Pojačane kontrole već daju rezultate

Na granici kontrolisano oko 100 tona meda, rezultati za sada nisu ohrabrujući

AgrobiznisIzdvajamoSrbija

28.2.2025 11:23 Autor: Marija Jovanović 34

Na granici kontrolisano oko 100 tona meda, rezultati za sada nisu ohrabrujući Na granici kontrolisano oko 100 tona meda, rezultati za sada nisu ohrabrujući
Nadležne institucije uveliko su krenule u najavljenu kontrolu hrane, i to najpre meda, a prema nezvaničnim informacijama rezultati nisu ohrabrujući. Podsetimo, u okviru najavljene... Na granici kontrolisano oko 100 tona meda, rezultati za sada nisu ohrabrujući

Nadležne institucije uveliko su krenule u najavljenu kontrolu hrane, i to najpre meda, a prema nezvaničnim informacijama rezultati nisu ohrabrujući.

Podsetimo, u okviru najavljene borbe protiv korupcije, a sa ciljem podrške domaćoj proizvodnji, Vlada Srbije donela je zaključak kojim se ministarstvima nadležnim za stavljanje na tržište i kontrolu kvaliteta i bezbednosti hrane nalaže da pojačaju kontrole, i to – meda, mleka i mlečnih proizvoda, vina i jakih alkoholnih pića.

Prema podacima Saveza pčelarskih organizacija Srbije, borba protiv ulaska neispravnog meda na granicama počela je 13. februara i za prvih osam dana uzorkovana je količina od oko 100 tona meda.

Kontrola svih uvoznih kontigenata meda u Srbiju na autentičnost uveliko je počela na svim graničnim prelazima. Prema našim nezvaničnim informacija, svih 100 tona meda je uzorkovano, ali ne sme da se koristi dok ne stignu i zvanične analize, za koje se očekuje da budu loše. Kako smo saznali, neke analize su već negativne, med nije ispravan, što je i očekivano kada uzmemo u obzir da med koji se uvozi u Srbiju trenutno košta 1,3 evra po kilogramu, sa troškovima isporuke”, kaže za Biznis.rs predsednik Saveza pčelarskih organizacija Srbije (SPOS) Rodoljub Živadinović.

On ističe da je takva cena za pčelinji med potpuno nemoguća i da tu analiza nije ni potrebna kako bi se utvrdilo o kakvom proizvodu je reč.

“Što se tiče kontrola kvaliteta meda u marketima, za sada nismo zadovoljni, jer je uzeto samo 11 uzoraka, i zatražili smo od vrha države da se utvrdi da li i ko koči kontrolu i da se takvo lice procesuira”, navodi Živadinović.

Kako napominje naš sagovornik, prema nezvaničnim, ali pouzdanim informacijama, uvoznici koji su uvezli ove količine meda već su tražili superanalizu, a od ukupno uzorkovane količine za sada su za oko 40 tona stigli rezultati koji su pokazali da je med neispravan.

“Superanaliza znači da se taj isti uzorak analizira u nekoj drugoj laboratoriji. Subjekat u poslovanju hranom, odnosno uvoznik, po zakonu ima pravo da traži superanalizu. Međutim, naša srpska metoda analize meda nalazi se među najboljima u svetu i trenutno ne postoji nijedna, osim naše, koja ima paralelu za utvrđivanje stranih šećera u medu od takozvanih C3 biljaka. Takođe, ova metoda akreditovana je u skladu sa ISO 17025. I zbog toga smo tražili od države da se ona proglasi referentnom, što bi praktično značilo da uvoznici ne bi imali pravo žalbe”, ističe Živadinović.

Pčelari već beleže pozitivan efekat ove kontrole, pošto je otkupna cena domaćeg meda počela da raste. Naime, pakeri meda već su počeli da zovu proizvođače i da traže da otkupe suncokretov med po ceni od dva evra, umesto dojučerašnjih 1,6-1,8 evra po kilogramu.

  • SABRINA

    28.2.2025 #1 Author

    Stvarno bi trebalo da se vodi stroga kontrola kvaliteta meda.

    Odgovori

  • Pcelar

    28.2.2025 #2 Author

    Kako da budu ispravne, ama bas nikako, nazalost i u Sebiji se radi fals med od secerne trske i raznih primesa i nalazi se u slobodnoj prodaji i deklarise se kao med treba i to proveriti i reagobati, neki subprocesuirani ali izgleda i dalje rade punim kapacitetom.

    Odgovori

  • LEKI

    28.2.2025 #3 Author

    Kontrole bi trebalo biti znatno pojacane, pogotovo kada su jestivi proizvodi.

    Odgovori

  • Rass

    28.2.2025 #4 Author

    A sto se ne kontrolise akciznarona

    Odgovori

  • PAVLE-2005

    28.2.2025 #5 Author

    Kupiti prirodni med je skoro nemoguće

    Odgovori

    • Timotije

      28.2.2025 #6 Author

      Ima kod nas pčelara ali kod nas je med skup, kad kažem livadski 1000 dinara, ima u Sfetoforu 480!!!

      Odgovori

    • Slavisa

      1.3.2025 #9 Author

      Prijatelju,otidji kod komsije pcelara i kupi med,pravi. A ne u market i prodavnicu…pozdrav

      Odgovori

    • Žika

      2.3.2025 #10 Author

      Ima kod pčelara na pčelinjaku.

