Confindustria Serbia predstavlja drugo najveće evropsko poslovno udruženje u našoj zemlji sa 215 kompanija članica

Održana Svečana skupština Udruženja italijanskih industrijalaca u Srbiji 

EUInvesticijePoslovanjeSrbijaU fokusu

31.1.2025 12:04 Autor: Marko Andrejić 2

Održana Svečana skupština Udruženja italijanskih industrijalaca u Srbiji  Održana Svečana skupština Udruženja italijanskih industrijalaca u Srbiji 
U prisustvu velikog broja zvanica, predstavnika Vlade Republike Srbije, ambasade Italije, italijanskih i srpskih kompanija članica, saradnika i prijatelja Udruženja italijanskih industrijalaca u Srbiji –... Održana Svečana skupština Udruženja italijanskih industrijalaca u Srbiji 

U prisustvu velikog broja zvanica, predstavnika Vlade Republike Srbije, ambasade Italije, italijanskih i srpskih kompanija članica, saradnika i prijatelja Udruženja italijanskih industrijalaca u Srbiji – Confindustria Serbia je u četvrtak, 30. januara, u Zadužbini Ilije M. Kolarca održala Svečanu skupštinu.

Ovo udruženje uspešno radi u Srbiji već 13 godina, a novoizabrani predsednik Confindustria Serbia Romano Rosi obratio se prisutnima i predstavio buduće planove i aktivnosti, sve u cilju uspešnog nastavka razvoja već tradicionalno dobrih privrednih odnosa između Italije i Srbije.

Istovremeno, ova svečanost je bila savršena prilika da i bivši predsednik Konfindustrije Srbija i aktuelni predsednik federacije Confindustria Est Europa, Patricio Dei Tos, napravi osvrt na rezultate dosadašnjeg rada, kao i za dodelu nagrada i priznanja kompanijama koje su se u prethodnom periodu istakle u izvrsnosti po različitim kriterijumima.

Počasni gosti Svečane skupštine Konfindustrije bili su ministar spoljnih poslova u Vladi Srbije Marko Đurić, ambasador Italije u Beogradu NJ.E. Luka Gori, predsednik Italijanske agencije za spoljnu trgovinu (ICE) Mateo Zopas i potpredsednica za izvoz i privlačenje investicija u Konfindustriji Italija Barbara Ćimino.  

Ministar spoljnih poslova Republike Srbije Marko Đurić otvorio je skup i čestitao Konfindustriji na rezultatima postignutim u privrednoj saradnji Srbije i Italije, koje je okarakterisao kao „umetnost“, posebno u godini u kojoj razmena između naše dve zemlje premašuje pet milijardi evra na godišnjem nivou.

Romano Rosi / Foto: Goran Zlatković

„Srbija je zemlja iz koje proizvođači mogu slobodno da pristupaju evropskom, evroazijskom tržištu, tržištu Narodne Republike Kine, Egipta, Ujedinjenih Arapskih Emirata i mnogih zemalja Afrike i Azije, i predstavlja jedinstveni most ne samo između srpsko-italijanske ekonomije, već i šansu da ostvarimo još bolje rezultate. Srbija je zemlja koja je čvrsto na svom putu članstva u EU, veoma smo zahvalni italijanskom rukovodstvu na doslednoj i prijateljskoj pomoći Srbiji po različitim pitanjima vitalnog nacionalnog i državnog interesa. Mogu da kažem, u osvit još jedne značajne posete potpredsednika Vlade Italije i ministra spoljnih poslova gospodina Tajanija, da očekujem da će u 2025. godini nase strateško partnerstvo nastaviti da jača i da se razvija“, istakao je ministar Đurić.

Novi predsednik Confindustria Serbia Romano Rosi napomenuo je da je u poslednjih nekoliko godina privredna saradnja između Italije i Srbije dostigla značajne nivoe, potvrđujući stratešku ulogu italijanskih preduzeća u privrednom tkivu ovog regiona.

Međutim, u ovom kontekstu želim da stavim akcenat na vas, naše članove: danas Confindustria Serbij sa ponosom broji 215 članica koje zapošljavaju 33.000 ljudi. Ovi brojevi nas čine drugim najvećim evropskim poslovnim udruženjem u Srbiji. Zato moja zahvalnost ide upravo vama, preduzetnicima, za svakodnevne napore koje podnosite i projekte koje sa upornošću realizujete“, rekao je Rosi.

