Država poseduje 33,89 odsto kapitala nekadašnjeg jugoslovenskog giganta

Napred i partneri preuzimaju Energoprojekt Holding, nude 375 dinara po akciji

BerzaPoslovanjeSrbija

23.12.2024 16:17 Autor: Milica Rilak 1

Napred i partneri preuzimaju Energoprojekt Holding, nude 375 dinara po akciji Napred i partneri preuzimaju Energoprojekt Holding, nude 375 dinara po akciji
Kompanija Napred Razvoj je, zajedno sa građevinskim preduzećem Napred, Montinvest Properties i Jopag AG, kao i Dobrosavom Bojovićem, dala ponudu za preuzimanje Energoprojekt Holdinga.... Napred i partneri preuzimaju Energoprojekt Holding, nude 375 dinara po akciji

Kompanija Napred Razvoj je, zajedno sa građevinskim preduzećem Napred, Montinvest Properties i Jopag AG, kao i Dobrosavom Bojovićem, dala ponudu za preuzimanje Energoprojekt Holdinga.

Cilj je sticanje 44,49 odsto kapitala, odnosno 4.819.596 akcija Energoprojekt Holdinga, ponuđena cena po akciji je 375 dinara, a rok za njeno prihvatanje ističe 13. januara.

Ponuđači su već uveliko u vlasničkoj strukturi Energoprojekt Holdinga, pa tako Napred Razvoj zajedno sa licima sa kojima zajednički deluje poseduje ukupno 6.013.996 akcija čuvene jugoslovenske građevinske kompanije, što iznosi 55,51 odsto kapitala:

  • NAPRED RAZVOJ A.D. NOVI BEOGRAD poseduje 4.830.528 akcija (44,59 odsto)
  • GP NAPRED A.D. BEOGRAD poseduje 11.034 akcije (0,10 odsto)
  • Montinvest Properties doo Beograd poseduje 564.699 akcija (5,21 odsto)
  • Jopag AG, Baar poseduje 560.731 akciju (5,18 odsto)
  • Dobroslav Bojović poseduje 47.004 akcije (0,43 odsto)

Ponuđač je, kako se navodi u obaveštenju objavljenom na portalu Beogradske berze, za kupovinu akcija ciljnog društva obezbedio garanciju AIK Banke, a ističe se i da nema nameru da menja osnovnu delatnost ciljnog društva niti mesto njenog obavljanja.

„Ponuđač će nastojati da unapredi buduće poslovanje ciljnog društva, a namerava da investira u dalji razvoj. Namere ponuđača vezane su za unapređenje uslova rada i materijalnog položaja zaposlenih, kao i ulaganje u unapređenje znanja i veština zaposlenih“, stoji u ponudi za preuzimanje.

Podsetimo da je Biznis.rs pisao o tome šta je danas „Sistem Energoprojekt“, kako ga nazivaju u finansijskim izveštajima još krajem leta, kada je Napred Razvoj najavio nameru preuzimanja preostalog kapitala Energoprojekt Holdinga.

Foto: Frepik / wirestock

Čini ga deset zavisnih preduzeća u zemlji – Visokogradnja, Niskogradnja, Hidroinženjering, Urbanizam i arhitektura, Industrija, Entel, Sunnyville, Park 11, Izgradnja i Energoplast.

U inostranstvu su Energoprojektova zavisna društva, odnosno ino-kompanije, Zambia Engineering and Contracting Company Limited, Energoprojekt Holding Guinee S.A u Gvineji, Dom 12 S.A.L u Libanu, Energo (Private) Limited u Zimbabveu, Energo Kaz d.o.o. u Kazahstanu i Energoprojekt Energodata Montenegro. Sistem ima i jedno zajedničko društvo – Enjub d.o.o kao i pridruženo društvo Energopet.

U napomenama piše da postoji i predstavništvo u Bagdadu, ali da je u pasivnom statusu od 2015. godine.

Takođe, u prvostepenoj konsolidaciji učestvuje još 11 društava u inostranstvu, uključujući i ona u Rusiji, Ugandi, Omanu, UAE, Kataru i Bahreinu.

O tome kada će Napred Razvoj konačno da preuzme Energoprojekt spekuliše se već 15 godina, kada je Dobrosav Bojović sa svojom kompanijom ušao u vlasničku strukturu nekada čuvene građevinske kompanije.

„Energoprojekt je bio jedna od prvih kompanija koja se kotirala na Beogradskoj berzi i u prvim godinama nakon petooktobarskih promena je, uz Hemofarm, nosila gro trgovanja“, rekao nam je u avgustu glavni broker Momentum Securities Nenad Gujaničić, prisećajući se dešavanja od pre dve decenije.

Energoprojekt Holding a.d. Beograd

BULEVAR MIHAJLA PUPINA 12, 11070, BEOGRAD (NOVI BEOGRAD), Srbija

Poslovni prihodi (EUR):
9.878.197,93 (2023)
Broj zaposlenih:
95 (2023)

Za razliku od Hemofarma koji je već 2006. godine stekao strateškog partnera i napustio Beogradsku berzu, Energoprojekt je, kako kaže naš sagovornik, dugo odolevao ovoj „karmi“ domaćeg tržišta.

„Napred je godinama sticao akcije ove kompanije da bi zvaničnu kontrolu Energoprojekta ostvario tek 2017. godine i to putem ponude za preuzimanje kojoj su prethodile brojne kontroverze i nikada do kraja ispitane sumnje o trgovanju između povezanih lica. Država koja poseduje 33,9 odsto akcija je u velikoj meri pomogla ovom ishodu činjenicom da se nije javno izjasnila o tome hoće li da proda akcije“, rekao nam je Gujaničić.

Država i danas poseduje 33,89 odsto kapitala Energoprojekt Holdinga, i podjednako kao i 2009, odnosno 2017, nije poznato kako će raspolagati svojim akcijama.

Za Gujaničića je letos ključno pitanje bilo da li će država rešiti da proda svoje akcije po ceni koja je četiri puta manja od ponude iz 2017. godine. Tada je, inače, ponuđena cena za akciju Energoprojekt Holdinga bila 1.501 dinar.

„Ako se ovaj scenario desi, biće to drugi put da je država direktno zabiberila manjinskim akcionarima ove kompanije uz njenu kontinuiranu pasivnu ulogu najvećeg pojedinačnog akcionara, dok tržišna vrednost Energoprojekta propada“, ocenio je Gujaničić početkom avgusta u razgovoru za Biznis.rs.

  • SUNCE

    24.12.2024 #1 Author

    Dosta je izdržao Energoprojekt,sve velike i jake kompanije su odavno propale ili se privatizovale.

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.