država može da pomogne u obezbeđivanju jednakosti za sve učesnike na tržištu

SAM: Cene energenata, inflacija i nedostatak stručnih kadrova najveći izazovi za privredu

Srbija

26.10.2022 13:15 Autor: Redakcija Biznis.rs 5

SAM: Cene energenata, inflacija i nedostatak stručnih kadrova najveći izazovi za privredu SAM: Cene energenata, inflacija i nedostatak stručnih kadrova najveći izazovi za privredu
Za članove Srpske asocijacije menadžera (SAM) najveći izazovi u narednom periodu, pored rastuće cene energenata, visoke inflacije i nedostatka stručnih kadrova, biće i pad... SAM: Cene energenata, inflacija i nedostatak stručnih kadrova najveći izazovi za privredu

Za članove Srpske asocijacije menadžera (SAM) najveći izazovi u narednom periodu, pored rastuće cene energenata, visoke inflacije i nedostatka stručnih kadrova, biće i pad kupovne moći, a time i recesija i stagflacija, pokazalo je istraživanje SAM-a koje je predstavljeno u sredu.

Istraživanje među članovima Srpske asocijacije menadžera na temu aktuelnih geopolitičkih dešavanja i uticaja na srpsku privredu pokazalo je da 18 odsto menadžera smatra da će cene energenata predstavljati najveću pretnju srpskoj privredi u narednom periodu, 16 odsto njih da je to inflacija, a 14 odsto da je to nedostatak kvalitetnih kadrova.

Da će pad kupovne moći predstavljati najveću pretnju privredi izjasnilo se 12 odsto ispitanika, dok je njih deset odsto ocenilo da će to biti recesija.

Ovi ekonomski faktori prepoznati su kao najveći izazovi i kad su pojedinačni biznisi u pitanju, s tim da je nedostatak kvalitetnih kadrova za kompanije izazov broj jedan.

Na pitanje da li su na neki poseban način prilagođavali svoja poslovanja u očekivanju nastavka nepredvidivog poslovanja, članovi SAM-a istakli su restrukturiranje i širenje na strana tržišta, pojačan monitoring troškova, optimizacija poslovanja. Istakli su i razvijanje različitih scenarija, traženje alternativnih energetskih izvora i ulaganje u energetsku efikasnost, ali i ulaganja u digitalizaciju poslovanja, nove biznise i u ljude.

Takođe, u načine prilagođavanja, prema rezultatima istraživanja, spadaju i podizanje cena srazmerno inflaciji, smanjenje troškova, povećanje zaliha repro materijala, traženje novih dobavljača i diverzifikacija tržišta.

Poslovna edukacija, odnosno prilagođen sadržaj edukacije zaposlenih prema potrebama i kretanjima na tržištu, takođe je jedan od načina prilagođavanja novonastaloj situaciji, pokazalo je istraživanje SAM-a.

Ono što država može da učini, kako bi ublažila efekte prelivanja nepovoljnih globalnih trendova, prema rezultatima istraživanja, jeste diverzifikacija izvora energije, što smatra 47 odsto ispitanika.

Da država može da pomogne u obezbeđivanju jednakosti za sve učesnike na tržištu smatra 37 odsto ispitanika, dok 12 odsto misli da to može da se postigne predvidivošću zakonodavnog okvira.

  • TATJANA

    26.10.2022 #1 Author

    Ne verujem da se sve to moze drzati pod kontrolom

    Odgovori

  • IVAN

    26.10.2022 #2 Author

    Ko je kriv za to?

    Odgovori

  • kaćica

    27.10.2022 #3 Author

    Steta sto nedostaju strucni kadrovi

    Odgovori

  • VERA

    28.10.2022 #4 Author

    Bice jos izazova za privredu.

    Odgovori

  • NATI29

    30.10.2022 #5 Author

    Najveci problem kod svih je nestrucni kadar

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.