Počela izrada planske dokumentacije za izgradnju gasne elektrane u Nišu
23.6.2026 08:57 Autor: Redakcija Biznis.rs 0

Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović razgovarala je sa sa gradonačelnikom Niša Dragoslavom Pavlovićem o aktivnostima na projektu izgradnje gasne elektrane u Nišu i navela da su započete aktivnosti na izradi i usklađivanju planske dokumentacije.
„Već je usvojen prostorni plan Grada Niša, koji predstavlja osnovu za dalji rad na planskim dokumentima. Na sastanku svih relevantnih učesnika u projektu, imali smo priliku da od projektanta čujemo dinamiku realizacije i ključne aktivnosti do kraja 2030. godine, kada je planiran završetak izgradnje elektrane“, kazala je Đedović Handanović.
Ona je istakla da će novo postrojenje doprineti većoj sigurnosti snabdevanja električnom energijom i jačanju energetske stabilnosti Srbije, uz dodatni benefit unapređenja snabdevanja toplotnom energijom Nišlija, piše agencija Beta.
Ministarka je napomenula da je neophodna apsolutna posvećenost svih uključenih u projekat, od Grada Niša, Zavoda za urbanizam, projektanta, do Srbijagasa, Elektroprivrede Srbije (EPS) i Elektromreže Srbije (EMS) kako bi se što brže realizovale sve radnje neophodne za pripremu projekta, zatim i osnivanju zajedničkog preduzeća EPS-a i azerbejdžanske kompanije SOKAR-a.
„U isto vreme sledi usaglašavanje Ugovora akcionara za buduću zajedničku kompaniju između EPS-a i SOKAR-a, a zatim i potpisivanje u narednim nedeljama“, rekla je ministarka.
Gradonačelnik Niša Dragoslav Pavlović naglasio je da su Grad Niš i sve lokalne institucije maksimalno posvećene što bržoj pripremi projekta i svim radnjama neophodnim kako bi gradnja počela što pre.
Podseća se da su početkom juna u Bakuu EPS i SOKAR potpisali osnovne uslove saradnje za razvoj, izgradnju i upravljanje gasnom elektranom u Nišu kojima su definisani ključni principi za osnivanje zajedničkog akcionarskog društva radi razvoja i realizacije projekta, kao i glavni komercijalni aspekti buduće saradnje.
Pročitajte još:
Gasna elektrana u Nišu strateški je projekat koji se realizuje u okviru saradnje Srbije i Azerbejdžana, za koji su države u februaru ove godine u Beogradu potpisale sporazum, u prisustvu predsednika dve države.
Sastanku su prisustvovali predstavnici Elektroprivrede Srbije, Srbijagasa, Toplane u Nišu, Zavoda za urbanizam Niš, finansijski konsultant i projektant.
















Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.