Uplata januarske akontacije još danas

Paušalcima ističe rok za plaćanje doprinosa i poreza na prihod

PoreziPoslovanjeSrbija

18.2.2025 14:55 Autor: Ljiljana Begović 2

Paušalcima ističe rok za plaćanje doprinosa i poreza na prihod Paušalcima ističe rok za plaćanje doprinosa i poreza na prihod
Poreska uprava uputila je obaveštenje preduzetnicima koji porez na prihode od samostalne delatnosti i doprinose za obavezno socijalno osiguranje plaćaju na paušalno utvrđeni prihod,... Paušalcima ističe rok za plaćanje doprinosa i poreza na prihod

Poreska uprava uputila je obaveštenje preduzetnicima koji porez na prihode od samostalne delatnosti i doprinose za obavezno socijalno osiguranje plaćaju na paušalno utvrđeni prihod, da rok za uplatu januarske akontacije za 2025. godinu dospeva danas – 18. februara.

Poslednji dan roka bio je 15. februar, ali je zbog državnog praznika i neradnog dana pomeren na prvi naredni radni dan.

Januarsku akontaciju za 2025. godinu paušalci plaćaju sa pozivom na broj odobrenja za plaćanje koji je definisan u rešenju kojim je utvrđena obaveza poreza na paušalno utvrđeni prihod i rešenju kojim je utvrđena obaveza doprinosa za obavezno socijalno osiguranje po osnovu obavljanja samostalne delatnosti za period od 1. januara do 31. decembra 2025. godine, ističu iz Poreske uprave.

Ova rešenja preduzetnicima paušalcima dostavljena su u januaru 2025. u poresko sanduče, preko portala Poreske uprave.

Poreski savetnik Zoran Đorđević kaže da svaki preduzetnik u Srbiji koji plaća porez na prihode od samostalne delatnosti svakog meseca dobija obaveštenje od Poreske uprave o dospelim obavezama.

“Ova praksa je ključna za uredno poslovanje, ali i za izbegavanje nepotrebnih kamata i sankcija. Obveznici ovog poreza su fizička lica koja ostvaruju prihod od privrednih delatnosti, uključujući poljoprivredu i šumarstvo, a na koje se porez ne plaća po drugom osnovu”, objašnjava Đorđević.

Foto: Freepik

Kako se obračunava porez?

Porez na prihode od samostalne delatnosti izračunava se kroz dve kategorije. Prva je za preduzetnike koji vode knjige. Tada se porez obračunava na osnovu oporezive dobiti utvrđene u poreskom bilansu.

Za paušalce se porez utvrđuje na osnovu unapred određenog paušalnog prihoda.

“Poreska stopa iznosi 10 odsto, a konačan iznos poreza prijavljuje se na obrascu PPDG 1 S, dok se poreski bilans podnosi na obrascu PB 2. Ove prijave se dostavljaju elektronski Poreskoj upravi najkasnije do 15. aprila za prethodnu godinu. Na osnovu podnete prijave Poreska uprava utvrđuje i mesečne akontacije poreza koje preduzetnici moraju da plate do 15. u mesecu. Svako kašnjenje automatski povlači obračun kamate”, navodi poreski savetnik.

Ako preduzetnik u tekućoj godini primeti značajne promene u poslovanju – pad prihoda ili privremenu obustavu delatnosti – može podneti izmenjenu poresku prijavu kako bi smanjio ili ukinuo mesečne akontacije. Međutim, ovaj zahtev mora biti potkrepljen skraćenim finansijskim izveštajem.

Porez na prihode od samostalne delatnosti obračunava se samooporezivanjem, gde se u poreskoj prijavi PPDG 1 S, koja se dostavlja elektronskim putem preko elektronskog servisa E-porezi u Poresku upravu, utvrđuje konačna obaveza za prethodnu godinu i akontacija za porez, za tekuću godinu koji se plaća mesečno.

Poreska uprava knjiži u poreskom računovodstvu poresku prijavu, odnosno knjiži konačnu obavezu za prethodnu godinu, i zadužuje preduzetnika za mesečne akontacije za porez na prihode od samostalne delatnosti, za tekuću godinu.

Za svaku neuplaćenu akontaciju poreza na prihode od samostalne delatnosti do 15. u mesecu automatski teče kamata – sve do uplate akontacije.

“U slučaju da se bitno promene uslovi poslovanja kod preduzetnika u tekućoj godini, u odnosu na prethodnu godinu, preduzetnik može podneti izmenjenu poresku prijavu PPDG 1 S, u kojoj će utvrditi novu akontaciju ili ako uopšte ne posluje zbog otežanih uslova poslovanja i nema prihoda, u prijavi će iskazati da nema obaveze za mesečne akontacije”, ističe poreski savetnik.

Na kraju poslovne godine, kada se sastavlja Finansijski i poreski izveštaj, i konačno u poreskom bilansu, na obrascu PB 2, kao i u poreskoj prijavi (na obrascu PPDG 1 S), utvrđuje se da li je u toku godine ostvaren oporeziv prihod od samostalne delatnosti i da li postoji obaveza za porez na prihode od samostalne delatnosti.

Đorđević podseća da sastavljanje i dostavljanje izmenjene poreske prijave PPDG 1 S, u kojoj bi se smanjila akontacija za porez na prihod od samostalne delatnosti, mora biti urađena na osnovu skraćenog finansijskog izveštaja koji se radi u okviru registrovane preduzetničke delatnosti.

Na osnovu izmenjene poreske prijave utvrđuje se da obaveze nema – ili je smanjena – za porez za tekuću godinu. Tek tada je opravdano podneti izmenjenu poresku prijavu PPDG 1 S i tražiti da se porez plaća u manjem iznosu ili da se uopšte ne plaćaju akontacije.

Poreska uprava će proknjižiti u poreskom računovodstvu izmenjenu poresku prijavu PPDG 1 S i zadužiti preduzetnika za nove iznose za akontacije za porez na prihode od samostalne delatnosti, ili će stornirati u celosti zaduženje na osnovu prethodno podnete prijave, ako je privremeno obustavljena delatnost, odnosno ako nema poslovne aktivnosti i nema prihoda za oporezivanje u tekućoj godini.

  • PAVLE-2005

    18.2.2025 #1 Author

    Kako im ne javite oni ne znaju

    Odgovori

  • Jovica

    19.2.2025 #2 Author

    Nadam se da im je javlljeno i da su informisani, kako bi ljudi mogli da regulisu svoju poresku obavezu

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.