vlasnik i osnivač Sportke akademije Kočović o počecima i izazovima na putu ka uspehu i prelasku na digitalne načine rada

Pioniri fitnesa u Srbiji

Firme u fokusuSrbija

23.4.2024 10:13 Autor: Mirjana Vasić Adžić 12

Pioniri fitnesa u Srbiji Pioniri fitnesa u Srbiji
Marko Kočović i njegova tadašnja partnerka su 1996. godine preuzeli Karate klub Beograd, koji je držao njegov otac. Treninzi su se održavali u hali... Pioniri fitnesa u Srbiji

Marko Kočović i njegova tadašnja partnerka su 1996. godine preuzeli Karate klub Beograd, koji je držao njegov otac. Treninzi su se održavali u hali Pionir, a oni su postepeno počeli da ubacuju fitnes programe.

„Bili smo pioniri fitnesa u Srbiji”, započinje svoju poslovnu priču za Biznis.rs Marko Kočović, osnivač Sportske akademije Kočović i bivši karatista.

U Zemunu su 2006. godine otvorili prvu teretanu sa spravama u Ulici Aleksandra Dubčeka, a 2007. su osnovali Sportsku akademiju Kočović, jer su do tada radili kao sportsko udruženje. U tom momentu to je bila jedna od najmodernijih teretana površine 300m² i salom za fitnes od 200m². Vremenom su taj prostor proširivali, pa sada mogu da se pohvale teretanom od 1.500m² i tri sale za fitnes.

Na pitanje šta smatra da je uticalo na rast poslovanja, Kočović odgovara da je to požrtvovanost i predanost radu, kao i želja da se u poslu napreduje. Priznaje da u preduzetničke vode nije krenuo sam, već sa svojom nekadašnjom devojkom, a sada suprugom, sa kojom je i emotivni i poslovni partner. Dodaje da takvih primera nema mnogo, partnerstva teško opstaju, a njih dvoje to uspevaju na oba polja.

Kočović se slaže da je rat u Ukrajini bio udarac na celokupnu privredu, svi troškovi su porasli, ali kada je u pitanju cena njihovih usluga, trdudili su se da ne prate taj trend. Sa posledicama inflacije se nekako i bore, ali period pandemije će ostati upamćen kao najveći izazov u dosadašnjem poslovanju.

„Bilo je veoma teško u to vreme. Bankarski sistem nije želeo od nas da primi bilo kakav zahtev i odgovori na njega, jer je naša delatnost u tom momentu, zbog svih mera na snazi i zabrana, smatrana rizičnom. Imamo dosta zaposlenih preko omladinske zadruge, kao i veliki broj trenera. Uprkos svim poteškoćama, uspeli smo svima da obezbedimo zaradu. Srećan sam što nismo nikoga otpustili, ali smo se zbog celokupne situacije vratili deset godina unazad. Ipak, da bi se što pre oporavili, u periodu kada niko nije hteo da se upusti u zakup prostora, mi smo otvorili novi veličine 3000m² na Novom Beogradu. Taj prostor nam je pomogao da pokrijemo gubitak nastao za vreme pandemije”, objašnjava naš sagovornik.

Sportska akademija Kočović se trenutno nalazi na devet lokacija u Beogradu, a pre više od mesec dana otvorena je nova lokacija u Zemunu u Prvomajskoj ulici. U planu je širenje i otvaranje još dva nova prostora.

„Tek sad smo se oporavili”, konstatuje Kočović i dodaje da trenutna ekonomska situacija zahteva opreznost kada je u pitanju zaduživanje, jer je u tom smislu sve trenutno neizvesno i pod znakom pitanja.

Ako se uzme u obzir da za članarinu od 3000 dinara u Akademiji Kočović možete da dobijete 12 termina, to je svakako, jedna od najpovoljnijih ponuda, ali pristupačna cena nije jedini razlog zašto se ljudi odlučuju da u prostorijama Sportske akademije Kočović dolaze na rekreaciju.

