prvi centar za istraživanje i popularizaciju nauke u Srbiji

Otvorena Palata nauke u Beogradu

InovacijeSrbija

24.12.2024 13:22 Autor: Redakcija Biznis.rs 2

Otvorena Palata nauke u Beogradu Otvorena Palata nauke u Beogradu
Zadužbina Miodraga Kostića otvorila je u Beogradu Palatu nauke, koja od danas prima posetioce na adresi Kralja Milana 11. Zahvaljujući poklonu Miodraga Kostića srpskom... Otvorena Palata nauke u Beogradu

Zadužbina Miodraga Kostića otvorila je u Beogradu Palatu nauke, koja od danas prima posetioce na adresi Kralja Milana 11.

Zahvaljujući poklonu Miodraga Kostića srpskom društvu vrednom preko 25 miliona evra, prostor od 5.500 m2 u jednoj od najlepših beogradskih zgrada, pretvoren je u prvi centar za istraživanje i popularizaciju nauke u Srbiji i najveći u regionu, navodi se u saopštenju.

Ovaj projekat od kapitalnog značaja za razvoj nauke i podršku obrazovanju, vratio je zadužbinarstvo na velika vrata, imajući u vidu da se radi o najvećem pojedinačnom davanju za filantropiju na ovim prostorima još od početka prošlog veka.

„Miodrag Kostić je osnovao zadužbinu sa željom da ostavi trajnu vrednost srpskoj nauci i društvu. Iako je ovo kruna njegovog filantropskog delovanja, za nas je otvaranje Palate nauke mnogo više od uspostavljanja zadužbine koja nosi njegovo ime. To je ulaganje u budućnost, tehnološki napredak i inovacije, kao i u naše talente koji će biti pokretačka snaga razvoja Srbije. Pored istraživanja koja će se odvijati u 20 naučnih centara, važan cilj Palate nauke je i popularizacija nauke. Posebna pažnja posvećena je sadržajima za osnovce i srednjoškolce, ali ovo je centar naučne inspiracije za sve generacije – od dece i mladih do akademske i naučno-istraživačke zajednice”, izjavio je Aleksandar Kostić, član Upravnog odbora Zadužbine.

Palata nauke / Foto: Marko Todorović

U saopštenju se navodi da je kroz ovaj projekat bilo je potrebno i „fizički“ oživeti viziju Miodraga Kostića, te da je ovo monumentalno zdanje bogatog arhitektonskog nasleđa i kulturno-istorijske vrednosti trebalo je spojiti sa savremenim tehnologijama i modernim sadržajima, i omogućiti sve uslove za vršenje istraživanja u naučnim centrima.

„Ovom prostoru udahnuli smo potpuno nov život upravo na stogodišnjicu zgrade. Vrata Palate nauke su od danas otvorena za celokupnu javnost, i verujemo da će sve generacije uživati u našim izložbenim postavkama, planetarijumu, ali i brojnim drugim sadržajima koje je pripremila Zadužbina Miodraga Kostića”, rekla je Aleksandra Stojanović, direktorka projekta i članica Upravnog odbora zadužbine.

Posetioce Palate nauke očekuje stalna izložbena postavka sa preko 30 interaktivnih i edukativnih eksponata, kroz koje su na popularan način prikazane naučne pojave i otkrića o čoveku, Zemlji, tehnologiji i svemiru. Među eksponatima posebno se izdvaja najveći interaktivni globus u Evropi, prečnika tri metra, koji će emitovati više od 500 različitih projekcija koristeći NASA bazu podataka. Prva gostujuća izložba obrađuje temu ajkula, a stigla je iz Prirodnjačkog muzeja iz Njujorka.

U Palati nauke nalazi se i planetarijum sa 36 sedećih mesta, najsavremenijeg audio-video sistema, koji posetiocima pruža vizuelni spektakl od 360 stepeni, uz projekcije o tajnama svemira koje se smenjuju na svakih sat vremena. U prostoru Show Laba predstavljaju se projekti institucija sa kojima sarađuje Zadužbina Miodraga Kostića, a poseban doživljaj pružaju VR kapsule koje omogućavaju virtuelni obilazak drugih lokacija kroz interaktivne 3D 360 video ture.

Takođe, među sadržajima su i Dečiji naučni kutak, restoran, knjižara i naučni kafe u kome vam kafu može poslužiti robot. Palata nauke raspolaže i prostorom za organizaciju događaja, pa će Zadužbina Miodraga Kostića redovno organizovati panele, radionice i predavanja na različite teme.

Pored ovih sadržaja i aktivnosti koje su namenjene najširoj javnosti sa ciljem popularizacije i približavanja nauke građanima, a posebno deci i mladima, drugi segment Palate nauke čini 20 naučnih centara, od kojih je 19 uspostavljeno u saradnji sa Elektrotehničkim fakultetom u Beogradu, dok je dvadeseti centar za digitalizaciju Radio-televizije Srbije. U ovim centrima vrše se istraživanja u različitim naučnim oblastima – od robotike, veštačke inteligencije i holografije, preko elektroenergetike, biomedicine i telekomunikacija, do interneta stvari, industrijske automatizacije i 3D zvuka.

Radno vreme Palate nauke je od utorka do petka od 10 do 18 časova, i subotom i nedeljom od 11 do 19 časova. Ulaznice se mogu kupiti na licu mesta na blagajni, kao i online putem sajta.

Tagovi
BEOGRAD NAUKA

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.