Vlasnik preduzeća Borović Trans o promenjenim lancima snabdevanja zbog rusko-ukrajinskog sukoba

Mnoge nemačke firme u Srbiji rade reeksport za Rusiju

Firme u fokusuPoslovanjeSrbija

6.2.2024 17:13 Autor: Mirjana Vasić Adžić 7

Mnoge nemačke firme u Srbiji rade reeksport za Rusiju Mnoge nemačke firme u Srbiji rade reeksport za Rusiju
Nakon pandemije i početka rusko-ukrajinskog sukoba uobičajeni putevi snabdevanja robom su promenjeni. Novonastala situacija u izmenjenim putevima trgovine pogodila je sve u tom lancu,... Mnoge nemačke firme u Srbiji rade reeksport za Rusiju

Nakon pandemije i početka rusko-ukrajinskog sukoba uobičajeni putevi snabdevanja robom su promenjeni. Novonastala situacija u izmenjenim putevima trgovine pogodila je sve u tom lancu, a najviše o tome mogu da kažu upravo oni koji su zaduženi za transport robe. Za Biznis.rs razgovarali smo sa Predragom Borovićem, vlasnikom preduzeća Borović Trans, koje se bavi drumskim pevozom tereta.

„Bavimo se ovim poslom od 2008. godine. Firma je mala, ali se trudimo se da budemo pošteni.  Radimo zapadnu Evropu, najviše se bavimo prevozom za Švajcarsku”, kaže Borović i dodaje da su vremena malo teža, ali da se bore da istraju, dok ne prođe kriza.

Prema rečima našeg sagovornika, kada je Nemačka upala u krizu, stao je izvoz iz Srbije za  zapadne zemlje. Saznajemo da je u Srbiji otvoreno dosta nemačkih firmi koje rade reeksport za Rusiju, jer ne mogu da rade direktno iz Nemačke.

Takođe, mnogo kamiona koji ne mogu da voze robu za Rusiju, voze za Evropu i zbog toga je konkurencija veća, pa su samim tim i cene pale i sve je teže raditi, ali naš sagovornik ne gubi nadu i veruje da je bilo i mnogo težih momenata u poslednjih trideset godina koji su prevaziđeni, pa veruje da će tako biti i ovog puta.

Preduzeće Borović Trans broji desetoro zaposlenih. Vlasnik ističe da nema problem da nađe kvalifikovanu radnu snagu, jer su njegovi vozači zadovoljni primanjima.

„Ja imam jednog vozača u rezervi, drugi sam ja kad zatreba. Plaćam ih dobro. To su vozači koji su kod mene već deset godina. Kada zaposlene dobro platiš, nećeš imati problema”, smatra Borović.

Naš sagovornik realno sagledava trenutnu situaciju na tržištu i smatra da treba sačekati da se stvari u vezi sa transportom stabilizuju. Kada su u pitanju planovi za budućnost, voleo bi da deca nastave da vode firmu.

„Imam četvoro dece, treba ih uvoditi u posao, završavaju saobraćajne i poslovne škole. Sve što je u sferi našeg poslovanja. Planiram da se i oni uključe u posao i da nastave da rade. To mi je želja. Imaju lepu odskočnu dasku, kapital i mogu sami da krenu da se bore”, kaže vlasnik preduzeća Borović Trans.

Za njega poštenje u poslovanju i miran san nemaju cenu. U isto vreme to su i stvari na koje je najponosniji u svom poslovanju.

„Ponosan sam na činjenicu da kome god da pomenem firmu svi nas cene i poštuju. Vide da smo mala, ali poštena firma. Smatram da u ovom vremenu to nije mala stvar. Nikome nismo ostali dužni i za mene to znači da mogu da imam miran san”, ističe za kraj Predrag Borović.

