Društvena kriza najviše ekonomski pogađa transport, turizam i ugostiteljstvo
10.4.2025 08:13 Autor: Redakcija Biznis.rs 2



Dugotrajni protesti i blokade negativno se odražavaju na privredu a najviše su pogođeni turizam, ugostiteljstvo, logistika i transport.
Ivan Đoković iz Unije poslodavaca Srbije kaže da kao glavni zadatak nove vlade vidi dijalog sa svim društvenim grupama, uključujući i studente kao kreativnu snagu koja može da doprinese razvoju ekonomije i institucija.
On ocenjuje da se dugotrajni protesti i blokade negativno odražavaju na privredu, ali da privreda ne vidi destruktivnu već kreativnu snagu koja može da doprinese razvoju ekonomije i institucija, piše RTS.
Đoković navodi da domaća privreda od nove izvršne vlasti očekuje komunikaciju sa delom nezadovoljnih građana i studenata, jer ono što se dešava na ulici, negativno utiče na ekonomiju.
„Kada bih napisao broj šest, ja bih sa punom sigurnošću branio da je to broj šest, a vi biste prekoputa mene branili da je to broj devet. Upravo tako možemo da se osvrnemo i na trenutne društvene probleme. Bez potrebe da ulazimo u kvalifikaciju i pozadinu protesta, oni su fakt koji postoji u društvu i na koji država mora da obezbedi neki odgovor zbog svih nas“, rekao je Đoković.
Prema njegovim rečima, protestima su najviše pogođeni turizam i ugostiteljstvo, logistički lanci i transportni sistemi.
„Možda je veći problem što šaljemo neku problematičnu poruku u svet. Naša ekonomska politika i bruto društveni proizvod zasnovani su pre svega na stranim direktnim investicijama. Investitori analiziraju da li da održe već postojeće investicije u našoj zemlji, da li da uđu u nove i zato država kao neko ko reguliše jedno društvo u potpunosti mora što pre da nađe mehanizam koji ne treba da bude represivan, već demokratski, oličen u dijalogu, da se iz ove krize izađe“, smatra Đoković.
Smatra da u Srbiji postoji generacijski jaz i različit način shvatanja problema u društvu.
„Važno je naći aktere, odnosno pregovarače sa dovoljnim autoritetom i uspostaviti opšti društveni dijalog. Upravo se kroz probleme koji su se pojavili u društvu u prethodnim mesecima i vidi koliko je bitan dijalog između svih socijalnih grupa kako bi jedno društvo i država bili stabilni i mogli da napreduju“, rekao je Đoković.
Pročitajte još:
Ipak, smatra i to da privreda studente ne treba da tumači samo kao pobunjenike, već i kao jednu kreativnu, rastuću, našoj privredi i državi potrebnu snagu.
„Ne možemo ih samo isključivo negativno etiketirati. I ako država prepozna njih kao resurs da ih uposli u privredi, u javnom sektoru, da budu medijatori negde u komunikaciji sa socijalnim, privrednim i političkim grupama i inostranstvom, mislim da iz toga možemo da izvučemo novi kvalitet i upravo u tome jeste, taj primarni zadatak za novu vladu“, zaključio je Đoković.
SABRINA
10.4.2025 #1 AuthorOve tri grane su nekako uvek na udaru kada je kriza.
Dux011
10.4.2025 #2 AuthorPa jeste, dosta bitne grane.