Kako preduzetnik može da otvori bolovanje?
OsiguranjePoreziPoslovanjeSrbija
26.4.2025 14:44 Autor: Ljiljana Begović 26



Biti preduzetnik u Srbiji često znači da je ceo posao na jednoj osobi. Međutim, ako preduzetnik mora da otvori bolovanje postavlja se pitanje – šta se onda dešava? Ko vodi posao? Ko isplaćuje prihode? I što je najvažnije — ima li preduzetnik uopšte pravo na bolovanje?
Naš čitalac koji se bavi preduzetništvom, a ujedno je jedini zaposleni u svojoj preduzetničkoj radnji, mora na duže odsustvo zbog bolesti, pa je postavio pitanje koja su njegova prava i obaveze u tom slučaju.
Poreska savetnica Zvezdana Pisarević odgovara na ovu nedoumicu rečima da preduzetnik ima pravo na bolovanje, ali pod određenim uslovima, i uz mnogo više birokratije nego što je slučaj sa „običnim“ zaposlenima.
“Ukoliko preduzetnik obavlja delatnost sam, bez zaposlenih, prvi korak koji mora da preduzme jeste privremena odjava radnje. Drugim rečima, mora formalno da stavi firmu u stanje mirovanja. Ovo je zakonski preduslov da bi mogao da ostvari pravo na naknadu zarade tokom bolovanja”, pojašnjava naša sagovornica.
S druge strane, ako preduzetnik ima zaposlene, situacija se dodatno komplikuje. Radnja ne može biti odjavljena jer zaposleni moraju da nastave da rade.
“U tom slučaju rešenje je da se imenuje ovlašćeni poslovođa – osoba koja će preuzeti upravljanje i poslovne aktivnosti u odsustvu vlasnika. Tako posao nastavlja da funkcioniše, a preduzetnik odlazi na zasluženi odmor – doduše, ovaj put zbog zdravstvenih razloga”, navodi Pisarević.

Bez obzira na to da li je radnja odjavljena ili ne, prvih 30 dana bolovanja trošak je u potpunosti na teret samog preduzetnika. On je dužan da i tokom tog perioda nastavi sa plaćanjem doprinosa, i to najmanje na najnižu propisanu osnovicu.
Međutim, od 31. dana bolovanja na scenu stupa Republički fond za zdravstveno osiguranje (RFZO) koji preuzima isplatu naknade. Da bi RFZO preuzeo trošak potrebno je da Poreska uprava izda potvrdu o osnovici na koju su doprinosi plaćani. Bez ove potvrde – nema naknade.
Šta se dešava sa porezima, taksama i doprinosima?
Dobra vest za preduzetnike koji su radnju stavili u mirovanje jeste da tada prestaje obaveza plaćanja poreza na dobit.
“Međutim, doprinosi za zdravstveno osiguranje i dalje ostaju na njihovom teretu, kao i porez na zaradu ukoliko dobijaju naknadu za bolovanje. RFZO isplaćuje bruto iznos, a preduzetnik sam iz tog iznosa plaća obaveze državi. Tako da, iako se troškovi poslovanja značajno smanjuju – nisu u potpunosti ukinuti”, kaže Pisarević.
Podsetimo, pravo na bolovanje imaju svi koji su prijavljeni na obavezno zdravstveno osiguranje. To uključuje zaposlene sa ugovorom o radu, preduzetnike i verske službenike. Međutim, oni koji rade po ugovoru o delu, autorskom ugovoru ili privremenim i povremenim poslovima, nemaju to pravo – jer nisu u radnom odnosu.
“Zanimljiva je situacija kod osnivača firmi. Ako osnivač nije zasnovao radni odnos u svojoj firmi – iako obavlja poslovodstvo, potpisuje ugovore i upravlja sredstvima – on nema pravo na bolovanje. Zašto? Zato što se bolovanje smatra naknadom za odsustvovanje sa posla, što podrazumeva da postoji ugovor o radu i redovna plata. Bez toga – nema ni prava na naknadu. U praksi je retkost da osnivač bude i zaposlen u sopstvenoj firmi, ali ako jeste – prava na bolovanje postoji, isto kao kod bilo kog zaposlenog”, objašnjava poreska savetnica.
Pročitajte još:
U slučaju da preduzetnik ima radnike i ne odjavi radnju, bolovanje funkcioniše drugačije. RFZO i dalje isplaćuje naknadu, ali u iznosu od 50 odsto osnovice na koju su plaćeni doprinosi. Dakle, preduzetnik neće biti u potpunosti pokriven kao kada odjavi radnju, ali će ipak imati određenu naknadu.
Takođe, naša sagovornica naglašava pravilo po kojem da bi preduzetnik uopšte mogao da ostvari pravo na naknadu od RFZO mora da ima minimum tri meseca neprekidnog osiguranja ili šest meseci sa prekidima u poslednjih godinu dana. Obavezan uslov su i izmireni doprinosi. Bez toga – nema isplate, jer zakon propisuje da se prava iz obaveznog osiguranja mogu ostvariti samo uz prethodno uplaćene doprinose.
Kolika je visina naknade?
Za bolovanja do 30 dana naknada iznosi 65 odsto prosečne zarade u poslednjih 12 meseci. Međutim, ako se ta suma ispostavi manjom od minimalne zarade – država obezbeđuje razliku.
Za bolovanja uzrokovana povredom na radu ili održavanjem trudnoće – osnovica je 100 odsto prosečne zarade.
VALE
26.4.2025 #1 AuthorRadniku je lakse da ode na bolovanje, nego preduzetniku, zbog samog posla
ZVONČICA
27.4.2025 #2 AuthorTacno tako,preduzetnici rade od jutra do sutra
Suuper
26.4.2025 #3 AuthorNe dajete vi ljudima NIŠTA. Zapravo . I jedino što samozaposleni treba da odluči, to je da mu je bolje da leži kući i oporavi se što brže uz velike materijalne gubitke, nego da zagine vadeći papire ili plaća priučenog knjigovođu da mu to pozavršava, koji o tome nema pojma , parama koje nema i izvesno neće skorije zaraditi . Ne dajete vi ništa. Samozaposleni su ovde drugi red građana. Prvi red su oni što viču kako smo mi imali tešku istoriju i jeli su nas za doručak dok mi njih smo zasipali kolačima i cvećem, i naši su svi uglavnom neprijatelji i viču živela vlast dok uzimaju po dve državne plate i posluju sa ‘neprijateljem’ , al’ šta se to niže vrste tiče, jel da….
Cica
26.4.2025 #4 AuthorNe dajete vi ništa, a iz pročitanog se vidi da vas kao državu nije sramota i da još tako bolesnom uzmete.
JANA
26.4.2025 #5 AuthorKonacno da su i radnici malo zasticeni ,podrzavam ovakvu odluku ,svako dobro zelim …
PAVLE-2005
26.4.2025 #6 AuthorNema da se bude bolestan samo posao
Emilija
26.4.2025 #7 AuthorLakše je radnicima.svakako
Vanja
26.4.2025 #8 AuthorDobro je regulisan zakon za poslodavce!
VALERIJA
26.4.2025 #9 AuthorStrašno, gotovo da nije panetno biti preduzetnik ali se nadam da će se svi ti uslovi uskoro promebiti.
DUCA
26.4.2025 #10 AuthorNikako, preduzetnik nema pravo na bolovanje.
MinjaKristalŠminkanje
27.4.2025 #11 AuthorNaravno da svaki čovek ima prava na odmor kada mu je zdravstveno stanje upitno. Samo je sigurno da vlasnici ipak i taj period provedu aktivno šta god da mogu da završe i u takvom stanju.
WanderingSpirit
27.4.2025 #12 AuthorPrevise komplikovano
ZELJKA
27.4.2025 #13 AuthorSve je vise zloupotrebe bolovanja pogotovo u drzavnim institucijama
Šone
27.4.2025 #14 AuthorAu, što tu mogu biti komplikacije, ili zatvaraj privremeno ili traži novo odgovorno lice…
STEPA
27.4.2025 #15 AuthorKomplikovano bez potrebe.
Ivana
27.4.2025 #16 AuthorU sustini preduzetnici moraju uvek da rade
ZVEZDA
27.4.2025 #17 AuthorZanmiljivo , nisam znala da je tako
gagica
27.4.2025 #18 AuthorKad se mora mora se.
MASVIDAL
27.4.2025 #19 AuthorPa ne bi tu trebalo biti puno razlike izmedju preduzetnika i radnika obicnog…
ŽIZI
27.4.2025 #20 AuthorPreduzetnik ne uzima bolovanje, radi za sebe…
LAV
27.4.2025 #21 AuthorZakon o preduzetnicima treba regulisati jer nije bas naklonjen preduzetnicima.
Faith
27.4.2025 #22 AuthorUvek postoji način, ali je teze
ELLA
28.4.2025 #23 AuthorPreduzetni ima je sve komplikovanije nego ostalim oblicima preduzeca
Aca1984
28.4.2025 #24 AuthorI za radnike i za preduzetnike je komplikacija
SABRINA
28.4.2025 #25 AuthorKako god da okreneš, komplikovano i neisplativo.
antiBot
28.4.2025 #26 Authorubise nas ovi botovi na svakom sajtu…