U poslednjem kolu kvalifikacija remi sa Bugarskom u Leskovcu

Srbija na Evropskom prvenstvu posle 24 godine

SrbijaZanimljivosti

19.11.2023 17:23 Autor: Redakcija Biznis.rs 15

Srbija na Evropskom prvenstvu posle 24 godine Srbija na Evropskom prvenstvu posle 24 godine
Fudbalska reprezentacija Srbije plasirala se na Evropsko prvenstvo u Nemačkoj, prvi put posle 2000. godine, pošto je u poslednjem kolu kvalifikacija odigrala nerešeno 2:2... Srbija na Evropskom prvenstvu posle 24 godine

Fudbalska reprezentacija Srbije plasirala se na Evropsko prvenstvo u Nemačkoj, prvi put posle 2000. godine, pošto je u poslednjem kolu kvalifikacija odigrala nerešeno 2:2 sa Bugarskom. Na stadionu u Leskovcu srpski fudbaleri nisu prikazali sjajnu igru, ali su uspeli „na mišiće“ da izbore bod koji im je obezbedio drugo mesto u grupi G i plasman na EP.

Srbija je povela u 17. minutu golom Miloša Veljkovića, i rezultatom 1:0 otišlo se na pauzu. U tom trenutku srpski fudbaleri su čak bili na prvom mestu u grupi, pošto je Crna Gora vodila u Budimpešti protiv Mađara.

Ipak, u drugom poluvremenu Bugarska je najpre izjednačila u 59. minutu golom Ruseva, a onda i povela deset minuta kasnije pogotkom Despodova. Otprilike u isto vreme došlo je do preokreta i na drugoj utakmici, gde je Mađarska povela protiv Crne Gore, pa smo u tom trenutku i dalje imali u džepu „vizu“ za Nemačku.

Srpska reprezentacija nastavila je da napada, a do izjednačenja je došla u 82. minutu golom Srđana Babića nakon kornera kapitena Dušana Tadića. To je bio i konačan rezultat – 2:2, čime je Srbija sa 14 bodova osigurala drugo mesto u grupi.

U drugoj utakmici naše grupe Mađarska je pobedila Crnu Goru sa 3:1, i tako obezbedila prvo mesto. Crnogorci su kvalifikacije završili kao treći u grupi, sa 11 bodova.

Reprezentativci Srbije podeliće 3,8 miliona evra kao nagradu za plasman na Evropsko prvenstvo. Naime, Izvršni odbor Fudbalskog saveza Srbije na poslednjoj sednici ostao je pri stavu da fudbalerima pripadne 40 odsto ukupnih sredstava UEFA namenjenih za učešće na EP u Nemačkoj. Evropska kuća fudbala garantuje 9,5 miliona evra, koliko će se sliti i u kasu FSS.

Utakmice Evropskog prvenstva u Nemačkoj biće igrane u 10 gradova, a pored Hamburga u kom će se održati žreb to su još Berlin, Minhen, Dortmund, Štutgart, Gelzenkirhen, Frankfurt, Lajpcig, Keln i Dizeldorf.

Srbija će protivnike u grupi saznati na žrebu 2. decembra.