Narodna banka Srbije nastavlja sa opreznom monetarnom politikom

Referentna kamatna stopa ostaje na 5,75 odsto

BankeBerzaPoslovanjeSrbija

12.12.2024 12:18 Autor: Marko Andrejić 2

Referentna kamatna stopa ostaje na 5,75 odsto Referentna kamatna stopa ostaje na 5,75 odsto
Izvršni odbor Narodne banke Srbije odlučio je na današnjoj sednici da referentnu kamatnu stopu zadrži na nivou od 5,75 odsto. Na nepromenjenim nivoima su... Referentna kamatna stopa ostaje na 5,75 odsto

Izvršni odbor Narodne banke Srbije odlučio je na današnjoj sednici da referentnu kamatnu stopu zadrži na nivou od 5,75 odsto. Na nepromenjenim nivoima su ostale i kamatne stope na depozitne – 4,5 odsto i kreditne olakšice – 7,0 odsto.

Prilikom donošenja ovakve odluke Izvršni odbor je istakao da je referentna kamatna stopa od juna smanjena za ukupno 75 baznih poena i da se efekti dosadašnjeg ublažavanja monetarne politike mogu očekivati i u narednom periodu. Takođe, u saopštenju iz Kabineta guvernera je naglašeno da je, i pored povratka inflacije u granice cilja i nastavka njenog kretanja u okviru ovih granica, neophodno nastaviti sa sprovođenjem oprezne monetarne politike Narodne banke Srbije, imajući u vidu neizvesnost u međunarodnom okruženju, pre svega usled izraženih geopolitičkih tenzija i uticaja koje one mogu imati na makroekonomska kretanja.

„Opreznost monetarne politike je potrebna i s obzirom na to da nepredvidivost makroekonomskih dešavanja u međunarodnom okruženju može uticati na svetske cene energenata i drugih primarnih proizvoda. Iako se svetska cena sirove nafte stabilizovala od sredine oktobra, zahvaljujući pre svega očekivanoj slaboj tražnji za naftom, dobrim zalihama i rastu proizvodnje na američkom kontinentu, neizvesnost u pogledu njenog kretanja u narednom periodu je i dalje prisutna“, navode iz centralne banke.

Inflacija u Srbiji se nalazi u granicama cilja (3±1,5 odsto) i u oktobru je blago ubrzala u odnosu na septembar na 4,5 odsto. Na to je pre svega uticao rast cena povrća, koji je zbog suše bio veći od očekivanog. Smanjena ponuda poljoprivrednih proizvoda na domaćem tržištu usled suše tokom letnjih meseci i dalje upućuje na opreznost monetarne politike, istakao je Izvršni odbor.

Kada je u pitanju bazna inflacija, slično kao u zemljama regiona, ona je viša od ukupne inflacije i u oktobru je neznatno ubrzala na 5,5 odsto. U narednom periodu inflacija bi trebalo da nastavi da se kreće u granicama cilja, čemu će pre svega doprineti i dalje restriktivni monetarni uslovi i niža uvozna inflacija. Očekuje se da će i bazna inflacija usporiti u narednom periodu i postepeno se približiti ukupnoj inflaciji.

Foto: Freepik / jcomp

Odlučujući o monetarnoj politici Izvršni odbor je imao u vidu i da pokazatelji realnog sektora nastavljaju da beleže pozitivna kretanja. Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, potvrđena je preliminarna procena rasta bruto domaćeg proizvoda u trećem tromesečju od 3,1 odsto međugodišnje, tako da je rast od početka godine iznosio 4,0 odsto međugodišnje, pri čemu je industrijska proizvodnja u periodu januar-oktobar 2024. godine veća u odnosu na isti period prošle godine za 3,3 odsto.

„Takvoj dinamici industrijske proizvodnje doprineo je veći obim proizvodnje u sektorima rudarstva i prerađivačke industrije, dok je u energetskom sektoru proizvodnja bila niža zbog smanjenog hidropotencijala u uslovima suše. Podsticaj domaćoj tražnji dali su realni rast zarada i smanjenje nezaposlenosti na 8,1 odsto prema Anketi o radnoj snazi za treće tromesečje 2024, kao i tekući investicioni ciklus podržan prilivima po osnovu stranih direktnih investicija i kapitalnih izdataka države. Domaćoj tražnji doprinose i povoljniji uslovi finansiranja zahvaljujući ublažavanju monetarne politike Narodne banke Srbije i Evropske centralne banke i po tom osnovu ubrzanje kreditne aktivnosti na 7,2 odsto međugodišnje u oktobru“, ocenjuje Izvršni odbor NBS.

Povoljniji uslovi finansiranja rezultat su i niže premije rizika zemlje usled povećanja kreditnog rejtinga Srbije na nivo investicionog ranga od strane rejting agencije Standard&Poor’s, što će se odraziti na dalji rast raspoloživog dohotka za investicije i potrošnju, a time i na privredni rast.

S druge strane, oporavak tražnje naših vodećih trgovinskih partnera još uvek je spor, s tim da se postepeno ubrzanje očekuje u narednom periodu, što će, zajedno sa realizacijom investicija planiranih programom „Skok u budućnost – Srbija Ekspo 2027” i ostalih infrastrukturnih projekata, doprineti ubrzanju rasta ekonomske aktivnosti sa očekivanih 3,8 odsto u ovoj godini na raspon četiri-pet odsto u naredne dve godine.

Izvršni odbor Narodne banke Srbije će nastaviti da prati i analizira trendove na domaćem i međunarodnom tržištu i da odluke o budućoj monetarnoj politici donosi od sastanka do sastanka, u zavisnosti od podataka koji budu pristizali, izgleda u kretanju inflacije i njenih ključnih faktora, kao i procene efekata donetih mera monetarne politike.

Istovremeno, prilikom donošenja odluka Izvršni odbor će voditi računa da se obezbedi očuvanje finansijske stabilnosti i povoljnih izgleda privrednog rasta.

Naredna sednica Izvršnog odbora na kojoj će biti doneta odluka o referentnoj kamatnoj stopi održaće se 10. januara 2025. godine.

  • SANJA91

    12.12.2024 #1 Author

    Potrebno je stvoriti uslove za očuvanje finansijske stabilnosti i povoljne izglede za privredni rast RS.

    Odgovori

  • gagica

    15.12.2024 #2 Author

    Slazem se

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.