njihov broj u srbiji mogao bi da se prepolovi

Sledi još ukrupnjavanja na domaćem bankarskom tržištu

SrbijaU fokusu

21.10.2024 12:13 Autor: Redakcija Biznis.rs 0

Sledi još ukrupnjavanja na domaćem bankarskom tržištu Sledi još ukrupnjavanja na domaćem bankarskom tržištu
U Srbiji posluje 20 banaka, ali struktura bankarskog tržišta ukazuju da će se nastaviti ukupnjavanje i njihov broj bi mogao da se prepolovi, objavio... Sledi još ukrupnjavanja na domaćem bankarskom tržištu

U Srbiji posluje 20 banaka, ali struktura bankarskog tržišta ukazuju da će se nastaviti ukupnjavanje i njihov broj bi mogao da se prepolovi, objavio je danas Forbes Srbija.

Sada dominiraju banke Intesa, OTP, Raifeissen, Unicredit, NLB, Poštanska štedionica, AIK, Erste i Eurobanka.

Direktor direktorata za akvizije i integraciju u OTP banci Gabor Kolić ocenio je da bi u Srbiji trebalo da se konsoliduje tržište.

„S jedne strane, Srbija je veoma srećna jer ima mnogo banaka sa pristojnim tržišnim udelom. Sa akademskog stanovišta moglo bi se oceniti kao tržište s veoma velikom konkurencijom jer je tu osam do 10 većih igrača što nije slučaj s drugim tržištima gde je manje dominantnih učesnika, a neki drže i polovinu tržišta“, rekao je Kolić za Forbes.

Naveo je da u Srbiji ni najveće banke nemaju 20 odsto tržišnog udela, pa čak ni OTP banka i da će „osam do 10 banaka preživeti“.

Kolić je rekao da će ostalih 10 banaka „možda morati da traže šansu na nekom uskom, specijalizovanom tržištu i da će biti ili kupljene ili će prestati da postoje. Te banke ili će zadržati nisku profitabilnost ili će biti u gubicima. To je moj osećaj oko tržišta Srbije. I na nekim drugim tržištima centralne i istočne Evrope je isto“, istakao je Kolić.

OTP banka, iako je bila veoma aktivna od 2000. i kupila 25 banaka, napustila je tržišta Rumunije i Slovačke.

„Ako ste deseti i imate mali profit, vlasnici će odlučiti da izađu sa tržišta, pre ili kasnije. To se i nama desilo i logično je bilo da napustimo Rumuniju jer smo imali 2,6 odsto tržišta, dok su prve tri banke bile iznad 10 procenata“, objasnio je Kolić.

U Slovačkoj je ta banka, kako je rekao, imala udeo od 1,7 odsto, dok su tri banke dominirale. To tržište je, prema njegovim rečima, postalo loše za male i srednje banke i poslovodstvo banke nije videlo bilo kakvu šansu da ih dostigne i zato je doneta odluka da se napusti.

Kolić je istakao da se po nekoliko parametara može prepoznati koje bi zemlje mogle da budu interesantne novim bankama za ulazak, pre svega kroz akvizicije.

Jedan od tih pokazatelja je, kako je rekao, ekonomski rast zemlje, a ono što banke-kupci nastoje, jeste da uđu u prve tri na tržištu. Kolić je naveo da je to cilj i OTP-a i da zbog toga ne posluje na nekim manjim tržištima, kao na primer u Bosni i Hercegovini ili Severnoj Makedoniji.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.