dodatno ublažavanje tenzija dve ekonomske sile

SAD smanjuju „de minimis“ carinu na male pakete iz Kine na 54 odsto

SvetVesti

13.5.2025 14:47 Autor: Redakcija Biznis.rs 0

SAD smanjuju „de minimis“ carinu na male pakete iz Kine na 54 odsto SAD smanjuju „de minimis“ carinu na male pakete iz Kine na 54 odsto
Sjedinjene Američke Države će smanjiti „de minimis“ carinu za robu niske vrednosti uvezenu iz Kine, navodi se u izvršnoj naredbi Bele kuće u ponedeljak,... SAD smanjuju „de minimis“ carinu na male pakete iz Kine na 54 odsto

Sjedinjene Američke Države će smanjiti „de minimis“ carinu za robu niske vrednosti uvezenu iz Kine, navodi se u izvršnoj naredbi Bele kuće u ponedeljak, čime se dodatno deeskalira potencijalno štetan trgovinski rat između dve najveće svetske ekonomije, prenosi Reuters.

Ublažavanje carina, koje pogađa velike kineske igrače u e-trgovini, uključujući Shein i Temu, usledilo je nakon sporazuma između Pekinga i Vašingtona o ukidanju većine carina koje su međusobno nametnute na robu od početka aprila, nakon razgovora tokom vikenda u Ženevi.

Iako u njihovoj zajedničkoj izjavi u Ženevi, nisu pomenute de minimis carine, naredba Bele kuće objavljena kasnije navodi da će carine biti smanjene sa 120 odsto na 54 odsto za predmete vredne do 800 dolara poslate iz Kine putem poštanskih usluga, uz fiksnu naknadu od 100 dolara koja će ostati na snazi, počev od 14. maja. Prevoznici mogu platiti naknadu od 54 odsto ili 100 dolara po paketu, rekli su stručnjaci iz industrije. Logističke kompanije ili špediteri unapred naplaćuju te carinske naknade od prodavaca u Kini. De minimis izuzeće je dozvoljavalo da predmeti vredni do 800 dolara poslati iz Kine putem poštanskih usluga ranije uđu u SAD bez carine i uz minimalne inspekcije.

U februaru je predsednik Donald Tramp (Donald Trump) ukinuo izuzeće od de minimis poreza uvođenjem poreza od 120 odsto vrednosti paketa ili planirane fiksne naknade od 200 dolara – koja bi trebalo da stupi na snagu do juna – kriveći ga za intenzivno korišćenje od strane kompanija kao što su Shein, Temu i drugih firmi za elektronsku trgovinu, kao to da ga koriste i trgovci fentanilom i drugom ilegalnom robom.

Foto: Freepik.com

Broj pošiljki koje ulaze u SAD putem kanala bez poreza eksplodirao je poslednjih godina, pri čemu je više od 90 procenata svih paketa stiglo putem de minimis poreza. Od toga, oko 60 odsto je stiglo iz Kine, predvođeno direktnim trgovcima kao što su Temu i Shein. Prema svedočenju zvaničnika američke Carinske i granične zaštite pred Kongresom iz 2024. godine, prosečna vrednost de minimis pošiljke tokom fiskalne 2023. godine bila je samo 54 dolara.

U naredbi od ponedeljka, Bela kuća je saopštila da će smanjene tarife stupiti na snagu od 00:01 (04:01 GMT) 14. maja 2025. godine. Plan za fiksnu carinu od 200 dolara takođe će biti odložen, navodi se, a ostaće na 100 dolara. Kina je prošle godine izvezla robu direktno potrošačima u vrednosti od 240 milijardi dolara, koristeći de minimis meru širom sveta, što čini sedam odsto njene prodaje u inostranstvu i doprinosi 1,3 odsto bruto domaćem proizvodu, prema procenama Nomure.

Đianlong Hu, izvršni direktor kompanije Brands Factory, kineske konsultantske kuće za prekograničnu elektronsku trgovinu, rekao je da je 54 odsto i dalje veoma visoko.

„Prodavci verovatno zauzimaju pristup „sačekaj i videćemo“, ali generalno mislim da je fer reći da je vreme procvata isporuke malih paketa iz Kine u SAD, zlatno doba, već prošlo“, dodao je on.

Shein je više izložen de minimis promenama zbog svog oslanjanja na brzinu isporuke hiljada novih modela svake nedelje potrošačima na Zapadu vazdušnim putem nego drugi poput Temua.

Kineski juan je u utorak skočio na šestomesečni maksimum u odnosu na dolar, pridruživši se globalnom rastu rizičnije imovine nakon šireg trgovinskog sporazuma između Pekinga i Vašingtona. Trampov globalni trgovinski rat, koji je uništio pravila koja su decenijama upravljala međunarodnom trgovinom, potresao je finansijska tržišta i izazvao strah od recesije.

Američko pravilo „de minimis“, koje datira iz 1938. godine, bilo je meta sve većih kritika i demokratskih i republikanskih zakonodavaca. Neki su ga ismevali kao rupu u zakonu koja omogućava jeftinim kineskim proizvodima da preplave SAD i potkopaju američku industriju, a istovremeno služi kao pokriće za šverc poput ilegalnih droga i hemikalija koje su potrebne za njihovo stvaranje.

De minimis, pravni termin koji se odnosi na pitanja od malog značaja i opisuje odustajanje SAD od standardnih carinskih procedura i tarifa, bio je jedno od najvelikodušnijih izuzeća na svetu: prag de minimis EU, na primer, iznosi 150 evra. Ženevski sporazum je smanjio tarife i za SAD i za Kinu za po 115 procentnih poena, na deset odsto i 30 odsto, respektivno, na najmanje 90 dana.

Pauza u plaćanju tarifa će dati onlajn trgovcima poput Sheina i Temua prostor za disanje da prilagode svoje poslovanje, kažu stručnjaci iz industrije, jer će onlajn trgovci verovatno iskoristiti vreme da unesu velike pošiljke i obnove svoja skladišta u SAD. Veliki korisnici de minimas popusta uključuju onlajn trgovce koji isporučuju robu uglavnom iz Kine, kao što su Shein, Temu i Alibaba ili AliEkspres. Njihov rast je podstakao Amazon da pokrene sopstvenu uslugu popusta, Haul, omogućavajući trgovcima na tržištu da isporučuju dodatke i druge artikle po ceni od pet dolara direktno iz Kine koristeći de minimis popust.

„Mislim da će kompanije koje su bile deo prekograničnog buma iz Kine i dalje želeti da diverzifikuju svoje poslovanje van SAD koliko god mogu. Svi su već shvatili da je previše rizično ako zavisite od SAD“, rekao je Hu iz Brands Factory. Odvojeno od ovoga, Kina je ukinula zabranu avio-kompanijama da preuzimaju isporuku aviona Boing nakon Ženevskog trgovinskog sporazuma, objavio je Bloomberg u utorak, pozivajući se na izvore upoznate sa tim pitanjem. Zvaničnici u Pekingu su ove nedelje počeli da govore domaćim prevoznicima i vladinim agencijama da se isporuke aviona proizvedenih u Sjedinjenim Američkim Državama mogu nastaviti, preneo je Bloomberg.

Tagovi
KINA SAD VESTI

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.