Singapurska luka budućnosti zainteresovana za saradnju sa Lukom Bar
28.11.2024 08:47 Autor: Redakcija Biznis.rs 0
Singapurska luka budućnosti zainteresovana je za saradnju sa Lukom Bar, koja bi mogla biti odlično čvorište za Balkan i šire.
To je saopšteno nakon sastanka predsednika vlade Milojka Spajića sa ministarkom za trgovinske odnose Singapura, Grejs Fu. On je posjetio i luku Tuas, poznatu kao singapursku luku budućnosti.
“Tek nekoliko stotina radnika na 1.337 hektara površine (veličina oko 3.200 fudbalskih terena), brine se za milione kontejnera i stotine brodova – to je luka budućnosti koja u Singapuru već živi”, navodi se u saopštenju Vlade Crne Gore.
Na delu je, navode, naizgled jednostavan, a u stvari vrlo kompleksan automatizovani proces u šta se uverio i Spajić prilikom obilaska luke.
Ambiciozan projekat za cilj ima da kroz više faza Tuas postane najveća automatizovana luka na svetu, a samo za godinu uvećali su kapacitete za 40 odsto. Uz to su smanjili emisiju štetnih gasova, jer se za većinu poslova koristi energija iz obnovljivih izvora – do 2050. žele da luka bude karbonski neutralna, prenosi eKapija.
“Mi smo mala zemlja i imamo ograničeno domaće tržište, ali smo kombinacijom luke i aerodroma, osigurali dolazak ogromnog broja velikih kompanija iz inostranstva, jer možemo da izađemo u susret gotovo svim zahtevima. Postali smo čvorište, a povezanost nam je omogućila da razvijemo ekonomiju. Sada to nastavljamo upotrebom modernih tehnologija, kao što je to slučaj u luci Tuas”, istakla je tokom sastanka ministarka Fu, koja je u singapurskoj vladi zadužena još za održivost i životnu sredinu.
Luka Singapur posluje u 45 zemalja, na 179 lokacija i ima 66 terminala. Tu ne žele da se zaustave, kazao je u razgovoru premijeru Spajiću izvršni direktor PSA internationala, Ong Kim Pong.
Zainteresovani su i za saradnju sa Lukom Bar, koja bi mogla biti slično čvorište za Balkan i šire.
“Luka u Baru nije valorizovana na adekvatan način, a ima veliki potencijal. Železnicom postoji konekcija sa zemljama Evropske unije, a ulazimo u rekonstrukciju te infrastrukture uz finansijsku podršku EU. Izgradnjom auto-puteva dodatno ćemo unaprediti povezanost i time omogućiti da se iskoristi puni potencijal barske luke”, naglasio je u razgovoru Spajić.
Luka u Singapuru i danas privlači veliki broj direktnih stranih investicija, a ministarka Fu, objasnila je i zbog čega kompanije vole da posluju u njihovoj zemlji.
Pročitajte još:
“Kompanije imaju poverenje u sistem Singapura, da se ovdje sve radi po pravilima, da nema korupcije i to je naša najveća prednost. Recimo, ako želite da radite posao u Jugoistočnoj Aziji, ovde ćete dobiti znanje i upustva kako da to počnete, zato dosta velikih poslova regiona kreće baš iz Singapura”, naglasila je Fu.
Spajić je zaključio da i Crna Gora zbog malog domaćeg tržišta mora povećati broj eksternih zahteva, a jačanje vladavine prava promeniće sliku države u očima kredibilnih multinacionalnih kompanija.
Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.