Nova usluga na domaćem tržištu: Robot čisti solarne panele
InovacijeIzdvajamoPoslovanjeSrbija
10.3.2024 14:14 Autor: Milica Rilak 17
Da li ste se ikada zapitali kako se čiste hiljade kvadrata solarnih panela instaliranih širom Srbije? Nemanja Pantelić, osnivač i generalni direktor kompanije Energy Support Services (ESS), jeste, a odgovor ga je ohrabrio da prvi i za sada jedini na domaćem tržištu ponudi potpuno novu uslugu servisiranja i održavanja solarnih elektrana, uz pomoć specijalizovanog robota.
Kompanija ESS registrovana je zato za vrlo konkurentnu i traženu delatnost ostalog čišćenja zgrada i opreme, koja je do sada bila rezervisana za firme koje se bave čišćenjem dimnjaka, ventilacija i klima, kao i kotlova i drugih industrijskih postrojenja.
Prema podacima bonitetne kuće CompanyWall, u toj delatnosti trenutno posluje 530 preduzeća i preduzetnika, koji su u 2022. godini ostvarili ukupan prihod od 1,07 milijardi dinara.
O tome kakva je perspektiva ESS govore podaci o instaliranim solarnim kapacitetima, kao i rastu korišćenja struje iz tog obnovljivog izvora. Prema republičkom Energetskom bilansu, ove godine se računa na to da ćemo iskoristiti čak 129 GWh iz solarnih elektrana, što je 207 odsto više u odnosu na 2023. godinu.
„Prema poslednjim podacima Elektromreže Srbije, predati su zahtevi za ukupan kapacitet od 21,5 GW, dok se prema preseku u novembru 2023. godine oko 1 GW kapaciteta nalazi u najzrelijoj fazi procedure priključenja, dok je oko 5 GW u ranoj fazi priključenja. To govori da izgradnja fotonaponskih elektrana ima veliku tendenciju rasta u narednom periodu“, ocenjuje Pantelić u razgovoru za Biznis.rs.
Čekajući kišu ili – kako se trenutno čisti većina solarnih panela?
Mnoge solarne elektrane uveliko proizvode struju širom Srbije za potrebe firmi ili građana, a ESS među svoje klijente već ubraja kompanije sa sedištem od Kuršumlije do Aranđelovca. To, međutim, ne znači da su svi koji su instalirali solarne elektrane svesni značaja održavanja.
„Trenutno održavanje solarnih elektrana kod većine njihovih vlasnika se svodi na to da očekuju jači pljusak. Mnogi još uvek nisu stekli svest o važnosti ove usluge, pa nakon dve-tri godine uviđaju da elektrana proizvodi daleko manje od projektovane proizvodnje. Zato krive izvođača radova i pitaju se zašto se predviđene cifre razlikuju od stvarnih. Naša firma tu nastupa, gde nakon naše usluge realna proizvodnja postaje daleko bliža projektovanoj“, objašnjava Pantelić.
Ocenjuje da metode koje se primenjuju na malim elektranama u domaćinstivima – upotreba rotirajućih četki – nije praktična, bezbedna, niti efikasna.
„Po panelima ne sme da se hoda jer može doći do pucanja i stvaranja materijalne štete, a takođe operater može da se oklizne i padne sa krova usled mokre površine. Naše rešenje, upotreba specijalizovanog robota, apsolutno uklanja svaki rizik od oštećenja panela, pada sa krova, strujnog udara, a takođe efikasno, efektivno i temeljno robot uklanja sve nečistoće„, kaže Pantelić.
Sunčana perspektiva delatnosti
Naši partneri iz CompanyWall obezbedili su nam podatke i o poslovanju u održavanju ostalih zgrada i opreme, koji kažu da prihodi registrovanih kompanija i preduzetnika stagniraju na nivou delatnosti, i da se kreću oko 1,1 milijardi dinara u poslednje tri godine, odnosno od 2020. do 2022. godine.
Kada se, međutim, detaljnije pregledaju podaci o konkretnim firmama, jasno je da EBITDA raste što je veća specijalizacija usluge.