Foto: Freepik.com/senivpetro

„Mislim da je glavna stvar što mi vodimo računa o opremi, o čistoći, moglo bi reći da imamo više zaposlenih čistačica u jednom objektu, nego što je to nekada slučaj u zdravstvenim ustanovama, nažalost. Jednom rečju ima dosta stvari koje nas razlikuju od drugih centara. Mislim da je to važnije od cene, iako smo često skuplji 30, 40 odsto od konkurencije, ali razlog je kvalitet usluge koju pružamo. Treba pomenuti i da mi poslujemo kao firma, a konkurencija je najčešće registrovana kao udruženje građana, pa nisu u obavezi da plate PDV”, objašnjava.

U Sportskoj akademiji Kočović pojedinci vežbaju još od 2006. godine kada su otvorili prvi prostor u Zemunu. Trenutno za poslovanje akademije najveći problem predstavlja pronalazak radne snage.

„Idemo na automatizaciju, gledamo da optimizujemo posao pomoću mašina da bi mogli da angažujemo manji broj ljudi, ali sa druge strane svesni smo da je kontakt sa ljudima veoma važan i želimo da zadržimo to. Nekada nam je trebalo troje, četvoro koji će da rade na info pultu i dele ključeve od ormarića kada dođe velika grupa žena pred početak treninga, a sada smo to automatizovali i smatramo da je bolje da osoba koja tu radi popriča sa svakim o treningu i o drugim bitnim stvarima, nego da se sve svodi na dobar dan i doviđenja, uzimanje i vraćanje ključića i članskih karti. Novootvorena teretana je potpuno digitalizovana, pomoću telefona i ulazite i izlazite i otvarate ormarić”, konstatuje Kočović.

Ipak, poteškoće u pronalasku radne snage su i dalje su prisutne. Vlasnik Sportske akademije Kočović je čak dovodio radnike za održavanje higijene iz inostranstva, tačnije iz Nepala i Indije, bio je zadovoljan kako savladaju posao, ali, nažalost, ne zadržavaju se u Srbiji, već je njihov cilj da stignu u Evropu.

Imaju saradnju sa Fakultetom sporta i fizičkog vaspitanja, tako da svršeni studenti mogu odmah da se uključe u mentorski program u Sportskoj akademiji Kočović.

„Našli smo model po kom dolazimo do stručnog kadra, ali to opet iziskuje tim ljudi koji radi samo sa njima”, ističe.

Marko Kočović i njegova supruga su imali ponude da izađu iz ove branše, nikada nisu pristali na to, jer su trenutni biznis dugo i sa velikom predanošću gradili, pa im i zamisao da ga se odreknu nakon 27 godina prisutva na tržištu, teško pada.

„Iako nemamo mnogo vremena, iako se mnogo dajemo, gledamo na ovo čime se bavimo, ne samo kao na izvor prihoda, već je vođenje akademije naša strast”, kaže za kraj Kočović.

U nastavku pogledajte rang-listu najuspešnijih domaćih pravnih lica u sportskim delatnostima, uz napomenu da su listirana samo ona preduzeća koja su poslovala pozitivno na kraju godine, a da ih je ukupno u ovoj oblasti bilo registrovano oko 1.200. Podatke nam je dostavila bonitetna kuća CompanyWall:

