Kako će američke sankcije NIS-u uticati na subvencionisano gorivo

Hoće li biti jeftinijeg dizela za poljoprivrednike?

AgrobiznisInfrastrukturaIzdvajamoPoslovanjeSrbija

20.1.2025 16:12 Autor: Marija Jovanović 2

Hoće li biti jeftinijeg dizela za poljoprivrednike? Hoće li biti jeftinijeg dizela za poljoprivrednike?
Naftna industrija Srbije (NIS) obavestila je poljoprivrednike da 27. januara ističe uredba po kojoj imaju pravo na povlašćenu cenu dizela od 179 dinara po... Hoće li biti jeftinijeg dizela za poljoprivrednike?

Naftna industrija Srbije (NIS) obavestila je poljoprivrednike da 27. januara ističe uredba po kojoj imaju pravo na povlašćenu cenu dizela od 179 dinara po litru i pozvala ih da do tog datuma kupe gorivo. Ipak, kako piše agencija Beta, NIS je na pojedinim pumpama u Subotici već danas (20. januar) obustavio prodaju dizela na agrokartice.

Naime, predstavnik Uduženja poljoprivrednika tog grada Miroslav Matković rekao je da je poljoprivrednicima na NIS-ovoj pumpi ponuđeno da kupe dizel po punoj ceni od 204 dinara po litru uz određeni popust, zavisno od količine.

Na osnovu uredbe Vlade Srbije, poljoprivrednici koji su registrovali domaćinstvo, imaju pravo na 100 litara dizela po hektaru.

“Naftna industrija Srbije a.d. Novi Sad će na svojim stanicama za snabdevanje prevoznih sredstava, uz upotrebu kartica izdatih registrovanim poljoprivrednim gazdinstvima, staviti u promet derivat EVRO DIZEL po maksimalnoj maloprodajnoj ceni od 179 dinara po litru, utakanjem u pogonske rezervoare poljoprivrednih mašina i posude za transport derivata nafte u maksimalnoj količini do 100 litara po hektaru, za površine upisane u Registru poljoprivrednih gazdinstava na dan 1. april 2024. godine i zasejane, odnosno zasađene površine obradivog poljoprivrednog zemljišta pod odgovarajućom biljnom kulturom do količina potrebnih za obradu, a najviše do 100 hektara”, navodi se u Uredbi o ograničenju visine cena derivata nafte.

Direktor zemljoradničke zadruge Plast Zoran Zečević, koji je i vlasnik benzinske stanice Plast Petrol, jedine na području banatske Nove Crnje, u razgovoru za Biznis.rs ocenjuje da su manje benzinske stanice već duže vreme u podređenom položaju u odnosu na NIS.

Ukoliko se ne pronađe neko rešenje i američke sankcije NIS-u u potpunosti zažive, on smatra da država neće moći poljoprivrednicima da obezbedi subvencionisano gorivo.

“Oko 1.520 benzinskih stanica posluje na području Srbije. Od toga je 311 u vlasništvu NIS-a, a oko 1.200 su druge, manje ili veće benzinske pumpe. Jedan od problema je što NIS nije mogao da pokrije ravnomerno celu teritoriju, pogotovo u centralnoj Srbiji, pa smo imali zemljoradnike koji bukvalno nisu ni iskoristili svoje pravo na benefit – najbliža benzinska stanica im je udaljena oko 70 kilometara, a oni obrađuju samo nekoliko hektara zemlje”, navodi Zečević i dodaje da su sve ove probleme predočili nadležnim ministarstvima i vladi.

Foto: Freepik

Uprkos tome, manje benzinske stanice nisu dobile pravo da prodaju jeftinije gorivo poljoprivrednicima.

“Tu privilegiju imao je samo NIS. Tražili smo da u tom smislu budemo izjednačeni, kada je reč o seljacima, ali do toga nije došlo. Samo smo se u jednom periodu, kada je nabavna cena bila niža, uklapali u tih 179 dinara, koliko je predviđeno za poljoprivrednike. Međutim, to je jako kratko trajalo. Danas je, primera radi, nabavna cena dizela 186,30 dinara i kako mi možemo da ga prodamo poljoprivrednicima po 179 dinara”, pita se naš sagovornik.

Zbog neravnopravnog položaja u kom su se našle, a koji traje već više od dve godine, Zoran Zečević kaže da je zatvoreno skoro 50 manjih benzinskih stanica.

“Država nije našla za shodno da reši ovaj problem, a posledica je zatvaranje manjih benzinskih stanica koje nemaju ostale sadržaje da bi mogle da se ‘izvuku’”, dodaje on.

Zečević kaže da država verovatno neće moći da daje poljoprivrednicima subvencionisani dizel ako zažive američke sankcije prema NIS-u.

Eventualno iz neke budžetske rezerve, ali za to neće biti realnog osnova. Ako budemo uvozili derivate, onda znamo šta to znači – da rafinerija ne radi. A najveći deo profita se pravi u preradi, u proizvodnji u Pančevu. NIS je povlašćen jer radi uvoz, preradu, veleprodaju i maloprodaju i u tom smislu većina drugih benzinskih stanica uvek je u podređenom položaju”, ocenjuje naš sagovornik.

Na pitanje kakva je trenutna situacija, s obzirom na to da je i sam vlasnik benzinske stanice, Zečević kaže da njegova firma ne bi trebalo da ima problema jer su napravili strateški sporazum o saradnji sa mađarskom kompanijom MOL.

“Mi smo dosta radili sa MOL-om jer su naši poljoprivrednici, koji imaju kvalitetne mašine i mehanizaciju, prepoznali njihovo gorivo kao kvalitetnije. Zbog toga smo ga imali na pumpi poslednjih deset godina. Kao dobar poslovni saradnik dobili smo privilegiju da budemo strateški partner i nećemo ostati bez goriva jer MOL neće biti u toj priči sa sankcijama. Inače, mi dobijamo gorivo i iz Slovačke, Mađarske i evropskih rafinerija”, zaključuje Zoran Zečević.

U 2025. predviđeno 111 milijardi dinara za subvencije

Zakonom o budžetu za 2025. godinu za poljoprivredu je opredeljeno rekordnih 138,52 mililijardi dinara. Kako je krajem prošle godine istakao ministar poljoprivrede Aleksandar Martinović, uz ovu sumu 11 milijardi dinara predviđeno je za refakciju akciza za gorivo.

“To čini čak 7,5 odsto ukupnih prihoda budžeta za narednu godinu, a subvencije imaju najveće učešće – blizu 111,4 milijardi dinara namenjeno je za podsticaje u poljoprivredi i ruralnom razvoju”, naglasio je ministar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.