Srpski izvoz vredan osam miliona evra

Evropljani od začina najviše uvoze đumbir iz Kine, Vijetnam glavni snabdevač biberom

AgrobiznisEUSrbija

2.12.2024 18:39 Autor: Marija Jovanović 3

Evropljani od začina najviše uvoze đumbir iz Kine, Vijetnam glavni snabdevač biberom Evropljani od začina najviše uvoze đumbir iz Kine, Vijetnam glavni snabdevač biberom
Evropska unija je prošle godine uvezla 339.800 tona začina iz zemalja van EU. Najveći dobavljač bila je Kina, sa 39 odsto ukupnog učešća u... Evropljani od začina najviše uvoze đumbir iz Kine, Vijetnam glavni snabdevač biberom

Evropska unija je prošle godine uvezla 339.800 tona začina iz zemalja van EU. Najveći dobavljač bila je Kina, sa 39 odsto ukupnog učešća u uvozu.

Najprisutniji uvozni začin u 2023. godini bio je đumbir sa 114.000 tona, zatim paprika (110.600 tona) i biber (50.300 tona).

Kina je bila glavna zemlja porekla uvezenog đumbira (43 odsto) i paprike (73 odsto), dok je Vijetnam bio glavni snabdevač Evropske unije biberom (63 odsto), pokazuju najnoviji podaci Eurostata (Evropskog statističkog zavoda).

Kurkuma je sa 16.000 tona zauzela četvrto mesto u ukupnom bilansu uvezenih začina, sa više od tri četvrtine poreklom iz Indije (79 odsto).

Na petom mestu začina koji se najviše uvoze u EU je cimet (13.300 tona), a najveći deo uvoza poreklom je iz Vijetnama (35 odsto).

U poređenju sa 2013. godinom, količina uvezenih začina iz zemalja van EU povećana je za 44 odsto. Uvoz kurkume i đumbira u EU se više nego udvostručio (+140 odsto i +112 odsto, respektivno), beležeći najveći rast među začinima kojima se najviše trguje.

Nasuprot tome, uvoz paprike je smanjen (-19 odsto).

Začini uvezeni u EU u 2023. godini / Izvor: Eurostat

Kakva je situacija u Srbiji?

Kada je reč o proizvodnji i uvozu začina u Srbiju, sekretar Udruženja za biljnu proizvodnju i prehrambenu industriju Privredne komore Srbije (PKS) Aleksandar Bogunović kaže da u našu zemlju najviše začina dolazi iz Indije i nešto manje iz Kine i Egipta.

Prema njegovim rečima, domaća proizvodnja je zanemarljiva. Srbija od začina proizvodi korijander, timijan, biber, a najviše izvozi slatku papriku.

U 2023. godini izvoz naših začina bio je vredan oko osam miliona evra. Od toga sedam miliona čini samo izvoz paprike, i to uglavnom slatke. To nam je glavni izvozni artikal, kada su u pitanju začini. Takođe, u Srbiji radimo i neke začinske smeše i pakovanja robnih marki. Primera radi, ovo što se uveze prepakuje se ili se rade mešavine začina, da bi se dalje izvezlo. Takođe, imamo i začine za mesnu industriju, ali je sve to mali deo našeg izvoznog segmenta”, ističe Bogunović u razgovoru za Biznis.rs.

Najviše naših začina, kako kaže, odlazi u Evropsku uniju, ali i u zemlje regiona, pre svega Bosnu i Hercegovinu, Crnu Goru i Severnu Makedoniju.

“To su za nas značajna tržišta”, napominje Bogunović.

  • SHALIMAR

    2.12.2024 #1 Author

    Znacajna trzista za nas bi trebala da bude cela EU a ne samo ovih par zemalja..

    Odgovori

  • NATALY

    2.12.2024 #2 Author

    Bilo bi lepo da povećamo izvoz. A što se začina generalno tiče mnogo više se koriste poslednjih godina naročito oni koji pre nisu bili toliko poznati i toliko zastupljeni u tradicionalnoj kuhinji

    Odgovori

  • meli77

    3.12.2024 #3 Author

    Narod i kod nas počelo više da koristi začine nego pre

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.