Sa EBRD ugovoreno 30 miliona evra kredita za uvođenje OIE u toplane iz 10 gradova
2.8.2024 16:23 Autor: Redakcija Biznis.rs 7
Prema predlogu Zakona o potvrđivanju ugovora o zajmu između Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) i Republike Srbije, ta međunarodna finansijska institucija prihvatila je da našoj zemlji odobri 30 miliona evra za sprovođenje projekta „Obnovljivi izvori energije u sistemima daljinskog grejanja u Srbiji“.
Kako je navedeno u predlogu Zakona čiji je deo ugovor sa EBRD potpisan 9. jula ove godine u Beogradu, realizacija tog projekta treba da pomogne Srbiji da investira u obnovljive izvore energije (OIE) u sektoru daljinskog grejanja u ukupno 10 gradova: Bečeju, Bogatiću, Kragujevcu, Kraljevu, Kruševcu, Novom Pazaru, Nišu, Pančevu, Paraćinu i Vršcu.
Investicija bi se sprovela, kako je objašnjeno u dokumentima koji prate ovaj predlog zakona, integracijom solarnih kolektora, toplotnih pumpi, korišćenjem otpadne toplote i energije geotermalnih izvora, kao i putem zamene ili proširenja toplovodnih mreža u gradovima učesnicima projekta.
Procenjena vrednost projekta je veća od zajma EBRD i iznosi 40,5 miliona evra ,od čega će iznos od 37,5 miliona evra biti finansiran sa 30 miliona evra zajma EBRD i još 7,5 miliona evra donacija koju su obezbedili Švajcarski državni sekretarijat za ekonomske poslove (SECO) i Regionalni program energetske efikasnosti (REER) koji finansira EU, dok se preostali iznos od tri miliona evra odnosi na tehničku podršku odnosno konsultantske usluge.
Kada je reč o samom kreditu, planirani iznos zaduženja je 30 miliona evra, koji su raspoloživi tri godine od datuma potpisivanja ugovora, a navedeno je i da se očekuje da će projekat uvođenja OIE u daljinske sisteme grejanja pomenutih 10 gradova biti okončan do sredine 2027. godine.
Kamatna stopa na ovaj zajam je varijabilna i jednaka je šestomesečnom EURIBOR-u uvećanom za fiksnu maržu od jedan odsto.
„Rezultat realizacije projekta bi bilo isporučenje 115 GWh toplotne energije iz obnovljivih izvora energije i dodatno smanjenje 61 GWh primarne energije implementacijom mera energetske efikasnosti što predstavlja oko 3,3 odsto ukupno isporučene toplotne energije sistema daljinskog grejanja u Srbiji (6.300 GWh)“, stoji u dokumentaciji uz predlog Zakona, koji je upućen u Skupštinu na razmatranje.
Pročitajte još:
Toplotna energija proizvedena iz obnovljivih izvora energije bi, kako kaže računica, sa sadašnjih 95 GWh bila uvećana na 210 GWh dok bi sprovođenje projekta kao rezultat imalo i smanjenje emisije ugljen-dioksida za 14.600 tona godišnje.
SABRINA
3.8.2024 #1 AuthorDobra investicija,nema sta.
Manja
3.8.2024 #2 AuthorSamo nek proizvodnja toplotne energije stvarno poraste i smanje se emisije ugljenj-dioksida
Boba321
4.8.2024 #3 AuthorDobra vest, nadam se da ce odraditi ovo
LAV
4.8.2024 #4 AuthorJako vazan projekat.
NATI
4.8.2024 #5 AuthorSve preko kredita
HANA
4.8.2024 #6 AuthorOva investicija je ok čini mi se…
Melisa
5.8.2024 #7 AuthorSuper investicija