U nastavku pogledajte listiranje najuspešnijih domaćih mirko preudzeća koja se bave drumskim prevozom tereta, prema podacima koje smo dobili od bonitetne kuće CompanyWall:

Najuspešnija mikro preduzeća koja se bave drumskim prevozom tereta
PozicijaIme preduzećaUkupni prihodiRezultat poslovanja
1.Deal Delivery DOO36.698.00027.544.000
2.BOBO-ŠPED90.194.00022.723.000
3.ATILA AMBRUŠ PR ZANATSKO TRGOVINSKA RADNJA I AUTOPREVOZNIK NOVI SAD68.248.00022.455.000
4.MARKO MILOVANOVIĆ PR AUTOPREVOZNIK BEOFAST BORČA76.685.00022.020.000
5.SR AUTOPREVOZNIK MAKSIMOVIĆ MILENKO PR, ČURUG55.611.00021.746.000
6.MARKO VELJKOVIĆ PR AUTOPREVOZNIČKA RADNJA MILMAR TRANSPORT PROKUPLJE60.562.00021.614.000
7.ALEKSANDAR GRADNJA R20.980.00019.816.000
8.ZORAN MLADENOVIĆ PR AUTOPREVOZNIK BOR79.397.00019.742.000
9.RADE SARIĆ PREDUZETNIK AUTOPREVOZNIČKA RADNJA I USLUŽNE DELATNOSTI U ŠUMARSTVU KRAGUJEVAC75.858.00019.690.000
10.SAMOSTALNI AUTOPREVOZNIK GORAN KOVAČEVIĆ PREDUZETNIK VRBAS78.923.00018.926.000
11.ZLATKO SLADOJEVIĆ PR AUTOPREVOZNIK I TRGOVINA NA VELIKO SOMBOR98.941.00018.619.000
12.UNIMAG DOO LAZAREVAC-TRBUŠNICA44.749.00018.565.000
13.AUTOPREVOZNIK K.S.64.948.00018.540.000
14.AZIMUT 037 DOO KRUŠEVAC77.892.00018.248.000
15.ZORAN KONIĆ PREDUZETNIK PREVOZNIČKO TRGOVINSKA I USLUŽNA RADNJA RUNJANI70.572.00017.150.000
16.SR TRANSKOP BOROGIĆ ZDENKO PREDUZETNIK NERESNICA55.674.00016.840.000
17.DOO MEGA-PAK LOGISTICS76.650.00016.791.000
18.BRANKO VESELINOVIĆ PREDUZETNIK AUTOPREVOZNIK OSTRUŽNICA86.587.00016.633.000
19.TEHNOŠPED PLUS DOO PANČEVO82.382.00016.238.000
20.PSP72.779.00015.762.000
21.NORTHERN TRANSPORT37.195.00015.606.000
22.DAMJAN RANĐELOVIĆ PR DANIKO TRANS37.860.00015.481.000
23.MILOŠ33.445.00015.169.000
24.UNITED LOGISTIC BG20.002.00015.161.000
25.DEJAN ĐORĐEVIĆ PREDUZETNIK, SAZTR PEŠČARI, JOŠANIČKA BANJA42.155.00014.714.000
26.ASOP BM COMPANY DOO PRNJAVOR78.836.00014.644.000
27.SNEŽANA ŽIVKOVIĆ PR AUTOPREVOZNIČKO TRGOVINSKO STOLARSKA RADNJA VASILIJE TRANS OSLADIĆ128.806.00014.200.000
28.TRANS-KOP SPECIJAL N&G DOO46.123.00014.136.000
29.GORAN PEŠIĆ PR RADNJA ZA SAKUPLJANJE I RECIKLAŽU SEKUNDARNIH SIROVINA I PREVOZ TERETA METAL PEŠIĆ JELAŠNICA94.262.00014.129.000
30.PRIVATNO TRANSPORTNO-TRGOVINSKO PREDUZEĆE EXPORT-IMPORT EUROTRANS DOO, BATOČINA58.454.00014.113.000
31.ČVARAK KOMERC DOO KRĆEVAC84.721.00014.106.000
32.TRESOVIĆ DOO NOVI SAD48.186.00014.042.000
