Majstori sve više preporučuju mašinsko nanošenje maltera

Ručno malterisanje skuplje i duže, cene od sedam do 15 evra po kvadratu

IzdvajamoPoslovanjeSrbija

30.5.2024 12:33 Autor: Ljiljana Begović 12

Ručno malterisanje skuplje i duže, cene od sedam do 15 evra po kvadratu Ručno malterisanje skuplje i duže, cene od sedam do 15 evra po kvadratu
Topli dani su uglavnom vreme kada se veliki broj ljudi odlučuje za uređenje životnog prostora. Problem poslednjih godina predstavlja manjak majstora, naročito za izvođenje... Ručno malterisanje skuplje i duže, cene od sedam do 15 evra po kvadratu

Topli dani su uglavnom vreme kada se veliki broj ljudi odlučuje za uređenje životnog prostora. Problem poslednjih godina predstavlja manjak majstora, naročito za izvođenje radova kao što su postavljanje pločica, krečenje, malterisanje…

U Srbiji je u delatnosti malterisanja evidentirano 1.403 preduzeća, prema podacima bonitetne kuće CompanyWall.

Vlasnik firme koja se bavi malterisanjem u Novom Sadu Branko Jovanović kaže da su dobri majstori zauzeti tokom cele godine.

“Mi imamo 13 radnika, koji već godinama rade za naše preduzeće. Poslovi se uglavnom ugovaraju na preporuku, a radimo tokom jeseni i zime. Cene malterisanja zavise od površine, ali i tehnike koja može biti ručna ili mašinska”, kaže Jovanović.

Mašinsko nanošenje maltera se, prema njegovim rečima, pokazalo kao odlično rešenje za probleme ispucalih zidova. U ovom procesu koristi se fabrički pripremljen malter koji se pomoću mašine nanosi na zidove.

Kod mašinskog malterisanja je veoma važno da zidovi budu potpuno ravni, te priprema traje malo duže zbog postavljanja ugaonih profila, vođica i mrežica pre početka nanošenja maltera.

“Mašinsko malterisanje je ne samo kvalitetniji i vizuelno privlačniji vid malterisanja, nego je takođe i brže i jeftinije. Obično se radi sa električnom ili dizel mašinom koja može da nanese prvi, drugi i završni sloj maltera. Ovaj metod postaje sve popularniji zbog svoje sposobnosti da brže i doslednije obavlja zadatke od ručnog rada. Ono što, ipak, treba uzeti u obzir jeste da je potrebno oko dve nedelje kako bi se malter potpuno osušio”, kaže Jovanović.

Foto: Freepik.com

Sistem mašinskog malterisanja je takođe koristan za ispunjavanje kratkih rokova i završavanje velikih projekata na vreme. Pored toga, pruža konzistentniji i čistiji izgled od ručnog malterisanja.

Cena zavisi od izabrane tehnike i materijala.

“Mašinsko malterisanje se radi obično za spoljne strane fasade objekta. Radovi se izvode “pištoljima” jer se tako ravnomerno smesa maltera nanese na ceo zid. Ručno malterisanje uglavnom znači da majstor sam i pravi malter, pa je to sporiji proces, ali nekada mora da se izabere jer je površina takva da “pištoljem” ne može da se nanese malter. U zavisnosti od nekoliko faktora cene malterisanja po kvadratu iznose od sedam do 15 evra”, navodi naš sagovornik.

Od ukupnog broja preduzeća koja se u Srbiji bave delatnošću malterisanja najuspešnija je firma iz Obrovca – Dijagonala Espro.

Podaci bonitetne kuće CompanyWall pokazuju da je ovo preduzeće, čija je stoprocentna vlasnica Snežana Radivojkov-Marković, poslovalo najuspešnije u 2022. godini u odnosu na konkurenciju.

