Generacija Z na tržištu rada: Očekuju 89.000 za početak, a želeli bi platu od 173.000 dinara
26.11.2024 10:27 Autor: Redakcija Biznis.rs 2
Startuj Infostud je tokom oktobra sproveo istraživanje među 1.805 mladih u Srbiji kako bi stekao dublji uvid u njihove stavove i iskustva na tržištu rada.
Rezultati ukazuju na značajne promene koje generacija Z donosi u poslovno okruženje, ali i na izazove sa kojima se suočava na početku karijere – pa tako njih 73 odsto smatra stresnom tranziciju iz obrazovanja u radnu sredinu, dok 60 odsto anketiranih ocenjuje da obrazovne institucije ne pružaju dovoljnu podršku u pripremi za tržište rada.
Mnogi pripadnici Generacije Z u Srbiji rade na poslovima koji nisu povezani sa njihovim obrazovanjem, pa polovina zaposlenih razmatra promenu trenutnog poslodavca, najčešće zbog niskih primanja i ograničenih mogućnosti za napredovanje.
Fleksibilni modeli rada, kao što su remote i hibridne opcije, ključni su za privlačenje i zadržavanje mladih, koji vrednuju ravnotežu između poslovnog i privatnog života.
„Ovi modeli omogućavaju veću produktivnost, smanjenje stresa i bolju prilagodljivost potrebama zaposlenih, što se pokazuje kao vitalno za generaciju koja je navikla na tehnologiju i dinamičan način života“, skreću pažnju autori istraživanja.
Mladi u proseku očekuju početnu platu od 89.345 dinara, dok im je željena plata tokom karijere gotovo dvostruko veća i iznosi 172.963 dinara. Najveća očekivanja imaju mladi iz Beograda i pripadnici muškog pola uzrasta od 15 do 19 godina, pokazalo je istraživanje Startuj Infostud.
Stabilnost, mogućnosti za napredovanje i dobar odnos prema zaposlenima važni su faktori pri izboru poslodavca.
„Zanimljivo je da 66 odsto njih ne bi prihvatilo rad u kompanijama gde postoji raskorak između slike koja se promoviše u javnosti i stvarnih uslova rada“, skreću pažnju iz Startuj Infostud. Istraživanje je takođe pokazalo da su muškarci skloniji preduzetništvu i radu u startapovima, dok žene preferiraju stabilnije pozicije u velikim organizacijama.
Poslodavci bi trebali prilagoditi svoje strategije kako bi privukli mlade talente, nudeći obuke, plaćene prakse i jasnu komunikaciju o vrednostima i uslovima rada.
Pročitajte još:
„Generacija Z unosi nove perspektive i energiju u radno okruženje. Razumevanje njihovih potreba i očekivanja od strane poslodavaca ne samo da može pomoći u prevazilaženju trenutnih izazova, već i doprineti stvaranju dinamičnog, produktivnog i harmoničnog tržišta rada“, zaključili su iz Startuj Infostud.
Eneeee
26.11.2024 #1 AuthorJel rad na „remote“, eneeee …. A nilje rad od kuce ili preko mreze, eneee
Dux011
26.11.2024 #2 AuthorOdlučniji su nekako, i drže to svoje.