Nakon ukidanja zabrane očekuje se izvoz 20.000 tona

Nova tržišta za brašno iz Srbije

AgrobiznisEURegionSrbijaU fokusu

17.5.2022 16:32 Autor: Stefan Petrović 19

Nova tržišta za brašno iz Srbije Nova tržišta za brašno iz Srbije
Dobra vest za poljoprivrednike, mlinare i izvoznike brašna usledila je nakon što je Vlada Srbije dozvolila izvoz izmenom odluke kojom su prethodno uvedena kvantitativna... Nova tržišta za brašno iz Srbije

Dobra vest za poljoprivrednike, mlinare i izvoznike brašna usledila je nakon što je Vlada Srbije dozvolila izvoz izmenom odluke kojom su prethodno uvedena kvantitativna ograničenja na mesečnom nivou za određene poljoprivredno-prehrambene proizvode.

„Snabdevenost brašnom i pšenicom na domaćem tržištu je dobra i slobodan izvoz brašna ne može da ugrozi snabdevenost domaćeg tržišta, a omogućava da se pred žetvu rasterete silosi za prijem novog roda, kao i da se sačuvaju tradicionalna tržišta, s obzirom na to da je Srbija tradicionalni izvoznik brašna na tržišta zemalja regiona“, navedeno je u saopštenju nakon sednice na kojoj je zabrana ukinuta.

Da je ovo dobar korak ka povratku stvari u neku vrstu normale smatra i direktor poslovnog udruženja mlinara „Žitounija“ Zdravko Šajatović koji u razgovoru za Biznis.rs ističe da se izvoznici nadaju da će povratiti tržište koje je izgubljeno zabranom izvoza.

„Po mojoj proceni, na izvozu smo ostali bez 40.000 tona brašna, ali ne vredi kukati. Dobro je da se sada kupci javljaju“, kaže on.

On procenjuje da će u maju izvesti oko 20.000 tona, a budući da brašno stalno ulazi i izlazi iz magacina, kaže da se tu okreće oko 40.000 tona mesečno, pa se u svakom momentu može odgovoriti na zahteve tržišta. Uz to, mlinovi mogu da rade neprekidno kako bi zadovoljili potrebe.

„Mi sada možemo da izvezemo i 30.000 tona brašna mesečno, ali precizne informacije imaćemo na kraju meseca, budući da ih tada saopštava Uprava carina. Ono što je jasno jeste da su još od 4. maja partneri iz regiona počeli da dolaze sa kamionima“, dodaje i kaže da to jeste razlog za zadovoljstvo, ali da bi bilo bolje da nije bilo zabrane izvoza, kako bi mlinovi skupili novca da kupe novi rod.

Za vreme zabrane, podseća on, u regionu su se pojavili novi dobavljači, ali naš „kec u rukavu“ je što smo jeftiniji u odnosu na njih i imamo prepoznatljiv kvalitet.

Foto: Pixabay.com

Inače, kada je reč o tržištu Crne Gore, Bosne i Hercegovine i Severne Makedonije, Šajatović kaže da se obično u sve tri zemlje izveze po oko 40.000 tona, što je ukupno 120.000 tona brašna godišnje.

„Da bismo se vratili na tržište koje smo izgubili, moramo da ponudimo robu po nižoj ceni, što predstavlja dodatan trošak“, napominje Šajatović.

Prema njegovim rečima, cena po kojoj izvozimo sada je 440-450 evra, što je svojevrsni paradoks, jer je ona pre zabrane bila 420 evra, ali dodaje da su drugi iskoristili priliku i prodavali brašno po 470 evra. Međutim, ono što nas stavlja u konkurentniju poziciju, pored cene, jeste to što u Crnoj Gori i Severnoj Makedoniji nisu bili zadovoljni kvalitetom brašna iz Bugarske. Sve su to razlozi koji, kaže on, ulivaju optimizam.

Šajatović dodaje i da se svetska kriza pšenice produbljuje iz više razloga, od kojih je rusko-ukrajinski rat samo jedan, podsetivši da je američko ministarstvo poljoprivrede najavilo da će ovogodišnja proizvodnja biti manja nego prošle godine. Uz to, potražnja je već tri godine zaredom veća od proizvodnje.

