Srbija na 18. Međunarodnom sajmu privrede Tešanj

PKS: Privrednici Srbije žele jače veze i više poslovnih partnera u Bosni i Hercegovini

PreduzetnikRegion

26.9.2024 13:31 Autor: Redakcija Biznis.rs 0

PKS: Privrednici Srbije žele jače veze i više poslovnih partnera u Bosni i Hercegovini PKS: Privrednici Srbije žele jače veze i više poslovnih partnera u Bosni i Hercegovini
Na Nacionalnom štandu Srbije na 18. Međunarodnom sajmu privrede Tešanj u Bosni i Hercegovini, od 25. do 28. septembra, nastupa 12 izlagača, sa ciljem... PKS: Privrednici Srbije žele jače veze i više poslovnih partnera u Bosni i Hercegovini

Na Nacionalnom štandu Srbije na 18. Međunarodnom sajmu privrede Tešanj u Bosni i Hercegovini, od 25. do 28. septembra, nastupa 12 izlagača, sa ciljem da tržištu BIH predstave usluge i proizvode, pronađu nove poslovne partnere, kupce i distributere.

Već prvih dana sajma uspostavili su značajne poslovne kontakte i održali niz sastanaka, navodi se na sajtu Privredne komore Srbije.

Nebojša Stanojević, vlasnik i direktor „Adonisa“ iz Sokobanje, firme koja posluje više od tri decenije, navodi da se “Adonis” bavi otkupom, preradom i pakovanjem lekovitog bilja.

“Imamo oko 150 vrsta čajeva i distribuiramo ih putem veleprodaja koje snabdevaju apoteke i prodavnice zdrave hrane u Srbiji, a na Sajmu učestvujemo da pokažemo kakvi su čajevi, radimo i degustacije, kako bismo se što bolje predstavili ovom tržištu”, kaže Stanojević.

Cilj nastupa na Sajmu privrede u Tešnju, kako je naveo, jeste nalaženje potencijalnih dobavljača iz Republike Srpske i BIH ili partnera koji bi postao distributer “Adonisovih” proizvoda na ovom tržištu.

„Čajevi se ovde mnogo više piju nego u Srbiji, nekad smo imali veoma jake poslovne veze sa ovim područjem, sada želimo da ih obnovimo i ojačamo“, poručio je vlasnik “Adonisa” i dodao da je već prvih dana imao dobre kontakte.

Vera Dosković, rukovodilac komercijalnog sektora firme “Vapoli” u Valjevu, predstavljajući delatnost firme navela je da se bave ekstruzijom polimera, proizvodnjom polipropilenskih šupljih ploča i nihovom preradom. Jedini su proizvođač ambalaže od polipropilenskih šupljih ploča u Srbiji, pokrivaju celo srpsko tržište i zemlje okruženja. Najveći kupci su im Železara i automobilska industrija, a fokus im je na ambalaži za automobilsku industriju.

Kontejneri za transport
Foto: Unsplash.com

Predstavnik “Motoplasta” u Novoj Pazovi Milorad Gajić kaže da se ta firma bavi proizvodnjom streč termo folija, poljoprivrednih i folija za plastenike, kao i drugih vrsta.

„Prvi put smo na ovom sajmu i zadovoljni smo učešćem. Imamo partnere u BIH ali za promociju naših proizvoda imamo još dosta prostora. Motoplast mesečno proizvede od 1300 do 1500 tona folije, koju izvozimo u Zapadnu Evropu, Dansku Nemačku, Austriju i druge zemlje.

Konditorske proizvode BiH tržištu na ovom Sajmu ponudila je kompanija Bomi iz Obrenovca. Vladimir Milošević, rukovodilac Sektora izvoza ističe da imaju konditorske proizvodeu tri kategorije – kremovi, keks i dezerti.

Izvozimo u preko 20 zemalja sveta i svake godine beležimo značajan rast. U BIH sarađujemo sa kompanijom Tesko, a želja nam je da širu publiku upoznamo sa našim proizvodima i stignemo do manjih trogvaca do kojih do sada nismo.

Prema statističkim podacima, koje priprema Centar za regionalnu saradnju Privredne komore Srbije, u poslednjih deset godina bilateralna robna razmena Srbije i BiH se udvostručila, karakteriše je stalan rast i suficit na našoj strani. BiH je u 2023. godini bila naš peti spoljnotrgovinski partner, posle Nemačke, Kine, Italije i Mađarske, odnosno druga izvozna destinacija, posle Nemačke, a deseta po uvozu.

Od članica CEFTA BiH je u 2023. godini bila prvi po važnosti spoljnotrgovinski partner Srbije gde se plasira skoro 41,5 odsto srpskog izvoza. Najvažniji proizvodi koje je Srbija plasirala na tržište BiH, u 2023. godini bili su: mineralna goriva, alkoholna i bezalkoholna pića, mašine i uređaji, plastične mase i proizvodi od plastike, delovi za drumska vozila, gvožđe i čelik, žitarice.

Najvažniji proizvodi koje je Srbija uvezla iz BiH u 2023. godini bili su: mineralna goriva, gvožđe i čelik, drvo i proizvodi od drveta, plastične mase i proizvodi od plastike, hartija i karton, farmaceutski proizvodi, električne mašine i oprema.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.