Početak gradnje planiran krajem 2025.

Projekti za dva vetroparka u Alibunaru prodati kineskoj firmi

EkologijaSrbija

26.2.2025 08:17 Autor: Redakcija Biznis.rs 1

Projekti za dva vetroparka u Alibunaru prodati kineskoj firmi Projekti za dva vetroparka u Alibunaru prodati kineskoj firmi
Projekti vetroparka Alibunar 1, kapaciteta 96,6 megavata i vetroparka Alibunar 2, kapaciteta 71,4 megavata, prodati su kineskom proizvođaču vetroturbina SANY Renewable Energy. Kupac je... Projekti za dva vetroparka u Alibunaru prodati kineskoj firmi

Projekti vetroparka Alibunar 1, kapaciteta 96,6 megavata i vetroparka Alibunar 2, kapaciteta 71,4 megavata, prodati su kineskom proizvođaču vetroturbina SANY Renewable Energy.

Kupac je zapravo, kako prenose strani mediji, Heavy Energy International, podružnica pomenutog kineskog proizvođača vetroturbina sa sedištem u Hong Kongu.

Kako je saopštila kompanija WV-International koja je u partnerstvu sa norveškim developerom Emergy razvila ove projekte, vetroparkovi Alibunar 1 i Alibunar 2 su „odnedavno u većinskom vlasništvu SANY Renewable Energy“, piše eKapija.

U saopštenju se navodi da su u toku pripreme za izgradnju elektrana Alibunar 1 i Alibunar 2, a početak izgradnje planiran je u četvrtom kvartalu ove godine.

Kompanija je saopštila da su vetroparkovi Alibunar 1 i Alibunar 2 zauzeli drugo, odnosno treće mesto na preliminarnoj rang listi projekata koji su se nadmetali za dodelu tržišne premije u kategoriji vetroelektrana u okviru drugih po redu aukcija za obnovljive izvore energije Ministarstva rudarstva i energetike, navedeno je u saopštenju.

Nakon završetka izgradnje i priključenja na prenosnu mrežu, kompanija će 100 odsto planirane proizvodnje prodavati Elektroprivredi Srbije AD sa kojom je ranije potpisala ugovor o prodaji električne energije u trajanju od 15 godina.

Kada budu u funkciji, vetroparkovi Alibunar 1 i Alibunar 2 proizvodiće 480 gigavat-časova godišnje čime će značajno doprineti proizvodnji čiste i zelene električne energije u ukupnom energetskom miksu zemlje.

U saopštenju se dodaje i da će WV-International u saradnji sa kompanijom Emergy nastaviti razvoj vetroelektrana ukupnog kapaciteta 571 MW koje su deo kompleksa projekata Banat, kao i hibridne elektrane od 125 megavata koja će kombinovati vetar i solar.

Kompanija SANY Renewable Energy Co.,Ltd osnovana je 2008. godine i posvećena je cilju da postane globalni lider u snabdevanju opreme za proizvodnju zelene energije, kao i pružanju usluga u tom segmentu. Kompanija je zvanično registrovana na STAR berzi u Šangaju 22. juna 2022. godine (SANY Renewable Energy, berzanski kod: 688349). Kompanija je 2023. godine zabeležila znajačan porast u tržišnom udelu kada je rangirana kao jedna od sedam globalnih proizvođača vetro turbina.

  • Žarko

    26.2.2025 #1 Author

    Kao što je davno govorio u Umeću ratovanja veliki Sun Cu:只有爱

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.