33.LOGINDUSTRIJA DOO51.749.00013.931.000
34.DOO PAPIR-KOM ČAČAK46.959.00013.840.000
35.SAMOSTALNI AUTOPREVOZNIK NENAD PAUNOVIĆ PREDUZETNIK KRAGUJEVAC42.959.00013.447.000
36.JOVICA ILIĆ PR, RADNJA ZA DRUMSKI PREVOZ TERETA I EKSPLOATACIJU ŠUME JOCA + LUKOVO56.434.00013.269.000
37.GRAĐEVINSKO AUTOPREVOZNIČKA RADNJA BRKIĆ ŽELJKO ŽELJKO BRKIĆ PR , BAĆEVAC56.063.00012.964.000
38.NEMANJA TOMOVIĆ PR PREVOZ GRAĐEVINARSTVO I DRUGE USLUGE MIĆKO KURŠUMLIJA49.110.00012.801.000
39.PETROVIĆ TRANS DOO86.508.00012.765.000
40.SLAVOSLAV MILIVOJEVIĆ PR, TRANSPORT ROBE DULE PREVOZ KOSJERIĆ (VAROŠ)271.262.00011.860.000
41.GORAN KOMAZEC PREDUZETNIK RADNJA ZA DRUMSKI PREVOZ TERETA PARTNER NOVA PAZOVA41.589.00011.698.000
42.Vladan Ilić pr TAURUS CONSTRUCTION18.660.00011.630.000
43.FAR GO VAN DOO105.991.00011.595.000
44.SUAD AŠĆERIĆ PR 786 TRANSPORTI59.497.00011.351.000
45.AUTOPREVOZNIK CVETKOVIĆ VLADAN PR KALIČINA51.417.00011.307.000
46.MMMM TRANSUNION DOO29.505.00011.100.000
47.DEJAN TUCAKOVIĆ PR AUTOPREVOZNIČKA I TRGOVINSKA RADNJA KRAGUJEVAC135.593.00011.039.000
48.PRPA DOO58.358.00010.995.000
49.DŽAF TRANS DOO Novi Pazar104.824.00010.993.000
50.LURA LOGISTICS DOO79.277.00010.863.000
51.TREND CO DOO INĐIJA73.831.00010.806.000
52.EVROPATRANS53.561.00010.796.000
53.Golub Tričković PR Negotin23.659.00010.551.000
54.MILENA MILOVANOVIĆ PR AUTOPREVOZNIČKA I TRGOVINSKA RADNJA DMD TRANS BANJA KOVILJAČA91.538.00010.495.000
55.SRĐAN MILENKOVIĆ PR, RADNJA ZA PREVOZ ROBE U DRUMSKOM SAOBRAĆAJU AUTOPREVOZNIK MILENKOVIĆ NOVI SAD56.869.00010.212.000
56.SARIĆ LOG TRANS DOO134.940.00010.097.000
57.BALKAN EXPRES 2003 DOO75.811.00010.009.000
58.SAŠA MILADINOVIĆ PR FURNEX TRANS48.363.00010.005.000
59.ALMIN KOLAŠINAC PR AUTOPREVOZNIK MINE-TRANS31.121.0009.984.000
60.SALECO DOO82.901.0009.980.000
61.MD 266.364.0009.952.000
62.BARSA-CARGO SM d.o.o.111.256.0009.938.000
63.STEFAN STOJANOVIĆ PR DRUMSKI PREVOZ TERETA BISKO TRANS LIPOVICA38.675.0009.916.000
64.SAVA-TRANS 01783.993.0009.851.000
65.AS PREVOZ-TRANSPORT d.o.o. Pirot76.075.0009.849.000
66.DRAGAN VUKOVIĆ PR AUTOPREVOZNIK KNIĆ20.822.0009.706.000
67.BANOX-TRANS DOO KANJIŽA22.089.0009.571.000
68.A.P.MILOJICA ĆIROVIĆ51.268.0009.505.000
69.MANIGO110.247.0009.460.000
70.LELA CVETANOVIĆ PR DRUMSKI PREVOZ TERETA LUNE LES LESKOVAC39.863.0009.417.000
71.MILENKO KNEŽEVIĆ PR AUTOPREVOZNIK KNEŽEVIĆ TRANSPORT KOCELJEVA65.792.0009.299.000
72.MPS COMPANY DOO BEOGRAD82.205.0009.287.000
