih tovnih svinja na klanje iz zone ograničenja III zbog primene posebnih mera za suzbijanje afričke svinjske kuge izdvojiti 11 miliona evra.

Od toga je pet miliona evra obezbeđeno u državnom budžetu za ovu godinu, a šest miliona u okviru usvojenih projekcija Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva za 2025. godinu. Očekuje se i da će uskoro biti predstavljena nacionalna stambena politika sa ciljem pristupačnog stanovanja.

  • Anonimni

    18.10.2024 #1 Author

    To je neto oko 760e, minimalac tamo mi 10% manji od proseka u Srbiji. Kada se zna da je tamo jeftiniji život to je porazno za Srbiju. Kako onda u Srbiji ljudi žive na minimalcu od 380e?

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.