prometovano skoro četiri hiljade tona roba

Pad cene pšenice na Produktnoj berzi, stočni ječam najtraženiji

AgrobiznisSrbija

11.7.2025 15:42 Autor: Redakcija Biznis.rs 3

Pad cene pšenice na Produktnoj berzi, stočni ječam najtraženiji Pad cene pšenice na Produktnoj berzi, stočni ječam najtraženiji
Ukupan promet preko novosadske Produktne berze u nedlji za nama iznosio je 3.975 tona robe, finansijske vrednosti 93.492.750 dinara. Pšenica je zabeležila negativan cenovni... Pad cene pšenice na Produktnoj berzi, stočni ječam najtraženiji

Ukupan promet preko novosadske Produktne berze u nedlji za nama iznosio je 3.975 tona robe, finansijske vrednosti 93.492.750 dinara. Pšenica je zabeležila negativan cenovni trend. Cene kukuruza i ječma rasle su u prvim radnim danima nedelje, da bi usled povlačenja kupaca došlo do izostanka trgovanja, uz utisak da bi naredna trgovanja bila na nižem cenovnom nivou.

Tržište kukuruza karakterisala je povećana ponuda i viši cenovni nivo u odnosu na prethodnu nedelju. Usled slabe tražnje, kukuruz je u ukupnom nedeljnom prometu imao udeo od svega 16 odsto.

Kupoprodajni ugovori za ovu žitaricu zaključeni su na cenovnom nivou od 25,00 do 25,50 din/kg bez PDV-a. Ponder cena iznosila je 25,12 din/kg bez PDV-a (27,63 din/kg sa PDV-om), pokazujući rast od 3,10 odsto.

Prva polovina nedelje na tržištu pšenice protekla je bez većeg angažovanja berzanskih učesnika. Pred kraj nedelje došlo je do kratkotrajnog povećanja tražnje. Berzanski ugovori za pšenicu zaključeni su u cenovnom rasponu od 20,30 do 20,60 din/kg bez PDV-a. Ponder cena iznosila je 20,45 din/kg bez PDV-a (22,49 din/kg sa PDV-om).

U odnosu na poslednji upoređujući podatak, cena pšenice niža je za 2,15 odsto, piše u redovnom nedeljnom izveštaju sa jedine domaće robne berze.

Tražnje je bilo i za pšenicom za stočnu ishranu, ali usled izostanka ponude nije došlo do trgovanja.

U drugoj polovini nedelje zabeležena je ponuda većih količina sojinog zrna i na nižem cenovnom nivou u odnosu na početak nedelje. Slaba tražnja i cenovni spred uticali su na izostanak trgovanja ovom uljaricom.

Primat u trgovanju zauzeo je stočni ječam, čineći više od polovine ukupnog nedeljnog prometa. Najviše volatilnosti zabeleženo je kod stočnog ječma, a trgovana cena iznosila je od 20,30 do 21,00 din/kg bez PDV-a, u zavisnosti od odnosa ponude i tražnje. Ponder cena iznosila je 20,58 din/kg bez PDV-a (22,63 din/kg sa PDV-om), za 1,96 odsto više u odnosu na prethodnu nedelju.

Suncokretovom sačmom trgovalo se po ceni od 26,60 din/kg bez PDV-a (31,92 din/kg sa PDV-om), registrujući rast cene od 2,31 odsto.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.