Ministarstvo za rad: Srbija nema sporazum o mobilnosti radne snage sa Ganom
22.7.2025 14:43 Autor: Redakcija Biznis.rs 3



Ministarstvo za rad saopštilo je da Vlada Srbije, u skladu sa stabilnim uslovima na domaćem tržištu rada, nije zaključivala bilateralne sporazume niti memorandume o mobilnosti radne snage sa drugim državama, uključujući i Ganu.
„Zaštita domaćeg tržišta rada predstavlja apsolutni prioritet u kreiranju politika u oblasti mobilnosti radne snage, a posebno u pogledu zakonskog i normativnog okvira koji reguliše ovu oblast“, saopštilo je Ministarstvo za rad nakon, kako je navedeno, niza netačnih informacija u javnosti o navodnom sporazumu o uvozu radne snage iz Gane koje su se pojavile posle zvanične posete ministra spoljnih poslova Srbije Marka Đurića toj zemlji.
Istaknuto je i da pojačano interesovanje radne snage iz inostranstva za zapošljavanje u Srbiji „predstavlja jedan od najjasnijih pokazatelja snažnog ekonomskog rasta i stabilnosti u brojnim privrednim sektorima, što je doprinelo rekordno niskoj stopi nezaposlenosti“.
Zbog toga iz Ministarstva za rad smatraju kako je potrebno da se domaći zakonski okvir kontinuirano unapređuje u skladu sa realnostima tržišta rada i dinamičnim potrebama privrede.
Podseća se da je izmenama i dopunama Zakona o zapošljavanju stranaca i Zakona o strancima, usvojenim 2023. godine, a čija se puna primena sprovodi od 1. februara 2024. godine, uvedena jedinstvena dozvola za boravak i rad.
„Na taj način je jasno definisan postupak zapošljavanja stranaca uz garantovanu zaštitu domaćeg tržišta rada. Jedinstvenu radno-boravišnu dozvolu izdaje Ministarstvo unutrašnjih poslova, na osnovu prethodno pribavljenog mišljenja Nacionalne službe za zapošljavanje“, piše u saopštenju.
Pročitajte još:
Dodaje se i da je za izdavanje vize D, po osnovu zapošljavanja, nadležno Ministarstvo spoljnih poslova.
Iz Ministarstva za rad su naglasili da, i pored izazova u vidu nedostataka radne snage u pojedinim sektorima, zakon predviđa niz zaštitnih mehanizama, uključujući test tržišta rada i kvotne mehanizme, koji osiguravaju prioritet domaćim radnicima i očuvanje stabilnosti zaposlenosti u Srbiji.
ZELJKA
22.7.2025 #1 AuthorPosto su nasi otisli zbog boljeg zivota, normalno da treba traziti radnike kojima su zadovoljavajuci nasi uslovi. Radika svuda fali
Aca1984
23.7.2025 #2 AuthorRadne snage svuda fali.
Ivana
23.7.2025 #3 AuthorNema problema, preselicemo se svi na zapad