Najuspešnija preduzeća u delatnosti malterisanja u 2022. godini
Ime preduzećaUkupna dobitUkupni prihodi
DIJAGONALA ESPRO BP DOO ZA PROIZVODNJU, TRGOVINU I USLUGE EXPORT IMPORT OBROVAC134.858.0001.350.055.000
LJILJANA KUČ PR SIXIT-PRO18.998.00029.088.000
KRSMIL DOO SUBOTICA17.909.00067.909.000
GRANT INŽENJERING DOO BEOGRAD (NOVI BEOGRAD)17.492.000204.714.000
DALIBOR JUGOVIĆ PR ZANATSKA RADNJA MALTEC NOVI SAD17.374.00087.457.000
AISIDOX DOO PRHOVO17.116.00097.382.000
SVJETLANA BASARA PR GRAĐEVINSKO ZANATSKA RADNJA VENTA SOMBOR16.935.000160.703.000
OPŠTA SAMOSTALNA ZANATSKA RADNJA IZ GRAĐEVINSKOG ZANATSTVA DOJČINOVIĆ GRADNJA DOJČINOVIĆ DALIBOR PR BISTRICA14.970.00093.916.000
SLOBODAN KOSTIĆ PREDUZETNIK GRAĐEVINSKO-ZANATSKA RADNJA KOLOR BEOGRAD (ZVEZDARA)13.656.000342.562.000
ALEKSANDAR SLOVIĆ PR RADNJA ZA MALTERISANJE COJKA KOP UŽICE9.632.00030.246.000
LANE GRADNJA DOO BEOGRAD8.438.000148.298.000
APP-GRADNjA d.o.o.8.006.00026.867.000
ĐURĐEVIĆ GRADNJA DOO NOVI SAD7.274.00058.061.000
CENTAR DOO BEOGRAD7.130.00031.750.000
SAMOSTALNA GRAĐEVINSKO-ZANATSKA RADNJA JADRAN MIJODRAG TOŠIĆ PREDUZETNIK, GROCKA6.364.000149.939.000
E S BAU-STUCKATEUR DOO NOVI PAZAR6.021.00032.170.000
M-NS GRADNJA 20215.945.000107.655.000
OSTOJA MARKOVIĆ PR, SZR MAJDAN KOMERC NOVI SAD5.688.00035.208.000
ANAGASTUM GRADNJA DOO Novi Sad5.612.000136.131.000
BOS DOO VRANJSKA BANJA5.497.00034.723.000
ZOMARK PRO5.458.00045.915.000
GLASS HAUS D.O.O.5.174.00013.795.000
SAMOSTALNA ZANATSKA RADNJA KAMELOT MILAN GRAHOVAC PREDUZETNIK BAČKI JARAK5.157.00016.495.000
NEBOJŠA KULIĆ PR RADNJA ZA MALTERISANJE BAUMAL DOBRICA5.102.00079.018.000
SZR IDING IGOR DABIĆ PREDUZETNIK UŽICE4.680.00057.841.000
NENAD CVIJETIĆ PR RADNJA ZA MALTERISANJE NOVI SAD4.678.0009.075.000
ZR ZOFIX-GRADNJA ZORAN JOVANOVIĆ PR UŽICE4.064.00073.486.000
ART HOUSE 021 D.O.O.3.648.00033.665.000
CompanyWall Finansijski Asistent *svi podaci su za 2022. godinu, u dinarima

Dobit prema kojoj se meri poslovna uspešnost iznosila je 134.858.000 dinara. To je čak i pad za ovu firmu, jer je u 2020. godini rezultat poslovanja bio 292.236.000 dinara.

Na drugom mestu liste po dobiti nalazi se takođe preduzeće u vlasništvu preduzetnice. Ljiljana Kuč vodi istoimenu firmu koja je registovana kao Ljiljana Kuč pr Sixit-Pro.

Ovo mikro preduzeće koje posluje od 2017. godine u Paraćinu ostvarilo je dobit od 18.998.000 dinara u 2022. godini, što je povećanje u odnosu na prethodnu godinu za skoro šest miliona dinara.

Da su usluge malterisanja tražene i na severu Srbije, dokazuje uspešnost firme iz Subotice – Krsmil d.o.o.

Naime, ovo preduzeće se nalazi na trećem mestu liste najuspešnijih u delatnosti malterisanja u 2022. godini, kada je ostvarilo dobit od 17.909.000 dinara. To je i za Krsmil d.o.o. bila uspešna godina jer je dobit u odnosu na 2021. godinu uvećana za 15 miliona dinara. Poslovni rezultat u 2021. iznosio je 2.159.000 dinara.

  • Kata

    30.5.2024 #1 Author

    Mnogo

    Odgovori

  • PAVLE-2005

    30.5.2024 #2 Author

    Jeste skuplje ali je kvalitetnije

    Odgovori

  • MIKIMILE

    30.5.2024 #3 Author

    Uvek je ručni rad skuplji,ali nema vise tih majstora kvalitetnih

    Odgovori

  • Ivana91

    30.5.2024 #4 Author

    Skuplje ali bolje

    Odgovori

  • Nata

    31.5.2024 #5 Author

    Brži način mora više da se naplati.

    Odgovori

  • SENSEI

    31.5.2024 #6 Author

    Cene sve skuplje, majstora sve manje, pa sad ti malteriši

    Odgovori

  • DOBRILA

    31.5.2024 #7 Author

    Pa i treba, ljudi koji to rade pokidaju se…

    Odgovori

  • BIJUTI27

    31.5.2024 #8 Author

    Ništa bez prirodnih materijala

    Odgovori

    • JANA

      1.6.2024 #9 Author

      Retko ko radi tako sada, previše cimanja previše dugo traje. Ljudi nalaze lakše i brže metode

      Odgovori

  • PIKSI

    2.6.2024 #10 Author

    Vecina sada radi masinsko malterisanje brze i isplativije

    Odgovori

  • Boba321

    2.6.2024 #11 Author

    Skuplje, ali je to kvalitetnije i tesko je naci pravog majstora da to dobro odradi

    Odgovori

  • Brana

    3.6.2024 #12 Author

    Brže,bolje ali skuplje

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *