vlasnik tapetarske radnje iz Kragujevca veruje da su poštenje i zalaganje presudni za uspeh, ali nije optimističan kada je u pitanju podrška

Država ne staje u zaštitu domaće proizvodnje

Firme u fokusuSrbija

15.4.2024 17:16 Autor: Mirjana Vasić Adžić 7

Država ne staje u zaštitu domaće proizvodnje Država ne staje u zaštitu domaće proizvodnje
Samostalna tapetarska radnja iz Kragujevca koju vodi Milan Stanojević bavi se proizvodnjom tapetarskog nameštaja, proizvodnjom i reparacijom, ali i proizvodnjom metalnog nameštaja. U razgovoru... Država ne staje u zaštitu domaće proizvodnje

Samostalna tapetarska radnja iz Kragujevca koju vodi Milan Stanojević bavi se proizvodnjom tapetarskog nameštaja, proizvodnjom i reparacijom, ali i proizvodnjom metalnog nameštaja. U razgovoru sa Stanojevićem za Biznis.rs razgovarali smo o dugogodišnjem iskustvu koje ima u tapetarskom i bravarskom poslu, kao i o izazovima sa kojima se suočavaju preduzetnici u Srbiji i o ulozi države u zaštiti mikro preduzeća.

U radionici našeg sagovornika napravljen je nameštaj za čak 1.500 lokala širom Srbije, a prisutni su i u zemljama u okruženju (Hrvatska, Rumunija, Makedonija, Bosna i Hercegovina, Republika Srpska, Crna Gora). Najveći fokus im je na opremanje kladionica, igraonica ili kazina. Ipak, u njihovom portfoliu je i hotel Slovenska plaža u Crnoj Gori. Bili su zaduženi za izradu 1.500 francuskih ležajeva, nameštaja za predsoblje, trpezariju i druge prostorije u hotelu.

Prisutni su na tržištu preko 30 godina i posao su bazirali isključivo na radu za poznatog kupca. Jedini način kako su dolazili do klijenata bila je preporuka.

„Nikada nisam imao vizit-kartu, sajt, katalog, a u februaru će biti 30 godina radnog staža, radim isključivo po preporuci, nemam čak ni slike proizvoda koje smo pravili”, kaže Stanojević.

Ni našeg sagovornika nije zaobišao jedan od najvećih trenutno problema u svim privrednim granama, a to je nedostatak kvalifikovane radne snage. Prema njegovim rečima, zbog loše situacije, za koju je delom kriva i država, lično pokušava da nadomesti taj nedostatak, zbog čega mesecima radi 18 sati bez dana odmora.

„Teško pronalazim ljude, radna snaga više ne postoji. Počela je da se osipa u jesen 2018. godine, pogrešnom državnom politikom. Nisu ljudi odlazili, nego ih je naša Privredna komora izvozila misleći da će oni da donose pare u državu, a u stvari su na taj način uništena mala i srednja preduzeća koja sada kao na slamčicu preživljavaju. Ja sam i vlasnik, ali sam i glavni majstor i vozač i sve poslove obavljam, jer jedino tako opstajem, a država nas pritiska sa svojim potraživanjima bez ikakve pomoći”, smatra Stanojević i dodaje da je 2018. godine ostao bez trojice tapetara i da njihov odlazak i dalje oseća kroz posao. Takođe, poslovanje otežava i nelojalna konkurencija iz Kine i Turske, koja je sve prisutnija, ali država ni jednog momenta ne staje u zaštitu domaće proizvodnje, konstatuje Stanojević.

Za njega trenutno veliki planovi za budućnost ne postoje, jer je u državi sve neizvesno.

„Veliki sam pesimista kada je u pitanju budućnost, nisam politički aktivan, ali vidim kako se stvari odvijaju”, kaže Stanojević. Ipak, kada se osvrne unazad, ponos na sve što je stekao sopstvenim trudom i zalaganjem, ne izostaje. „Nemam kredite, minuse, dugovanja, sve što imam je na moje ime ili na firmu, nemam nikakva finansijska opterećenja, kao rođeni Šumadinac vodim se stavom da treba u poslu biti, pre svega, pošten i mnogo raditi da bi čovek nešto stvorio”,  ističe za kraj Milan Stanojević.

U nastavku pogledajte rangiranje najuspešnijih domaćih mikro preduzeća u ovoj delatnosti, uz napomenu da ih je u njoj poslovalo nekoliko stotina, ali da smo izlistali samo ona koja su poslovala u plusu, te nisu bila prezadužena. Podatke nam je ustupila bonitetna kuća CompanyWall:

Najuspešnija mikro preduzeća u proizvodnji nameštaja
PozicijaIme preduzećaUkupni prihodiRezultat poslovanja
1.SAMOSTALNA TAPETARSKA RADNJA MILAN, KRAGUJEVAC105.777.00021.651.000
2.STOLARSKA RADNJA ART DECOR MITROVIĆ DEJANA PREDUZETNIK, BOBIŠTE79.119.00018.850.000
3.2CREATIVE FACTORY DOO BARAJEVO36.924.00012.560.000
4.EUROLINE D&D DOO PIROT51.437.00010.548.000
5.BAZA DOO BEČEJ48.246.0007.297.000
6.ZANATSKA RADNJA PIRAMIDA UROŠ DUDUKOVIĆ PREDUZETNIK PEĆINCI93.969.0005.194.000
7.SZTR STIL LES MILOŠ ĆOSIĆ PREDUZETNIK KRAGUJEVAC50.797.0005.190.000
8.SAMOSTALNA ZANATSKA RADNJA ARSO ARSENIJEVIĆ MILENKO PR ČAČAK44.218.0005.187.000
9.RADIONICA43.418.0004.939.000
10.ORTAČKO DRUŠTVO MARIN76.059.0004.772.000
11.LEG SISTEM DOO BEOGRAD, ZEMUN64.146.0004.504.000
12.GRAND CTU DOO LJUBINIĆ35.932.0004.438.000
13.KRISTINA BAŠIĆ PR TOP-DOM CITY85.411.0004.293.000
14.TATJANA DUGALIĆ PR PROIZVODNJA NAMEŠTAJA ZANATSKO USLUŽNA RADNJA LA TIM ENTERIJER KRALJEVO26.808.0004.278.000
15.DOMUS36.545.0004.230.000
16.LUKA LINE DOO BEOGRAD (ZVEZDARA)27.177.0004.132.000
17.PETROM&A DOO Beograd32.531.0004.086.000
18.IL DIVANO DOO BEOGRAD10.211.0003.915.000
19.TINA ENTERIJERI54.133.0003.706.000
20.ZANATSKA PROIZVODNA RADNJA OBRENOVIĆ PREDUZETNIK, BUROVAC68.835.0003.493.000
21.FATLUMI R26.135.0003.246.000
22.RMD Manufaktura DOO BEOGRAD78.818.0003.063.000
23.OZREN NAMEŠTAJ22.242.0003.022.000
24.ACA TODOROVIĆ PREDUZETNIK PROIZVODNJA OSTALOG NAMEŠTAJA I TRGOVINA NAMEŠTAJ TODOROVIĆ PEPELJEVAC55.097.0003.002.000
25.ALEKSANDRA MILOŠEVIĆ PR PROIZVODNJA NAMEŠTAJA CONCEPT LINE BEOGRAD38.422.0002.889.000
26.DOO MAKIS NOVI SAD69.559.0002.822.000
27.3A DIZAJN32.365.0002.738.000
28.DEJAN RISTIĆ PR ZANATSKA RADNJA DEJRIS BUKOVAC21.300.0002.720.000
29.VLADIMIR TOMOVIĆ PR PROIZVODNJA NAMEŠTAJA VINOLUX BEOGRAD20.919.0002.643.000
30.NAMEŠTAJ RADOVANOVIĆ 021 DOO NOVI SAD39.391.0002.539.000
31.STEFANI-A DOO SMEDEREVO63.121.0002.535.000
32.NENAD ČARKIĆ PR, SAMOSTALNA ZANATSKO TRGOVINSKA RADNJA M.N. NAMEŠTAJ ČARKIĆ PRNJAVOR35.596.0002.511.000
33.SPILENT DOO BEOGRAD (ZEMUN)10.090.0002.509.000
34.TOMISLAV STEVANOVIĆ PR TRGOVINA I PROIZVODNJA NAMEŠTAJA TIM TREŠNJA MLADENOVAC81.516.0002.325.000
35.PINUS DESIGN doo Beograd44.579.0002.211.000
36.VALENTIN BURČAK PREDUZETNIK PROIZVODNJA NAMEŠTAJA V&S NAMEŠTAJ RUSKI KRSTUR29.485.0002.110.000
37.RUSTIK DOO NIŠ62.857.0002.078.000
38.HANIBAL DOO VRANJE, SELO BUNUŠEVAC65.228.0001.824.000
39.KUMRIĆ PLUS40.116.0001.549.000
40.CERAMICA LUX DOO40.847.0001.444.000
41.TRENDY DESIGN DOO PARAĆIN56.061.0001.349.000
42.Workshopinfinity d.o.o. Beograd52.698.0001.149.000
43.STEFI STIL DIZAJN DOO MRAMORSKI POTOK47.421.0001.099.000
44.DELUX STIL DOO61.970.000971.000
45.NIKKER KUPATILA DOO41.167.000902.000
46.JOVANOVIĆ STIL DOO ALEKSINAC59.005.000892.000
47.AS HOME DOO VLADIČIN HAN41.587.000872.000
48.LA CASA MB DESIGN40.076.000737.000
49.BADAX DOO52.517.000512.000
50.DESIGNPLUS DOO ČAČAK68.784.000306.000
51.GARBO DOO NOVI SAD59.974.000122.000
52.MILENBOOS DOO49.458.000119.000
53.SLOBODAN KOKOVIĆ PR KOKOVIĆ ENTERIJERI ČAČAK43.018.000116.000
izvor: CompanyWall, *svi podaci su za 2022. godinu, u dinarima
  • AJA

    15.4.2024 #1 Author

    Slazem se, svaki posteni rad se isplati.

    Odgovori

  • Dux011

    15.4.2024 #2 Author

    Nazalost… Ali treba se boriti za tu podrsku.

    Odgovori

  • Milica1990

    15.4.2024 #3 Author

    Svi se zale na manjak radne snage!

    Odgovori

  • Kata

    16.4.2024 #4 Author

    Svaka cast, puno uspeha

    Odgovori

  • SABRINA

    17.4.2024 #5 Author

    Čovek dobro i posluje s obzirom da nema nikakav reklamni materijal.

    Odgovori

  • JEKSICA25

    28.4.2024 #6 Author

    To su lepe vesti bas

    Odgovori

  • MARE

    15.6.2024 #7 Author

    Primer dobrog vođenja firme

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.