Odbor stečajnih poverilaca čačanske kompanije odbio izlicitiranu cenu

Neuspešna prodaja imovine Fabrike reznog alata

BiznisSrbija

6.7.2023 08:23 Autor: Redakcija Biznis.rs 0

Neuspešna prodaja imovine Fabrike reznog alata Neuspešna prodaja imovine Fabrike reznog alata
Agencija za licenciranje stečajnih upravnika proglasila je neuspešnom prodaju imovine čačanske Fabrike reznog alata (FRA) u stečaju jer je izlicitirana cena od 560 miliona... Neuspešna prodaja imovine Fabrike reznog alata

Agencija za licenciranje stečajnih upravnika proglasila je neuspešnom prodaju imovine čačanske Fabrike reznog alata (FRA) u stečaju jer je izlicitirana cena od 560 miliona dinara manja od 50 odsto procenjene vrednosti, prenela je eKapija pozivajući se na agenciju Beta.

Imovina FRA prodata je 13. juna konzorcijumu u kojem su kompanije Unipromet iz Čačka i Eurolajn iz Beograda, ali Odbor poverilaca fabrike u stečaju nije dao saglasnost na postignutu cenu.

Početna cena na javnom nadmetanju bila je 235,3 miliona dinara, a bilo je ponuđeno gradsko građevinsko zemljište površine 30.628 kvadrata, kao i tri proizvodne hale, hala sa restoranom, magacini, upravna zgrada, pogon za izradu kugličnih vretena, oprema i zalihe.

FRA, čiji je većinski vlasnik bila država, a od 2015. je uredbom republičke vlade proglašena za preduzeće od posebnog značaja za odbrambenu industriju, prestala je da radi avgusta 2021. godine.

Tada su 452 fabrička radnika proglašena za tehnološki višak i dobila otpremnine u okviru socijalnog programa koji je finansirala država.

Postupak stečaja nad FRA je Privredni sud u Čačku pokrenuo januara 2022. godine, zbog blokade računa od 3,4 milijarde dinara i velikih dugovanja prema poveriocima, a pošto u zakonskom roku od 90 dana niko nije podneo plan reorganizaicje fabrike, proglašen je bankrot.

FRA je osnovana 1953, od kada je proizvodila alate, a deo fabričkih pogona bavio se proizvodnjom i za vojnu industriju.

Ta fabrika je u bivšoj Jugoslaviji bila vodeća u proizvodnji rezanih alata, koje je prodavala na domaćem i svetskom tržištu i u to vreme zapošljavala je oko 4.500 radnika.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.