Oko 75 odsto članica Američke privredne komore u Srbiji planira investicije u 2025.
25.10.2024 15:21 Autor: Redakcija Biznis.rs 4
Kompanije, članice Američke privredne komore u Srbiji (AmCham), umereno su zadovolje poslovnom klimom u Srbiji dajući joj ocenu tri na skali od jedan do pet, sa postepenim trendom rasta zadovoljnih i pada nezadovoljnih članica, saopšteno je danas u Beogradu.
Istraživanje AmCham o poslovnoj klimi i poverenju investitora „Dvanaesto prolazno vreme“, u kojem je učestvovalo 155 kompanija, pokazalo je da je zadovoljnih ove godine najviše, a nezadovljnih najmanje od kada se istraživanje sprovodi.
Mala i mikro preduzeća koja nisu članovi AmCham uglavnom dele stavove većih kompanija, ocenjuju poslovnu klimu nešto nižom ocenom – 2,8.
Rezultati poslovanja u ovoj godini za članice Am Cham i za mala i mikro preduzeća su dobre i preko planiranih za ovu godinu i bolji su od prošlogodišnjih.
Rast poslovanja u narednoj godini i nove investicije očekuje dve trećine članica AmCham, dok polovina veruje da će doći i do povećanja broja zaposlenih.
Kao i prethodnih godina za članice tog poslovnog udruženja najveći izazov za poslovanje je dostupnost radne snage, dok visoka inflacija značajno gubi na važnosti, ali je taj rizik i dalje prisutan.
Članice AmCham-a za bolju ocenu poslovne klime od Vlade Srbije očekuje posvećenost institucionalnim reformama i obrazovanju.
Prioriteti za dugoročni rast su, kako je istaknuto, ulaganje u obrazovanje i modernizacija radnog zakonodavstva, smanjenje korupcije i sive ekonomije, vladavina prava i efikasnost pravosuđa, digitalna transformacija i razvoj e-uprave, sprovođenje zelene agende.
Na pitanje kakve su performanse poslovanja u 2024. godini, i članice AmCham-a, i mala i mikro preduzeća tvrde da su očekivanja prevaziđena, te prijavljuju čak i bolje rezultate u odnosu na prošlogodišnje.
Predsednik AmCham-a Stefan Lazarević kazao je da je dobra vest što privreda Srbije ove godine beleži poslovne rezultate približne onima na nivou iz 2019, što jasno ukazuje na postepeni oporavak ekonomije nakon globalnih poremećaja uzrokovanim pandemijom COVID-a i ratom u Ukrajini.
„Kako bi se ovaj trend nastavio i intenzivirao, veoma je važno da na dugoročnom planu, zajedno sa Vladom Srbije nastavimo da radimo na ubrzanju institucionalnih reformi. Tu pre svega mislimo na digitalizaciju sudstva i uvođenje e-suda, priznavanje elektronskog dokumenta u radno pravnoj dokumentaciji, dalje unapređenje regulative koja će podstaći ulaganja u zelenu energiju – pre svega kroz izmene i dopune Zakona o energetici, kao i usklađivanje/izmenu radnog zakonodavstva i prilagođavanje savremenim tokovima i potrebama na tržištu rada“, istakao je Lazarević.
Naglasio je da će AmCham na poslovima reforme, regionalnim i evropskim integracijama, kao i jačanju ekonomskih odnosa sa SAD uvek biti dosledna podrška, kao i najglasniji ambasador Srbije kao atraktivne investicione destinacije.
Kao i prethodnih godina, izazovi sa dostupnošću radne snage vide se kao najznačajniji izazovi za poslovanje, pokazalo je istraživanje, a jedini ekonomski parametar čiji rast nije nadmašio očekivanja za 2024. godinu jeste rast zaposlenosti, što ukazuje na rastuće potrebe kompanija za dostupnim kadrovima.
Upitane da preciznije definišu izazove, kompanije su kao ključne probleme istakle visoka očekivanja kandidata i zaposlenih u pogledu zarada i beneficija, nedostatak kvalifikovane radne snage na domaćem tržištu, kao i visoko poresko opterećenje zarada.
Kada je reč o reformama za dugoročni privredni rast, članice AmCham-a već više od šest godina prepoznaju smanjenje korupcije i uspostavljanje vladavine prava i efikasnog pravosuđa kao prve prioritete u reformama koje Vlada Srbije treba sprovesti za sistemsko unapređenje poslovnog okruženja, pokazalo je istraživanje.
Nešto manje od polovine AmCham kompanija kao prioritete je istaklo je razvoj e-uprave i digitalnu transformaciju, kao i sprovođenje zelene agende – kako u oblasti energetike, tako i u oblasti zaštite životne sredine.
Prema istraživanju, ono što je važno izdvojiti kada je reč o reformama koje privreda očekuje, jeste rastuća potreba za većom fleksibilnošću koju bi omogućili propisi o radu.
Posle 10 godina kontinuiranog pada, kako je utvrdio AmCham, broj kompanija kojima je ovo prioritet vraća se na visok nivo iz 2014. godine, ukazujući na potrebu modernizacije radnog zakonodavstva, prilagođavanja savremenim uslovima rada i prepoznavanja novih oblika radnog angažmana.
Predstavljanju rezultata istraživanja AmCham su prisisustvovali premijer Miloš Vučević i ambasadar Sjedinjenih Američkih Država, Kristofer Hil (Christopher Hill).
Vučević je ocenio da je ekonomija najplodnije polje saradnje Srbije i SAD. „Vlada Srbije u AmCham vidi partnera koga ima sve ove godine, koji pomaže u rešavanju izazova za postizanje boljeg poslovnog ambijenta“, rekao je premijer.
Pročitajte još:
Istakao je da podaci iz ovogodišnjeg istraživanja AmCham ohrabruju, ali i obavezuju Vladu Srbije i institucije.
„Ocena tri je dobra ali nije najbolja, iako je najbolja ocena do sada u istraživanju, ali želimo da sledeće godine bude još bolja“, rekao je Vučević.
On je naglasio i da je za Srbiju izuzetno značajno što je prvi put dobila investicioni kreditni rejting, uprkos izazovima sa kojima se suočava, kao i da vodi odgovornu ekonomsku politiku. „Očekuje se i da će na kraju godine inflacija biti oko četiri odsto“, kazao je Vučević.
Dodao je i da je uvećan broj direktnih stranih investicija u Srbiji, a da je najveći rast zabeležen u obkasti informacionih tehnologija, precizirajučči da je prošle godine najveći izvoz bio u SAD, koji iznosio je 1,6 milijardi dolara.
Jj992
25.10.2024 #1 AuthorMa dajte molim vas…
meli77
25.10.2024 #2 AuthorSamo sve dobro nek bude dugoročno
PAVLE-2005
25.10.2024 #3 AuthorOcenili nas sa trojkom znaci mora da se radi i menja na bolje
ZVEZDA
27.10.2024 #4 AuthorSvaka cast na tome