73.SS BOROVIĆ TRANS DOO IVANJICA81.181.0009.103.000
74.AUTOPREVOZNIK PAVLOVIĆ MILOVAN PREDUZETNIK OSEČINA (VAROŠICA)65.671.0009.069.000
75.DOO UBIPARIP TRANSPORT NOVI SAD46.784.0009.046.000
76.ĐURANOVIĆ TRANSPORT DOO47.251.0009.036.000
77.ČUČKOVIĆ TRANSPORT57.795.0009.021.000
78.Yugo trans LKW doo46.711.0008.998.000
79.KREDA-PROM d.o.o. Aranđelovac-Brezovac68.579.0008.906.000
80.PREDRAG OLUIĆ PR OLUIĆ PREVOZ39.535.0008.902.000
81.STEFAN MARKOVIĆ PR DRUMSKI PREVOZ TERETA TRANSER-M ŠABAC23.694.0008.750.000
82.SAMOSTALNA PREVOZNIČKA RADNJA VUJOVIĆ LUKA PREDUZETNIK SRBOBRAN26.350.0008.743.000
83.MAR-KO 2163.031.0008.730.000
84.STEVAN VLAISAVLJEVIĆ PR AUTOPREVOZNIČKA RADNJA BAĆA PREVOZ VOGANJ71.063.0008.593.000
85.ZLATKO ALEMPIJEVIĆ PREDUZETNIK, AUTOPREVOZNIČKA RADNJA DREN KRAGUJEVAC72.341.0008.581.000
86.ALEKSANDAR BUBANJA PR AUTOPREVOZNIK BUBANJA TRANS KRAGUJEVAC49.807.0008.482.000
87.ZUKO116.666.0008.471.000
88.LOGISTRA DOO90.468.0008.358.000
89.Cane Transport 019 DOO81.746.0008.320.000
90.NBG LINESPED d.o.o.45.389.0008.320.000
91.GDL PALOMAR LOGISTIC DOO156.408.0008.257.000
92.BB TRANSPORT 202037.645.0008.087.000
93.Stefan Mladenović PR Prevoz robe STEX TRANS Borča26.253.0008.076.000
94.ŽUPANJAC 1984 D.O.O. Tečić58.782.0008.045.000
95.RADA DRUGOVIĆ PR, AUTOPREVOZNIK DRUGOVIĆ R, NOVI SAD58.020.0008.044.000
96.ROBERT KALMAR PR PREVOZNIČKA RADNJA KMA DON DON SUBOTICA27.743.0008.009.000
97.SAŠA JAČOV PR AUTOPREVOZNIK JAČOV VETERNIK26.154.0008.008.000
98.IVANA KRSTAJIĆ PR SIGNATURE TRANS 201638.758.0007.993.000
99.MIJIĆ TRANS DOO FUTOG63.759.0007.969.000
izvor: CompanyWall, *svi podaci su za 2022. godinu, u dinarima
  • AJA

    6.2.2024 #1 Author

    Preduzece Borovic Trans dobro posluje i ima dobre planove za buducnost.

    Odgovori

  • SABRINA

    7.2.2024 #2 Author

    Ljudi se snalaze kako znaju i umeju.

    Odgovori

  • jevtić

    7.2.2024 #3 Author

    Da, ima ih dosta…

    Odgovori

  • MIKIMILE

    7.2.2024 #4 Author

    Snalazi se kako ko moze

    Odgovori

  • SHALIMAR

    7.2.2024 #5 Author

    Kad vlasnika i firmu svi cene i postuju,nema bolje preporuke,sa takvim firmama samo i treba poslovati.Postenih ljudi je sve manje.

    Odgovori

  • Brana

    10.2.2024 #6 Author

    Sve pohvale

    Odgovori

  • JEKSICA25

    26.2.2024 #7 Author

    Svaka cast👏🏻

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *