Fitch Ratings: Studentski protesti bez uticaja na ekonomsku politiku
8.5.2025 08:21 Autor: Redakcija Biznis.rs 0



Slabiji izgledi za globalni ekonomski rast i kontinuirana domaća politička neizvesnost predstavljaju prepreke za srpsku ekonomiju, navodi Fitch Ratings u jučerašnjem saopštenju. I pored toga oni očekuju da Srbija nastavkom primene kombinacije mera očuva kreditni rejting BB+ koji ima kod Fitch Ratings BB+ još od septembra 2019. godine, piše Nova ekonomija.
„Fitch je već smanjio svoje prognoze rasta realnog BDP-a za 2025. godinu na 3,8 odsto u martu sa 4,2 odsto na poslednjem pregledu rejtinga u januaru zbog pogoršanja spoljašnjeg okruženja. Ako se potvrdi, procena za prvi kvartal 2025. godine ukazivala bi na dalje rizike za našu prognozu usred ozbiljne eskalacije globalnog trgovinskog rata, što značajno slabi globalne i ekonomske izglede evrozone,“ navodi se u izveštaju.
Brza procena BDP-a Srbije za prvi kvartal 2025. godine od samo dva odsto, koju je objavio Republički zavod za statistiku, „ističe značajno usporavanje rasta“, kažu iz Fitcha. U ovoj agenciji ukazuju na usporavanje industrijske proizvodnje, stabilizaciju maloprodaje i slabljenje ekonomskog raspoloženja, posebno u sektoru usluga ove godine.
Raspodela faktora koji doprinose BDP-u u prvom kvartalu, kada bude dostupna početkom juna, trebalo bi da pomogne da se pokaže koliko trendovi u visokofrekventnim podacima mogu odražavati domaća, a ne globalna dešavanja, procena je agencije.
Visokofrekventni indikatori su oni koji se objavljuju često, mesečno ili čak nedeljno, i stoga mogu pružiti blagovremeniji uvid u ekonomske uslove.
Spoljašnji „baferi“ Srbije ostaju jaki, sa međunarodnim rezervama od 31,6 milijardi evra. Međutim, rezerve su smanjene za 894 miliona evra u prvom kvartalu 2025. godine, sa neto prodajom Narodne banke Srbije od 955 miliona evra zbog povećane potražnje za devizama usled kombinacije domaćih i spoljašnjih neizvesnosti, kao i sezonskih pritisaka na srpski dinar, stav je ekonomista Fitcha.
Iako agencija kaže da protesti u Srbiji traju duže nego što su očekivali, kao i da su rašireniji u odnosu na prethodne antivladine demonstracije, ipak ih i dalje prvenstveno vode studenti. Kako kažu iz Fitcha, oni su fokusirani na percipiranu centralizaciju moći i korupciju, a ne na ekonomsku politiku, što znači da je trenutno malo verovatno da će dovesti do bilo kakve značajne promene.
Pročitajte još:
Prema mišljenju Fitcha, sledeći zakazani parlamentarni i predsednički izbori zakazani su za 2027. godinu, ali se ne mogu isključiti vanredni izbori, a predsednik Aleksandar Vučić je nedavno nagovestio da bi izbori mogli biti pomereni za 2026. godinu.
Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.