Interesovanje i u zemljama EU

Šajatović kaže da je dobio informaciju da u Nemačkoj, Češkoj i Sloveniji vlada interesovanje za brašnom iz Srbije, što je prvi takav slučaj u istoriji. Budući da tamošnja tržišta nisu zadovoljna kvalitetom brašna iz Mađarske u kojoj se koriste veštačka sredstva za poboljšanje kvaliteta pšenice, on kaže da bi naše brašno moglo da „odigra igru“. Ipak, samo ukoliko sve nepoznate u jednačini budu zadovoljene.

„To će se isplatiti ako je njihova cena znatno veća, bar za 350 evra, zbog troškova transporta. Ukoliko to nije slučaj neće biti računice, osim za Sloveniju“, kaže naš sagovornik.

Prema njegovim rečima, ovakav trend se očekuje i kod nas, najpre zbog smanjene upotrebe mineralnih đubriva, ali procenjuje da bismo ipak, ako bi se ostvario desetogodišnji prinos od četiri i po tone pšenice po hektaru, a zahvaljujući tome što je zasejano 627.000 hektara, imali oko 2,8 miliona tona. To bi značilo da ćemo imati najmanje milion tona viška za ivoz.

„Ipak, treba voditi računa, jer ko zna šta će se sve dešavati u svetu“, upozorava on.

Kada je reč o izvozu i uvozu u Evropsku uniju (EU), Šajatović kaže da je ona neto izvoznik pre svega zahvaljujući francuskim rezervama, ali u tome učestvuju i Mađarska, Bugarska i Rumunija. Međutim, veliki broj pojedinačnih država EU su i neto izvoznici.

„Gledajući u celini, EU prelazi zalihe od svega 10-11 miliona tona, što je jedva dovoljno za godišnju potrošnju, a Kina ima zalihe od 140 miliona tona, što je pola svetskih zaliha, a uz to svake godine uvozi još 10 miliona tona“, kaže on.

Sumirajući sve rečeno, Šajatović kaže da će se politika državnih rezervi menjati na globalnom nivou, budući da će svi gledati da povećaju zalihe zbog poznatih razloga koje diktira najpre neizvesnost rata i skok cena.

  • VERA

    17.5.2022 #1 Author

    Svakako mi i imamo kvalitetnu robu da ne zavisimo od istoka.

    Odgovori

  • GAGA

    17.5.2022 #3 Author

    Treba izvesti sve kolicine proslogodisnjeg brasna, a sa novim biti oprezan

    Odgovori

  • GOCA BG

    17.5.2022 #4 Author

    Imamo mi kvalitetno brasno i kome da ponudimo…

    Odgovori

  • kaćica

    17.5.2022 #6 Author

    Dobro je da se prodaje i da se vise ne prave zalihe.

    Odgovori

  • IVAN

    17.5.2022 #7 Author

    Odlicna vest

    Odgovori

  • VILENJAK

    17.5.2022 #8 Author

    Za sve postoji rešenje…

    Odgovori

  • BRANA19

    18.5.2022 #10 Author

    Ako nece da nam skodi , super stvarno…

    Odgovori

  • NINO

    18.5.2022 #11 Author

    Eto, snadjemo se mi za cas. Ima ko hoce, ako neko nece.

    Odgovori

  • DJORDJE1

    18.5.2022 #12 Author

    Odlično! Ovo je dobra vest za naše poljoprivrednike i proizvođače brašna.

    Odgovori

  • SUNCOKRET

    18.5.2022 #13 Author

    U trenutnoj situaciji kada je poremećen izvoz iz Rusije I Ukrajina koje su sa 30% podmiri ale svetsku potražnju pšenice, sigurna sam da će mo lako naći nove kupce za našu pšenicu i brašno.

    Odgovori

  • Anna

    18.5.2022 #14 Author

    Ko je ovde lud? Mi u prodavnicama ne možemo da kupimo brašno a on priča o viškovima za izvoz!!

    Odgovori

    • Lelica

      18.5.2022 #15 Author

      Vise ne mozemo da pohvatamo sta je tacno.

      Odgovori

  • TINA

    20.5.2022 #16 Author

    Veoma vazno za nas, jer je brasno osnovna zivotna namirnica

    Odgovori

  • Milisavka

    23.5.2022 #17 Author

    Dobro je ako ga imamo toliko da mozemo da izvozimo

    Odgovori

    • DUSA

      6.8.2023 #18 Author

      Koliko vidim uvozicemo mi brasno

      Odgovori

  • MAJALG

    28.5.2022 #19 Author

    Treba da iskoristimo trziste i da plasirsmo nase proizvode ali pod uslovom da su nasi kapaciteti i nase rezerve na zavidnom nivou.

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.