Promenljivi rezultati 127 preduzeća u ovoj delatnosti

Firme koje se bave iznajmljivanjem sportske opreme radile u minusu

PoslovanjeSrbijaZdravlje

28.5.2024 13:08 Autor: Milica Vojtek 5

Firme koje se bave iznajmljivanjem sportske opreme radile u minusu Firme koje se bave iznajmljivanjem sportske opreme radile u minusu
U današnje vreme, kada je zdrav životni stil postao više od trenda – praktično način života, reklo bi se na prvi mah da potražnja... Firme koje se bave iznajmljivanjem sportske opreme radile u minusu

U današnje vreme, kada je zdrav životni stil postao više od trenda – praktično način života, reklo bi se na prvi mah da potražnja za sportskom opremom nikada nije bila veća. Međutim, podaci govore da su kompanije koje se bave iznajmljivanjem i lizingom sportske opreme 2022. godinu završile – u minusu.

Naime, u Srbiji prema podacima bonitetne kuće CompanyWall posluje 127 kompanija koje se bave iznajmljivanjem i lizingom opreme za rekreaciju i sport. Ove kompanije su 2022. godine ostvarile prihode malo iznad 250 miliona dinara (253.754.000), ali su zbirno poslovale u minusu (-13.232.000 dinara).

Podaci ukazuju na to da su od 2020. do 2022. godine preduzeća u ovoj delatnosti imala promenljive rezutate. Tako je ukupan prihod 2020. godine iznosio 166,4 miliona dinara, a 2021. godne 255.939.000 dinara. Ukupna dobit ostvarena 2020. godine iznosila je 16.189.000 dinara, dok je 2021. bila -16.348.000 dinara.

Da biste uživali u omiljenim sportskim aktivnostima u današnje vreme ne morate da kupujete skupu opremu, i to upravo dokazuje postojanje ovolikog broja radnji registrovanih za delatnost rentiranja.

Firme koje se bave iznajmljivanjem sportske opreme omogućavaju pristupačan i praktičan način da se opremite za avanturu, bez obzira na to da li ste entuzijasta koji tek počinje ili iskusan sportista. Ove kompanije ne samo da olakšavaju pristup različitim vrstama opreme, već i promovišu održivost i odgovorno korišćenje resursa.

Među najuspešnijim kompanijama registrovanim pod ovom delatnošću su: Mons ski doo, Radulović automobili doo, Zona Zdravlja by Dr Feelgood, preduzetnička radnja Sport service, Biz rent sharing economy, Pro-rent, Ooter Company, Elite urban group, Snow stars family. 

Najuspešnija preduzeća u delatnosti iznajmljivanje i lizing opreme za rekreaciju i sport
Naziv firmeDobit 2022. godinePrihodi 2022. godineZaposleni
MONS SKI DOO10.175.00021.930.0003
RADULOVIĆ AUTOMOBILI DOO BEOGRAD6.681.00058.288.0008
Zona Zdravlja by Dr FEELGOOD d.o.o.5.084.00024.265.0003
IVANOVIĆ IVAN PREDUZETNIK, SAMOSTALNA ZANATSKA UGOSTITELJSKO TRGOVINSKA RADNJA I AGENCIJA ZA SPORT, SPORT SERVICE BEOGRAD (VRAČAR)2.972.00020.067.0004
BiZ rent sharing economy doo Beograd-Voždovac2.870.00032.004.0001
PRO-RENT doo2.269.00030.123.0003
OOTER COMPANY d.o.o.1.628.00011.249.0003
ELITE URBAN GROUP1.188.0004.026.0000
SNOW STARS FAMILY DOO244.0004.893.0001
MARKO KAČAR PR e-AROUND235.0001.727.0000
JET SKI KOP197.0005.299.0002
JET SHARING129.0008.887.0000
Motodrom doo110.0001.549.0001
RADE MILjKOVIĆ PREDUZETNIK SKI RADE79.0001.773.0002
Ervin Šandor Pr REČNI PIRAT25.000278.0000
DRINSKI SPLAVARI 202217.000978.0000
MARINA GAJOVIĆ PR SKI GAJOVIĆ3.000111.0001
H2O BOAT SERVICE DOO097.0000
ELTARS-88.0005.0000
MARKO PANTIĆ PR MB-219.000394.0000
ZORAN SIMIĆ PR AGENCIJA ZA IZNAJMLJIVANJE BRODOVA RENT-A-BOAT BEOGRAD-300.00050.0000
MY MORE DOO-413.00059.0000
TVITI DOO-1.097.000798.0001
Extreme sport team doo-10.315.0003.542.0001
LRB DOO-13.641.0002.0000
EXTRA WATTS d.o.o.-21.823.0009.591.0005
CompanyWall Finansijski Asistent *svi podaci su za 2022. godinu, u dinarima