Najuspešnija preduzeća u sportskim delatnostima, po prihodima
PozicijaIme preduzećaUkupni prihodiRezultat poslovanja
1.Fudbalski savez Srbije4.451.603.000375.972.000
2.Vaterpolo savez Srbije676.286.00020.772.000
3.Olimpijski komitet Srbije529.025.0001.873.000
4.RSS319.952.0005.734.000
5.Rvački savez Srbije275.471.00018.876.000
6.SAS226.456.0003.225.000
7.TENISKI SAVEZ SRBIJE176.795.0001.043.000
8.Sportski savez Srbije176.669.000915.000
9.Savez za školski sport Srbije161.435.0004.503.000
10.KAJAKAŠKI SAVEZ SRBIJE160.931.000634.000
11.SPORTSKA AKADEMIJA KOČOVIĆ DOO BEOGRAD150.093.00013.420.000
12.Udruženje za sport i rekreaciju SPORTSKE IGRE MLADIH146.701.00023.991.000
13.Stonoteniski Savez Srbije140.701.0001.996.000
14.SSNP134.752.000112.000
15.BEOGRADSKI MARATON DOO117.628.00016.878.000
16.Vazduhoplovni savez Srbije114.380.000124.000
17.Beogradska asocijacija za školski sport114.179.00068.000
18.GRADSKI CENTAR ZA FIZ KULT.BGD110.514.0003.738.000
19.Streljački savez Srbije103.764.000558.000
20.POKS98.145.000318.000
21.Šahovski savez Srbije98.022.000512.000
22.KARATE FEDERACIJA SRBIJE93.555.00014.369.000
23.FUDBALSKI SAVEZ BEOGRADA90.244.0008.363.000
24.Sportski savez opštine Stara Pazova89.959.00029.000
25.Sportski auto i karting savez Srbije87.919.0004.109.000
26.WATER POLO CHAMPIONS LEAGUE FINAL EIGHT BELGRADE87.686.0002.000
27.A.C.E. ADVENTURE DOO NIŠ87.030.000546.000
28.SPORTSKI SAVEZ GRADA SREMSKA MITROVICA80.747.00090.000
29.ČSS73.569.000724.000
30.Fudbalski savez Vojvodine70.759.0008.486.000
31.OSNS66.019.00026.000
32.LSDS SKI RENT DOO RAŠKA65.640.000719.000
33.Skijaški savez Srbije63.549.00011.021.000
34.Košarkaški savez Novi Sad63.448.00076.000
35.SSN60.348.0004.718.000
36.DŽSS59.904.0001.599.000
37.Asocijacija Sport za sve Srbije58.809.00022.802.000
38.SREM 02257.849.00048.970.000
39.Skakaonica d.o.o.54.404.00017.034.000
40.GK ADA52.599.0008.129.000
41.UKKLS50.926.0001.461.000
42.FUDBALSKI SAVEZ „REGIONA ZAPADNE SRBIJE“47.893.0006.681.000
43.Savez hokeja na ledu Srbije46.938.000260.000
44.SSBBFBFA45.594.000551.000
45.MOTO SAVEZ SRBIJE45.358.000401.000
46.Savez sportova Lazarevac45.268.000611.000
47.UNNAK SPORTS45.185.0003.048.000
48.SSON43.936.000124.000
49.ALEKSA CVETKOVIĆ PR BEOGRAD – NOVI BEOGRAD43.211.00037.440.000
50.SKI ŠKOLA KOPAONIK DOO42.225.000698.000
51.FSRIS41.701.000266.000
52.Ragbi savez Srbije38.243.000538.000
53.SPORTSKI SAVEZ OPŠTINE APATIN32.409.0005.000
54.Biciklistički savez Srbije30.595.000467.000
55.Sportski savez opštine Ruma28.229.000844.000
56.Sportski savez opštine Surdulica27.469.0001.536.000
57.FAJNAL FOR BEOGRAD26.770.000193.000
58.Sportski savez Vojvodine26.345.000268.000
59.SOKOLSKO DRUŠTVO „VOJVODINA“ NOVI SAD26.155.0002.125.000
60.SU „KOŠARKAŠKA AKADEMIJA REBRAČA“25.572.000467.000
61.Savez za rekreaciju i fitnes Srbije25.438.0002.646.000
62.SU IMPERIAL24.208.0009.941.000
63.PEACH PERFECT WORKOUT24.145.00019.906.000
64.BESS23.854.00015.950.000
65.KSS23.499.0004.202.000
66.D & I DOO BEOGRAD21.787.0009.092.000
67.FS Grada Novog Sada19.577.0002.935.000
68.SD LEPENSKI VIR-LUKI19.255.0006.982.000
69.KARATE SAVEZ VOJVODINE17.058.0009.121.000
70.Planinarsko-smučarsko društvo „Železničar“ Novi Sad15.924.0006.060.000
71.AS-FRUŠKOGORAC13.418.0002.605.000
72.DT MMA PROFESSIONAL11.176.0003.125.000
73.UROŠ NIKOLIĆ PR UNIK SPORT8.885.0006.820.000
74.SPORTSKO UDRUŽENJE „CENTAR ZA EKOLOGIJU I RAZVOJ SPORTA“8.706.0004.360.000
75.ŽABAC BOWLING PETICA d.o.o. Beograd7.667.0003.912.000
76.KARATE FEDERACIJA BALKANA7.368.0003.585.000
77.Udruženje sportskih ribolovaca JEZERO7.044.0003.764.000
izvor: CompanyWall, *svi podaci su za 2022. godinu, u dinarima

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...