Lokacija se nalazi u okviru kulturno-istorijske celine Krunski venac

Šta će pisati na vratima Topolske 17? U čuvenoj vračarskoj ulici u planu zgrada od 1.500 kvadrata

InfrastrukturaInvesticijeNekretnineSrbija

11.4.2025 16:05 Autor: Marija Jovanović 8

Šta će pisati na vratima Topolske 17? U čuvenoj vračarskoj ulici u planu zgrada od 1.500 kvadrata Šta će pisati na vratima Topolske 17? U čuvenoj vračarskoj ulici u planu zgrada od 1.500 kvadrata
Na parceli u ulici Topolskoj 17 na Vračaru, koja se nalazi u okviru prostorne kulturno-istorijske celine „Krunski venac“ proglašene za kulturno dobro, u planu... Šta će pisati na vratima Topolske 17? U čuvenoj vračarskoj ulici u planu zgrada od 1.500 kvadrata

Na parceli u ulici Topolskoj 17 na Vračaru, koja se nalazi u okviru prostorne kulturno-istorijske celine „Krunski venac“ proglašene za kulturno dobro, u planu je izgradnja stambene zgrade ukupne bruto razvijene građevinske površine od nešto manje od 1.500 kvadrata.

Naime, Grad Beograd objavio je da će se javna prezentacija urbanističkog projekta za izgradnju stambenog objekta na ovoj lokaciji održati od 18. do 28. aprila u zgradi Gradske uprave.

Naručilac projekta je beogradska firma Base Properties d.o.o, a obrađivač arhitektonski atelje Talić.

Kako se navodi u pomenutom dokumentu, lokacija koja je predmet urbanističkog projekta nalazi se na beogradskoj opštini Vračar, u bloku između ulica Topolske, Novopazarske, Vojvode Dragomira, Mileševske i Petrogradske, a neposredno okruženje katastarske parcele čine objekti različitih namena za individualno i višeporodično stanovanje, poslovanje i slično.

U stambenom objektu ukupne neto površine od 1.162 kvadratna metra predviđeno je šest stanova i 12 parking mesta. Sam objekat podeljen je u dve funkcionalne celine, grupisane po etažama. Podzemni nivo namenjen je parkiranju putničkih automobila i potrebnim tehničkim prostorijama, dok su prizemlje, prvi, drugi, treći i povučeni sprat namenjeni za stanovanje.

Pešački ulaz na parcelu je direktno iz Topolske ulice, dok je kolski pristup objektu ostvaren iz Topolske ulice, preko upuštenog ivičnjaka i ojačanog trotoara.

Površina parcele na kojoj će biti izgrađen stambeni objekat iznosi 415 metara kvadratnih, a prema planu detaljne regulacije predmetna lokacija nalazi se u zoni transformacije porodičnog stanovanja u delimično formiranim gradskim blokovima u višeporodično stanovanje.

Izvor: Urbanistički projekat za izgradnju stambenog objekta u Topolskoj 17

Parcela se takođe nalazi u okviru Prostorne kulturno-istorijske celine ‘Krunski venac’, koja je proglašena za kulturno dobro.

“Prema Odluci o utvrđivanju Krunskog venca u Beogradu za prostorno kulturno-istorijsku celinu (Sl.glasnik RS br.51/2021), u delu posebne mere zaštite, objekat na KP 1347 KO Vračar je objekat bez vrednosti i moguće je uklanjanje istog i zamena novim objektom, tako da se uklopi u urbanističke i tipološke karakteristike celine (horizontalna i vertikalna regulacija, gabarit, volumen i arhitektonsko oblikovanje)”, navodi se u pomenutom dokumentu.

Kako se precizira, na samoj predmetnoj lokaciji, odnosno obuhvatu urbanističkog projekta, ne postoje zaštićena prirodna dobra, flora, fauna, niti nepokretna kulturna dobra, pa je postojeći objekat moguće ukloniti i zameniti novim.

“Međutim, širi obuhvat pripada prostornoj kulturno-istorijskoj celini ‘Krunski venac’, utvrđenoj za kulturno dobro za koje nadležni Zavod za zaštitu spomenika kulture Beograda propisuje mere tehničke zaštite za očuvanje prostora i ambijenta mirne stambene zone. U skladu sa uslovima Zavoda za zaštitu spomenika kulture Beograda, predviđen je novi stambeni objekat Po+P+3+Ps”, navodi se u pomenutom dokumentu.

Ipak, kako se precizira u urbanističkom planu, na ovom mestu predviđa se izgradnja stambenog objekta koji bi se “svojom materijalizacijom, posebno fasadom, uklopio u ambijent mirne stambene zone na lokaciji”.

“Objekat je projektovan u ambijentu formiranom pretežno tridesetih godina dvadesetog veka izgradnjom stambenih objekata različitih arhitektonskih stilova, različitih tipologija i spratnosti, svi sa predbaštama i dosta zelenila. U novije vreme prizemlja i podrumi su prenamenjeni u poslovne sadržaje, pretežno ugostiteljske. Poslednjih godina je izgrađeno i nekoliko savremenih višeporodičnih stambenih zgrada. Projektovani objekat nastoji da se nadoveže na susedne objekte i da svojom arhitekturom ne predstavnja likovnu i stilsku regresiju”, navodi se u urbanističkom projektu.

  • DUCA

    12.4.2025 #1 Author

    Ako je neko rešio da gradi gradiće i na lokaciji koja se nalazi u okviru kulturno-istorijske celine.

    Odgovori

  • JANA

    12.4.2025 #2 Author

    Nisu trebalo to raditi ,trebai su ostaviti kao kulturolosko dobro ipak su to neke istorjiske znamenitosti

    Odgovori

    • MARA

      13.4.2025 #3 Author

      Nikako se nije smelo tu graditi

      Odgovori

  • Emilija

    12.4.2025 #4 Author

    Šteta.Mada nije ništa čudno.Sve se koristi za zidanje za što više stanova

    Odgovori

  • MADMAX

    13.4.2025 #5 Author

    Topolska 17 vrata podstanara . . .

    Odgovori

  • KIMCHI

    13.4.2025 #7 Author

    Svaku kultnu lokaciju moraju da uniste

    Odgovori

  • REA

    13.4.2025 #8 Author

    Zar nije Topolska 18?

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.