Skupština se poslednji put sastala u avgustu 2024. godine

Šta se sprema za Rudnik Kovin: Akcionari će glasati o smeni direktora Igora Bobića

BerzaInfrastrukturaIzdvajamoPoslovanjeSrbija

8.1.2025 15:08 Autor: Milica Rilak 1

Šta se sprema za Rudnik Kovin: Akcionari će glasati o smeni direktora Igora Bobića Šta se sprema za Rudnik Kovin: Akcionari će glasati o smeni direktora Igora Bobića
Odbor direktora kompanije za podvodnu eksploataciju uglja Rudnik Kovin uputio je poziv akcionarima za vanrednu sednicu Skupštine 24. januara, a na dnevnom redu je... Šta se sprema za Rudnik Kovin: Akcionari će glasati o smeni direktora Igora Bobića

Odbor direktora kompanije za podvodnu eksploataciju uglja Rudnik Kovin uputio je poziv akcionarima za vanrednu sednicu Skupštine 24. januara, a na dnevnom redu je i odluka o smeni aktuelnog generalnog direktora Igora Bobića i izjašnjavanje o imenovanju Nikole Đukanovića na tu funkciju.

Rudnik Kovin je u većinskom vlasništvu Republike Srbije, a pitanje je kakvi su planovi za budućnost akcionarskog društva za koje postoji inicijativa Elektroprivrede Srbije (EPS) o strateškoj saradnji. U isto vreme, u opštini Kovin je na razmatranju nacrt Plana detaljne regulacije u kome se pominje „Rudnik Novi Kovin“.

Ono što „državni“ Rudnik Kovin razlikuje od ostalih rudnika uglja u Srbiji i šire upravo je način na koji se dolazi do lignita, a kako stoji u Polaznim osnovama plana razvoja energetske infrastrukture do 2028. godine (PREIMEE) – u Kovinskom basenu postoje značajne rezerve najkvalitetnijeg uglja koji se obezbeđuje podvodnom eksploatacijom.

„S obzirom na to da proces energetske tranzicije podrazumeva i izvesnu nesigurnost preostale rezerve uglja bi trebalo da dobiju strateški karakter. Neophodno je obezbediti sredstva za preventivno otkopavanje otkrivke, za stabilizaciju kosina i otkrivanje uglja. Otkriveni ugalj bi mogao da predstavlja stratešku rezervu koja bi mogla da omogući brzo pokretanje proizvodnje u kriznim situacijama. S tim u vezi, posebno treba razmotriti mogućnosti dugoročne strateške saradnje sa imaocem eksploatacionog prava za podvodnu eksploataciju uglja u Kovinu„, stoji u strateškom dokumentu države PREIMEE, koji je usvojen 2023. godine.

Rudnik Kovin / Izvor: Ministarstvo privrede, profil preduzeća

Upravo je te godine Rudnik Kovin skinut sa spiska za privatizaciju, pošto je Vlada Srbije u junu usvojila zaključak kojim se, kako je saopštilo Ministarstvo privrede, upoznala sa Inicijativom za obustavljanje postupka privatizacije Rudnika Kovin a.d. i obrazloženim predlogom za strateško partnerstvo između Akcionarskog društva Elektroprivreda Srbije i Rudnika Kovin a.d.

Vlada se tada saglasila da se akcije Rudnika Kovin, čiji je zakoniti imalac Registar akcija i udela, prenesu na Republiku Srbiju, te stavila van snage zaključak od 3. juna 2021. godine, odnosno odluku da se u postupku privatizacije prodaju akcije Republike Srbije.

Danas vlasnička struktura Rudnika Kovin izgleda tako da je Republika Srbija vlasnik 66 odsto akcija, dok Akcionarski fond poseduje 19,6 odsto, a Elektrodistribucija Srbije (EDS) 6,35 odsto kapitala. Još 3,82 odsto akcija poseduje Pokrajina Vojvodina, dok ukupno oko 2,7 odsto akcija „drže“ Vode Vojvodine i opština Kovin.

Najveći privatni akcionar je Electro Investment Group sa 0,066 odsto ili 901 akcijom.

Vratimo se, međutim, rečenici iz strateškog dokumenta koja kaže da treba „razmotriti mogućnosti dugoročne strateške saradnje sa imaocem eksploatacionog prava za podvodnu eksploataciju uglja u Kovinu“.

Na portalu opštine Kovin može se naći obaveštenje da je 7. oktobra 2024. godine objavljen Nacrt plana detaljne regulacije (PDR) za podvodnu eksploataciju uglja i otkrivke u nebranjenom delu kovinskog ležišta na levoj obali Dunava.

U tom dokumentu, između ostalog, stoji da je kompanija Energetski kompleks d.o.o. Beograd startovala sa pripremnim aktivnostima na realizaciji nastavka podvodne eksploatacije uglja i pratećih sedimenata na prostoru ugljonosnog polja kovinskog ležišta ugljа, pošto je rešenjem Pokrajinskog sekretarijata za energetiku i mineralne sirovine od 27. oktobra 2022. odobreno eksploataciono polje Rudnika Novi Kovin na delu ležišta uglja Kovin.

Broj tog rešenja je 143-310-402/2022-03, pa su tim brojem obeležene lokacije na Geološkoj karti istražnih i eksploatacionih područja (GeoLIEP) Pokrajinskog sekretarijata za energetiku i mineralne sirovine. Brojem 143-310-487/2018-03 obeleženo je eksploataciono područje Rudnika Kovin.

Eksploataciona polja uglja u Kovinu / Izvor: GeoLIEP

„Državni“ Rudnik Kovin se u javnosti oglasio u martu prošle godine, kada je reagovao na tekst poslovnog portala eKapija o ranom javnom uvidu u pomenuti PDR.

„Rudnik Kovin je 16. oktobra 2023. godine uputio dopis Ministarstvu rudarstva i energetike, kao nadležnom, da izvrši nadzor nad radom Pokrajinskog sekretarijata za energetiku, građevinarstvo i saobraćaj koji je svojim rešenjem odobrio eksploataciono polje mikropreduzeću Energetski kompleks d.o.o. Beograd uz samu granicu eksploatacionog polja Rudnika Kovin, ne vodeći računa o svojoj zakonskoj obavezi ostavljanja zaštitnog prostora od 500 metara između ranije odobrenog eksploatacionog polja Rudnika Kovin i novoodobrenog eksploatacionog polja EK Beograd d.o.o.“, objavila je eKapija reakciju Rudnika Kovin.

Rudnik Kovin je u toj reakciji naveo i da je „u nameri da zaštiti svoja zakonska prava, očuva državni kapital i zaposlenja za 150 rudara i njihove porodice, nadležnom Ministarstvu rudarstva i energetike dana 31. januara 2024. godine uložio i pravni lek – Zahtev za ukidanje nezakonitog rešenja Pokrajinskog sekretarijata u upravnom postupku sa obimnim dokazima i ovaj postupak je u toku“.

Reakciju na tekst eKapije potpisao je aktuelni direktor Rudnika Kovin Igor Bobić, o čijem razrešenju će se 24. januara na vanrednoj sednici Skupštine akcionara te kompanije izjasniti vlasnici akcija.

Napomenimo da je na prethodno održanoj redovnoj Skupštini akcionara u avgustu 2024. godine na mesto predsednice Skupštine izabrana Andrijana Jovanović, državna sekretarka u Ministarstvu privrede i predstavnica Republike Srbije u skupštini Rudnika Kovin. Republika je u tom trenutku „glasala“ sa 899.346 akcija.

Na vanrednoj sednici 24. januara „učestvovaće“ ukupno 1.359.850 akcija sa pravom glasa, a za smenu Bobića dovoljna je prosta većina.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.