Na prvom mestu tabele koju smo napravili prema EBITDA u 2022. najuspešnija kompanija je EKO-DIM iz Beograda, koja nudi profesionalne dimničarske usluge, održavanje sistema ventilacije i klimatizacije, kao i uslugu inspekcije i izdavanje atesta o ispravnosti. Njihov EBITDA, međutim, opada od 2020. godine da bi u 2022. iznosio 31,42 miliona dinara.
Vicešampion 2022. je HEM-VES 2 iz Beograda, koja pruža usluge čišćenja i servisiranja termoenergetskih postrojenja i opreme, pružanje dimničarskih usluga, održavanja masne (kuhinjske) i suve ventilacije, kao i upravljanje otpadom.
Prema podacima CompanyWall, prihodi HEM-VES 2 su se udvostručili od 2020. dok je EBITDA četiri puta veća i u 2022. godini iznosi 11,18 miliona dinara.
Na trećem mestu u toj delatnosti je beogradsko komunalno preduzeće Dimničar čiji prihodi i EBITDA opadaju od 2020. do 2022. godine, dok je na četvrtom Novomatik Hem iz Lučana koji beleži potpuno suprotan trend u poslovanju.
Novomatik Hem bavi se čišćenjem termotehničkih i termoenergetskih objekata i instalacija, proizvodnjom hemikalija za tretman voda u termotehnici i termoenergetici i sredstava za specijalizovana čišćenja u industriji, kao i održavanjem i remontom rashladnih sistema. Prihodi Novomatik Hem porasli su za 25 miliona dinara od 2020. do 2022. godine, dok je EBITDA u istom periodu skočila sa 1,9 na 9,4 miliona dinara.
S obzirom na trendove u delatnosti, i naš sagovonik Nemanja Pantelić kaže da je u planu proširenje kapaciteta, jer u suprotnom neće moći da odgovore na sve zahteve.
„Pošto smo prvi i jedini na tržištu koji pružaju kompletnu uslugu servisiranja i održavanja elektrane, gde se ne podrazumeva samo čišćenje, već i usluge poput termovizijskog ispitivanja panela pomoću drona ili termovizijskog ispitivanja instalacija, mnogi vlasnici velikih elektrana već su prepoznali našu uslugu kao neophodnu i uveliko zakazuju termine očekujući čiste elektrane pred proleće kako bi proizveli što više kilovat-časova tokom godine“, ističe Pantelić.
BLIZANAC
10.3.2024 #1 AuthorOvo je odlična stvar
REA
10.3.2024 #2 AuthorSigurno ce biti uspesni jer su prvi sa idejom
PIKSI
10.3.2024 #3 Authorbas tako
ZVONČICA
10.3.2024 #4 Author100%,dobra ideja zlata vredi
VALERIJA
10.3.2024 #5 AuthorTo je zapravo očekivani sled događaja na tržištu.
NATI
10.3.2024 #6 AuthorBice posla i za robote
Manja
10.3.2024 #7 AuthorPrvi sa idejom i sproveli su je u delo, bravo za njih
SLAVICA
10.3.2024 #8 AuthorOdlicno
MASVIDAL
10.3.2024 #9 Authorsuper vest
LAV
10.3.2024 #10 AuthorBravo za ideju. Ovo ce tek da bude isplativo sa ekspanzijom ugradnje panela.
SUNCICA
10.3.2024 #11 AuthorSvaka cast za nase inovatore
SENSEI
11.3.2024 #12 AuthorSvaka čast na ideji. Treba uvek inovativno razmišljati
DOBRILA
11.3.2024 #13 AuthorImace i oni posla..
oblak67
11.3.2024 #14 Authorodlicna ideja, sigurna sam da ce biti dobro prihvacena na lokalnom ali i regionalnim trzistima
SHALIMAR
11.3.2024 #15 AuthorInovacije su uvek dobrodošle…
Dux011
11.3.2024 #16 AuthorDobra ideja
STEPA
14.3.2024 #17 AuthorSve više roboti menjaju ljude.