Prihodi veći od 59 miliona evra godišnje

Srbija peta u svetu po izvozu višanja

AgrobiznisSrbija

20.7.2026 08:23 Autor: Redakcija Biznis.rs 1

Srbija peta u svetu po izvozu višanja Srbija peta u svetu po izvozu višanja
Poznato je da je Srbija jedan od najvećih svetskih izvoznika maline u svetu, ali se manje zna da smo u samom vrhu svetskog izvoza... Srbija peta u svetu po izvozu višanja

Poznato je da je Srbija jedan od najvećih svetskih izvoznika maline u svetu, ali se manje zna da smo u samom vrhu svetskog izvoza još jedne voćke – višnje.

Srbija je peta u svetu po izvozu višanja, sa prihodima koji premašuju gotovo 59 miliona evra godišnje. Najveće količine odlaze na tržišta Evropske unije, a značajan deo se plasira i u Rusiju i Bosnu i Hercegovinu.

Najveća vrednost izvoza je u Nemačku (2.957 hiljada dolara), Italiju (1.150), Rusiju (895) i Austriju (515), pišu Novosti.

Interesantno je da po vrednosti izvoza zaostajemo za zemljama poput Kanade i SAD, koje iako izvoze manje količine, višnje prodaju po znatno višim cenama.

Jedinična cena izvoza višanja iznosila je 0,6 dolara po kilogramu u 2014, a najveća 2,57 dolara u 2025. godini.

Prema oceni stručnjaka, pošto je odlično rodila, verovatno će ovogodišnja cena izvoza višanja da se drastično smanji na dolar do 1,5 dolar, ali to će biti poznato tek na jesen.

  • IVAR

    20.7.2026 #1 Author

    Iako su svi reflektori uvek upereni u malinu kao „crveno zlato“, višnja je zapravo tihi gigant domaće poljoprivrede. Peto mesto u svetu i skoro 60 miliona evra nisu mala stvar.

    Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.