Kompanija Mons ski ostvarila je tokom 2022. godine dobit od 10 miliona dinara (10.175.000), dok je sledeća po uspehu bila kompanija Radulović automobili sa ostvarenom dobiti od 6.681.000 dinara.  Kompanija Zona Zdravlja by Dr FEELGOOD u pomenutoj godini zabeležila je dobit od 5.084.000 dinara, dok je Sport service poslovao sa dobiti od 2.972.000 dinara.

Slično su poslovale i kompanija BiZ rent sharing economy (plus od 2.870.000 dinara), PRO-RENT (2.269.000 dinara), kao i Ooter company (1.628.000 dinara), te Elite urban group (1.188.000 dinara).

Ono što se može primetiti jeste da u prvih 226 kompanija po ostvarenom uspehu u ovoj delatnosti čak 11 nema zaposlene, dok šest firmi zapošljava tek po jednog radnika. Najveći broj zaposlenih (osam) radi u kompaniji Radulović automobili, iako kažu da njihov ogranak rent-a car čini tek manji udeo poslovanja.

“Kada je u pitanju naš ogranak rent-a-cara mi radimo samo sa firmama, a u toj delatnosti bavimo se i servisiranjem i prodajom motocikala. Najveći izazovi u poslovanju svakako su nam manjak radne snage, i zanatske i servisne struke, a problem je i sa manjkom mašinskih inženjera”, kaže Aleksandra Radulović iz ove kompanije.

Milan Živković iz Ooter company, koja se bavi iznajmljivanjem električnih trotineta, kaže da je uspeh u ovom poslu prethodnih godina varirao, pre svega zbog pandemije korona virusa, a ove godine usled novih zakonskih propisa.

“Bavimo se iznajmljivanjem i servisiranjem električnih trotineta već nekoliko godina. Sarađujemo sa najvećim kompanijama i ono što možemo da primetimo je da su stranci informisaniji i češće traže da iznajme trotinet. Novi zakon koji podrazumeva registraciju električnih trotieta trenutno je malo zakočio posao, jer su ljudi u strahu šta i kako treba da se uradi, ali se već navikavaju”, istakao je Živković.

  • Inquiete

    28.5.2024 #1 Author

    Nije poenta samo imati firmu, već i da bude uspešna. Vlasnici treba da se zapitaju u čemu je problem.

    Odgovori

  • PAVLE-2005

    28.5.2024 #3 Author

    Mnoge delatnosti se još oporavljaju

    Odgovori

  • SHALIMAR

    28.5.2024 #4 Author

    Delatnost kojom se bave diktiraju uslovi i tesko da mogu da rade dobro u kontinuitetu..

    Odgovori

  • Ella

    30.5.2024 #5 Author

    U izuzetno teskim uslovima, bez pomoci drzave, svojim stedstvima, entuzijazmom, sopstvanim radom i odricanjem, ove firme su uspele da se izbore, u vrlo nezahvalnim delatnostima na ovom prostoru. Svaka cast

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *