Koje poreske olakšice mogu dobiti kompanije koje se bave istraživanjem i razvojem?
InovacijeIzdvajamoPoreziPoslovanjeSrbija
10.2.2025 08:01 Autor: Ljiljana Begović 0
![Koje poreske olakšice mogu dobiti kompanije koje se bave istraživanjem i razvojem?](https://biznis.rs/wp-content/uploads/2023/12/scientist-making-calculations-640x363.jpg)
![Koje poreske olakšice mogu dobiti kompanije koje se bave istraživanjem i razvojem?](https://biznis.rs/wp-content/uploads/2023/12/scientist-making-calculations-750x425.jpg)
![Koje poreske olakšice mogu dobiti kompanije koje se bave istraživanjem i razvojem?](https://biznis.rs/wp-content/uploads/2023/12/scientist-making-calculations-640x363.jpg)
U Privrednoj komori Srbije održana je stručna radionica, u saradnji sa predstavnicima konsultantsko-revizorske kuće Ernst & Young, na temu „Poreske olakšice za pravna lica koja obavljaju delatnost istraživanja i razvoja“, sa ciljem da se privrednicima pruže praktične smernice za primenu ovih olakšica, uz akcenat na primere iz prakse i potencijalne izazove sa kojima se kompanije mogu susresti.
Radionici su prisustvovali predstavnici firmi koje već koriste ovaj podsticaj, kao i oni koji razmatraju njegovu primenu u narednom periodu.
Posebna pažnja posvećena je analizi konkretnih slučajeva, razmeni iskustava i ukazivanju na ključne aspekte na koje privrednici treba da obrate pažnju kako bi efikasno iskoristili dostupne poreske pogodnosti.
Predavači su izneli najčešće nedoumice u primeni ovih olakšica, uključujući pitanja vezana za kriterijume podobnosti, uslove za ostvarivanje prava na poreske podsticaje, kao i administrativne procedure koje je potrebno ispoštovati. Učesnici su imali priliku da postavljaju pitanja i dobiju konkretne odgovore.
Privredna komora Srbije nastaviće da organizuje ovakve stručne skupove kako bi kompanijama pružila podršku u razumevanju i primeni poreskih olakšica i drugih podsticajnih mera koje doprinose unapređenju poslovanja, poboljšanju konkurentnosti domaćih kompanija, smanjenju troškova i jačanju njihove likvidnosti.
![](https://biznis.rs/wp-content/uploads/2021/10/porez.jpg)
Poreske olakšice i do 70 odsto
Poslodavci u Srbiji koji angažuju radnike na poslovima istraživanja i razvoja mogu da ostvare značajne poreske olakšice od 2022. godine kada je uveden novi pravilnik.
Tako je moguće smanjiti porez na zarade za 70 odsto i u potpunosti se osloboditi obaveze plaćanja doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje za ove zaposlene. Poreska olakšica važi isključivo za poslodavce koji realizuju projekte istraživanja i razvoja na teritoriji Srbije.
Poreski savetnik Milan Radošević kaže da je ključni uslov da najmanje 90 odsto zaposlenih koji učestvuju u ovim projektima svoje aktivnosti obavljaju u Srbiji.
“Izuzeci su mogući samo ako je neophodno da se deo posla obavi van zemlje zbog specifičnih prirodnih ili geografskih faktora. Takođe, olakšice mogu koristiti samo pravna lica koja sprovode istraživanje i razvoj u svoje ime i za svoj račun. To znači da firme koje obavljaju ove aktivnosti kao uslugu za drugu kompaniju nemaju pravo na poreske beneficije”, objašnjava Radošević za Biznis.rs.
Pod istraživanjem i razvojem podrazumevaju se aktivnosti koje donose inovacije i tehnološki napredak. U ovu kategoriju spadaju:
- Razvoj novih softverskih rešenja
- Unapređenje postojećih proizvoda ili proizvodnih sistema
- Projektovanje i testiranje novih elektronskih komponenti
- Razvoj formula za hemijska jedinjenja
- Laboratorijska istraživanja i eksperimenti
- Sistemi za upravljanje otpadnim vodama i zaštitu životne sredine
- Analiza i procena karakteristika zemljišta
Međutim, istraživanja u oblasti ekstraktivne industrije, poput pronalaženja nafte, gasa i mineralnih sirovina, nisu obuhvaćena ovom olakšicom.
Kako se dokazuje pravo na poresko oslobođenje?
Poslodavci su dužni da vode detaljnu evidenciju o vremenu provedenom na istraživačko-razvojnim aktivnostima. To uključuje preciznu raspodelu radnih sati, jer se olakšica odobrava proporcionalno vremenu provedenom na ovim poslovima.
“Poreske olakšice ne mogu se primenjivati na zaposlene koji su uključeni u administrativne poslove, planiranje projekata, kontrolu kvaliteta, izradu izveštaja ili istraživanje tržišta. Takođe, vreme provedeno na godišnjem odmoru, praznicima, bolovanju i drugim vrstama odsustva ne ulazi u obračun olakšice”, ističe naš sagovornik.
Još jedno važno ograničenje je da se poreska povlastica ne može koristiti za zaposlene koji već ostvaruju neki drugi vid poreskog oslobođenja.
Pročitajte još:
“Smanjenje poreza i doprinosa može značajno rasteretiti budžete firmi koje se bave inovacijama, omogućavajući im da dodatna sredstva preusmere na razvoj novih proizvoda, zapošljavanje stručnjaka i nabavku opreme. S druge strane, olakšice ne dolaze bez obaveza – poslodavci moraju pažljivo pratiti svoje projekte, voditi precizne evidencije i osigurati da se svi uslovi pravilno ispunjavaju”, zaključuje poreski savetnik Milan Radošević.
Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.