      Odgovori

  • bajroslastičar

    28.2.2025 #11 Author

    Trebalo bi štititi domaće proizvođače i nema problema sa uvozom i medom lošeg kvaliteta

    Odgovori

  • Johnnie

    28.2.2025 #12 Author

    Ustanovljeno je i da je u EU veliki procenat meda falsifikovan. Studija iz 2023. godine je otkrila da je skoro polovina uvezenog meda u EU „sumnjivo falsifikovana“.
    Pitanje je da li će se kontrole sprovesti i kod nasih proizvođača, jer verovatno ni naši proizvođači nisu imuni na laku zaradu.

    Odgovori

  • VALE

    28.2.2025 #13 Author

    Uvek je tako I bilo, nego je sada samo otkriveno

    Odgovori

  • Mara

    28.2.2025 #14 Author

    Pravi med je kod pčelara koji ne žele da prodaju po 3 E.

    Odgovori

  • WanderingSpirit

    28.2.2025 #16 Author

    Očigledno je da mora postojati veća pažnja na kvalitet proizvoda koji ulaze na tržište.

    Odgovori

  • SHALIMAR

    28.2.2025 #17 Author

    Da se vrati kvalitet meda u stare okvire,mislim da je nemoguce..

    Odgovori

  • SENSEI

    1.3.2025 #18 Author

    Treba iskontrolisati sto tone meda, nije to mali posao

    Odgovori

  • LEBRON

    1.3.2025 #19 Author

    Tesko je danas naci pravi kvalitetni med.

    Odgovori

  • Dejan Kg

    1.3.2025 #20 Author

    Što se tiče super analize imam predlog.
    Neka traže oni neku labaratoriju, a mi da proglasimo referentim obe analize, ali za uvoz da bude potrebno da rezultati budu 2/2 pozitivni. U slučaju da jedna odstupa, to jest da je jedan rezultat negativan, a drugi pozitivan, onda nema uslova za uvoz. Molim lepo, sve demokratski…
    Medno

    Odgovori

  • Остоја

    1.3.2025 #21 Author

    Само по Душановом закону.

    Odgovori

  • Šone

    1.3.2025 #22 Author

    Zabrinjavajuće vesti za pčelare i potrošače, važno je utvrditi uzroke i osigurati kvalitet proizvoda.

    Odgovori

  • MAJA

    1.3.2025 #23 Author

    Dugo se vec prica o tome a tesko da ima pomaka

    Odgovori

  • Ljubica

    1.3.2025 #24 Author

    S obzirom na to da je cena meda od 1,3 evra po kilogramu sumnjiva, jasno je da nešto nije u redu. Ako i zvanične analize potvrde loš kvalitet, pitaću se koliko još „jeftinih“ proizvoda prolazi kroz granicu neproverenih i potencijalno opasnih za zdravlje.

    Odgovori

    • Medo

      20.3.2025 #25 Author

      Redovno se objavljuje utvrdjena neispravnost domaćih i uvoznih medova iz maloprodaje. I čemu sve to??? I dalje je cca 95% neispravnog meda u prometu, Isti rezultati, isti uvoznici, isti inspektori, isti j,,, i tužioci, isti potrošači. Ali u ovom ludilu ima j a k o. puno logike. Logiku uključuju 2 pojma:korupcija koja je otporna na promenu vlasti i neznanje prosečnog potrošača. Kada bi važili Kineski zakoni protiv korupcije med bi bio 100% pravi. Tada bi potrošači shvatili da je u prodavnicama – uglavnom kristalisani med, što je i j e d i n i. siguran dokaz prirodnog meda. Paradoks je da potrošači preferiraju nekristalisani med a izbegavaju kristalisani – s kojim jedino mogu biti sigurni da je prirodni.

      Odgovori

  • Pcelar 2

    1.3.2025 #26 Author

    Mislim da je cifra od 1000din za cist med sramota posto je inflacija duplirala cene za zadnjih godinu ,dve.Tako da ono povecanje cene meda od pre par godina apsolutno nista ne znaci.A otkup od 2evra po kilogramu je po meni samarcina za svakoga ko je prinudjen da ga proda po toj ceni .Svakako da oni koji najavljuju „veliku glad“ verovatno na ovaj nacin zele da upropaste ne samo proizvodjace meda vec i ostale hrane kako bi ljudi presli na „stampanu „industrijsku hranu.A za falsifikovan med i djubre od mesa i ostale hrane koje kupujemo ima ko je odgovoran .Nadam se da ce se pojaviti neko ko ce pratiti tokove novca i pohapsiti odgovorne.

    Odgovori

  • darmar

    2.3.2025 #27 Author

    Koji med je cist? Gde se moze kupiti?

    Odgovori

  • gagica

    2.3.2025 #28 Author

    Ne razumem zasto uvozimo med. Mislim da imamo dovoljno za nase trziste.

    Odgovori

  • Crni

    2.3.2025 #29 Author

    Bizarno

    Odgovori

  • Brana

    2.3.2025 #30 Author

    Ne kupuje se med u marketu

    Odgovori

  • PIKSI

    2.3.2025 #31 Author

    Niska je cena 1.3 e po kilogramu

    Odgovori

  • MinjaKristalŠminkanje

    2.3.2025 #32 Author

    Naći proverene lokalne proizvođače. Kupovoti od njih i podržati domaće proizvode.

    Odgovori

  • Pera Peric

    4.3.2025 #33 Author

    Zbog čega bi bilo ko bilo kada prestao kontrolisati hranu!!?

    Odgovori

  • Dux011

    7.3.2025 #34 Author

    Dosta je malverzacija oko toga… mora kontrola.

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.