Za kašnjenje naknada od 3.130 dinara

Ističe rok za dostavljanje dokumentacije uz godišnji finansijski izveštaj

IzdvajamoPoreziPoslovanjeSrbija

30.6.2025 11:03 Autor: Ljiljana Begović 0

Ističe rok za dostavljanje dokumentacije uz godišnji finansijski izveštaj Ističe rok za dostavljanje dokumentacije uz godišnji finansijski izveštaj
Agencija za privredne registre (APR) podsetila je sve obveznike revizije koji su u obavezi da sastave redovan godišnji finansijski izveštaj (RGFI) sa stanjem na... Ističe rok za dostavljanje dokumentacije uz godišnji finansijski izveštaj

Agencija za privredne registre (APR) podsetila je sve obveznike revizije koji su u obavezi da sastave redovan godišnji finansijski izveštaj (RGFI) sa stanjem na dan 31. decembra 2024. godine da im rok za dostavljanje propratne dokumentacije ističe danas – 30. juna.

Ipak, dostavljanje dokumenata moguće je i nakon ovog datuma, ali najkasnije do kraja 2025. godine, s tim što će u tom slučaju naknada biti uvećana za 3.130 dinara zbog kašnjenja.

APR je posebno istakao da se dokumentacija propisana članom 45. Zakona o računovodstvu može dostaviti tek nakon što RGFI bude javno objavljen kao potpun i računski tačan. Tada se putem Posebnog informacionog sistema APR-a podnosi novi zahtev – “Dokumentacija uz RGFI” ili “Korigovani RGFI sa dokumentacijom”, ako je došlo do izmena u odnosu na već objavljeni izveštaj.

Za obveznike kojima je RGFI objavljen kao nepotpun ili računovski netačan, kao i za one kojima izveštaj nije objavljen zbog neplaćene naknade, predviđena je mogućnost ponovnog podnošenja RGFI i dokumentacije do kraja godine, uz zahtev „RGFI i dokumentacija”. Isto važi i za one koji još nisu dostavili svoj RGFI.

Za pravna lica i preduzetnike koji nisu u obavezi revizije, ali žele da dobrovoljno objave revizorski izveštaj uz RGFI koji je već objavljen kao potpun i tačan, to mogu učiniti do istog roka – 30. juna. U slučaju da revizorski izveštaj obuhvata drugačiji finansijski izveštaj od već objavljenog, potrebno je priložiti i novi finansijski izveštaj koristeći zahtev “Zamena RGFI uz dobrovoljnu reviziju”.

Kada je reč o sadržaju zahteva, APR navodi da obveznici revizije moraju da dostave:

  • Odluku o usvajanju RGFI ili izjavu da takva odluka nije doneta
  • Revizorski izveštaj ili objedinjeni revizorski izveštaj u slučaju matičnog pravnog lica
  • Godišnji izveštaj o poslovanju, koji je obavezan za velika, srednja i javna društva, kao i za mala i mikro preduzeća koja nisu dve godine uzastopno tako klasifikovana

Ukoliko je zakonski zastupnik ograničen supotpisom svi dokumenti koje potpisuje moraju biti overeni kvalifikovanim elektronskim potpisima i zastupnika i supotpisnika. U izuzetnim slučajevima kada supotpisnik ne može pribaviti elektronski potpis (na primer, ako je stranac van zemlje), prihvata se papirna saglasnost uz obrazloženje o okolnostima koje su onemogućile elektronsko potpisivanje.

Foto: Freepik

Pored obavezne dokumentacije, moguće je dostaviti i dodatne dokaze, poput potvrde o uplati naknade (ako uplata nije odmah vidljiva) ili izvod iz statusnog registra (za obveznike koji nisu registrovani kod APR-a).

Zahtevi se podnose isključivo elektronski, putem Posebnog informacionog sistema APR-a, koristeći kvalifikovani elektronski potpis zakonskog zastupnika. Ako je zahtev potpisan na neispravan način, na primer od strane računovođe, APR će ga vratiti obvezniku radi ispravke. Potpisivanje se preporučuje da se vrši preko zvanične aplikacije APR-a (NexU-APR) ili putem cloud rešenja sertifikacionih tela.

APR naglašava da dokumentacija dostavljena u papirnom obliku neće biti obrađena niti javno objavljena. Umesto toga, obvezniku će biti poslato obaveštenje o neusklađenosti sa zakonom.

Naknada za obradu i objavljivanje dokumentacije se plaća u skladu sa Odlukom o naknadama APR-a, a u slučaju kašnjenja uvećava se za 3.130 dinara. Status plaćanja može se pratiti unutar informacionog sistema APR-a.

Ako dokumentacija bude nepotpuna ili sa greškama APR objavljuje obaveštenje na svom sajtu, a o tome istovremeno obaveštava obveznika putem više registrovanih mejl adresa. Obveznik ima rok od 30 dana za ispravku uočenih nedostataka. U protivnom dokumentacija neće biti prihvaćena niti javno objavljena.

Ispravna dokumentacija se upisuje u Registar i javno objavljuje, a APR izdaje potvrdu o objavljivanju. Tek nakon toga obveznici mogu tražiti eventualnu zamenu RGFI ili dokumentacije.

U slučajevima kada je objavljeno da je dokumentacija nepravilna, nije objavljena zbog neplaćene naknade ili je dostavljena u papirnom obliku, obveznici imaju mogućnost da do kraja 2025. godine ponovo dostave ispravnu dokumentaciju uz RGFI.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.