komisija za pregovore još uvek nije oformljena

Sindikati za povećanje minimalca u skladu sa troškovima prosečne potrošačke korpe

Srbija

17.7.2024 14:17 Autor: Redakcija Biznis.rs 5

Sindikati za povećanje minimalca u skladu sa troškovima prosečne potrošačke korpe Sindikati za povećanje minimalca u skladu sa troškovima prosečne potrošačke korpe
Predsednica Ujedinjenih granskh sindikata (UGS) „Nezavisnost“ Čedanka Andrić rekla je danas da će na pregovorima o minimalnoj ceni rada za 2025. tražiti da taj... Sindikati za povećanje minimalca u skladu sa troškovima prosečne potrošačke korpe

Predsednica Ujedinjenih granskh sindikata (UGS) „Nezavisnost“ Čedanka Andrić rekla je danas da će na pregovorima o minimalnoj ceni rada za 2025. tražiti da taj iznos premaši cenu minimalne potrošačke korpe i bude u skladu sa troškovima prosečne potrošačke korpe.

„Ako je data projekcija kolike će biti zarade 2027. godine, moramo da počnemo da sustižemo te zarade, u suprotnom ne znam kako Vlada misli da ostvari taj cilj koji je sama postavila“, rekla je Andrić komentarišući da bi po projekciji Vlade minimalac 2027. trebalo da bude 650 evra, a ove godine je oko 47.000 dinara.

„Ili je Vlada Srbije postavila nerealan cilj ili moramo ići ka tom cilju i brže podizati sve, a ne samo minimalne zarade koje ne obezbeđuju dostojanstven život“, rekla je ona. „Bez toga omašili su projekciju zarada za 2027. godinu“, rekla je Andrić.

Dodala je da ako „Vlada Srbije hoće da radnici veruju u njene projekcije tada moraju da osete i dobrobit takvih planova“.

„Do sada smo pokušavali da uvažimo argumentaciju Vlade, ali ako je država toliko nerealna u obećanjima, pa da vidimo ko će se prvi prizvati pameti“, rekla je Andrić. Ocenila je da ne vidi zašto bi sindikati stalno bili „kostruktivni i iznevereni“.

Komisija za pregovore o minimalcu, koji bi trebalo da počnu sredinom avgusta između socijalnih partnera, sindikata, države i poslodavaca i završe se do 15. septembra, kako je rekla, još nije osnovana, a UGS „Nezavsnost“ će usvojiti pregovaračku poziciju na sednici Izvršnog odbora, početkom tog meseca i uskladiti je sa platformom Saveza samostalnih sindikata Srbije.

Na pitanje zašto se pri obračunu minimalca za narednu godinu uzimaju podaci o potrošačkim korpama za maj tekuće godine, koji je poslednji objavljen pred početak pregovora u avgustu, Andrić je rekla da taj sindikat insistira da se podaci o troškovima potrošačkih korpi brže objavljuju.

„Ovog puta ćemo imati manje razumevanja za kašnjenje podataka, pa ćemo se skoncentrsati na prosečnu korpu, a ne minimalnu koja je ispod svih kriterijuma“, rekla je Andrić i navela da je prosečna aprilska korpa koštala oko 103.000 dinara, a minimalna nešto više od 53.000.

Istakla je da Vlada još nije imenovala članove Socijalno-ekonomskog saveta, a da ministar za rad, boračka i socijalna pitanja još nije održao sastanak sa socijalnim partnerima, pa da nije poznat njegov zakonodavni plan, ne samo za ovu, nego ni za narednu godinu.

„Zakon o radu, koji bi trebalo regulisati i bezbednost na radu, sigurno se neće menjati ove godine, a da li će naredne, zavisi od Vlade i ministra“, rekla je Andrić.

  • Jj992

    17.7.2024 #1 Author

    Kada ce i kao to biti regulisano, kasni se…

    Odgovori

  • Inquiete

    17.7.2024 #2 Author

    Nadajmo se da će zaista doći do poboljšanja.

    Odgovori

  • ELLA

    18.7.2024 #3 Author

    Pokazatelj ogromne inflacije

    Odgovori

  • DOBRILA

    18.7.2024 #4 Author

    Valjda ce sad nesto stvarno da se uradi po tom pitanju…

    Odgovori

  • Maja

    18.7.2024 #5 Author

    Uvek ista priča i na kraju pojeo vuk magarca. Izneverena očekivanja. Ako se ovako nastavi u narednim godinama, zapamtite neće imati ni ko da radi u ovoj državi. Svake godine nas je sve manje i još će gore biti, jer ovakvu bedu niko neće više da trpi kada je EU blizu, a njima i te kako treba kvalitetna radna snaga, pa je bolje da to budu Evropljani (Srbi) nego migranti iz Bangladeša, Pakistana i Šri Lanke. Uzmite se u pamet, krenite nešto da menjate!!!!!

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.