Patricio Dei Tos, bivši predsednik Konfindustrije koji je ovo udruženje vodio od 2019. do 2024. godine, predao je ključeve udruženja svom nasledniku uz napomenu da će imati zadatak da predvodi udruženje koje je tokom godina paralelno raslo sa uzajamnim interesom između Italije i Srbije.

„Italijanske kompanije u Srbiji stvaraju vrednost i zauzvrat dobijaju mnogo od ove zemlje. Želeo bih da ovaj način poslovanja postane referentna tačka za celu Istočnu Evropu – region kroz koji prolazi budućnost evropske ekonomije“, zaključio je Dei Tos.

Patrizio dei Tos, Marko Đurić, Luka Gori, Romano Rossi / Foto: Goran Zlatković

Prisutne je pozdravio i italijanski ambasador u Beogradu Luka Gori koji je podsetio da Italija i Srbija imaju odličnu privrednu saradnju i da se radi na tome da ona nastavi da jača.

„Zato smo u poslednje dve godine organizovali dva Biznis foruma i dva Foruma za naučnu saradnju između Italije i Srbije, kao i Forum posvećen inovacijama. Obnovljena pažnja Italije prema Srbiji i Zapadnom Balkanu, koju je podstakao potpredsednik Vlade i ministar spoljnih poslova Tajani, potvrđuje se i njegovim dolaskom u Beograd, gde će otvoriti treći bilateralni Poslovni forum na kome će učestvovati 150 italijanskih kompanija i više od 200 srpskih kompanija, sa fokusom na teme cirkularne ekonomije i energetske tranzicije, Agri-tech i Industriju 5.0, kao i na čvrstu i meku infrastrukturu”, naglasio je ambasador Gori.

Barbara Ćimino, potpredsednica za izvoz i privlačenje investicija u Konfindustriji Italija, ocenila je da pristupanje Srbije Evropskoj uniji predstavlja izvanrednu priliku za jačanje ekonomske i političke stabilnosti regiona Balkana, dok je predsednik Italijanske agencije za spoljnu trgovinu (ICE) Mateo Zopas istakao da je ICE važan deo infrastrukture na kojoj preduzetnici mogu da grade razvoj svojih puteva internacionalizacije.

Srbija u prvih jedanaest meseci 2024. godine donosi vrednost od 2,5 milijardi evra izvoza, uz rast od preko 16 odsto u odnosu na isti period 2023. Mogućnosti su ogromne, a skoro 1.300 kompanija italijanskog kapitala koje su se naselile u ove prostore pokazuju da čvrsto veruju u to. Srbija danas prolazi kroz fazu transformacije i modernizacije u kojoj Italija može i mora da bude referentni partner, doprinoseći svojim veštinama, poslovanjem i sposobnošću inovacija ovom važnom procesu, suštinskom za postizanje onih standarda koji su neophodni za ulazak zemlje u EU“, zaključio je Zopas.

Usledila je i ceremonija uručenja godišnje nagrade Konfindustrije koja nosi naziv po jednom od osnivača udruženja u Srbiji – „Franko Delneri“ – a koja ima za cilj da oda priznanje kompanijama koje su se istakle u implementaciji ESG standarda. U kategoriji velikog preduzeća, nagradu je dobila Končerija Pazubio (Conceria Pasubio), dok je u kategoriji malih i srednjih preduzeća nagrađena Propulzija.

Priznanja su uručena i članovima, partnerima i pojedincima za izuzetna dostignuća u oblastima investicija, inovacija, zastupljenosti u globalnim lancima snabdevanja, ulaganju u mlade talente, jačanju bilateralnih privrednih veza između Srbije i Italije, sa posebnim akcentom na zastupanje italijanske izvrsnosti u Srbiji. 

Svečana skupština je održana uoči Poslovnog foruma Italija-Srbija, čime je još jednom potvrđena posvećenost nastavku jačanja bilateralnog ekonomskog partnerstva i stvaranju novih prilika za saradnju.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.