U cilju povećanja proizvodnje električne energije

TENT A dobija postrojenje za kosagorevanje alternativnog goriva

SrbijaU fokusu

16.1.2025 09:31 Autor: Redakcija Biznis.rs 0

TENT A dobija postrojenje za kosagorevanje alternativnog goriva TENT A dobija postrojenje za kosagorevanje alternativnog goriva
Elektroprivreda Srbije podnela je resornom ministarstvu zahtev za određivanje obima i sadržaja studije o proceni uticaja na životnu sredinu projekta izgradnje postrojenja za kosagorevanje... TENT A dobija postrojenje za kosagorevanje alternativnog goriva

Elektroprivreda Srbije podnela je resornom ministarstvu zahtev za određivanje obima i sadržaja studije o proceni uticaja na životnu sredinu projekta izgradnje postrojenja za kosagorevanje alternativnog goriva u TE Nikola Tesla A, na blokovima A3, A4 i A5. Podloga za izradu projektne dokumentacije je koncept postrojenja koji je za potrebe spaljivanja otpada na pomenutim blokovima razvio Dornier Power and Heat GmbH.

Kako je navedeno u dokumentu, projekat kosagorevanja (suspaljivanja) alternativnih goriva u termoelektrani u Obrenovcu pokreće se radi povećanja proizvodnje električne energije. Kao dopunsko gorivo koristiće se alternativno gorivo, sličnog sastava i veće toplotne moći od osnovnog goriva lignita iz rudarskog basena Kolubara, proizvedeno iz komunalnog nerecikliranog otpada, na proizvodnim lokacijama dobavljača, piše eKapija.

Prednost korišćenja alternativnog goriva je, kako se navodi, ušteda uglja i zaštita životne sredine. Naime, projektom je predviđeno da se kao osnovno gorivo za sagorevanje i dalje koristi lignit iz kolubarskog basena, ali sko se uporede toplotne moći ovog lignita sa toplotnom moći izabranog alternativnog goriva, vidljiva je slična toplotna moć, uz prednost korišćenja alternativnog goriva pošto se zamenom tri odsto lignita proizvodi pet odsto toplotne energije.

„Time se postiže povoljan uticaj smanjivanja aktivnosti eksploatacije uglja sa kopova rudarskog basena, koja spada u aktivnosti svrstane u najveće izvore zagađivanja životne sredine”, stoji u zahtevu.

Postrojenje će se graditi na postojećoj lokaciji termoelektrane, pored postojećih kotlovskih postrojenja blokova TENT A3, A4 i A5, sa kojima će činiti tehnološku celinu.

U planu je kontinualni rad postrojenja za kogorevanje tokom čitave godine.

Kada kotlovi A3, A4 i A5 rade sa 100 odsto projektovanim opterećenjem, potrebno je koristiti 1.217 t/h uglja i 37,6 t/h goriva. Ovo odgovara godišnjoj količini goriva od 300.000 tona koja se odnosi na 8.000 radnih sati. Projektovana potrošnja uglja, na godišnjem nivou uz korišćenje goriva iznosiće 10,6 miliona tona uglja.

Projekat predviđa dovoz alternativnog goriva kamionima, izgradnju postrojenja za prihvat i smeštaj alternativnog goriva, te njegovo doziranje u sistem goriva gde bi se pre ubacivanja u kotao na spaljivanje mešao sa lignitom.

Konkretno, u planu je izgradnja dimnjaka visine 23,85 metara, prijemnog objekta za kamione sa upravnim delom, izgradnja dve presipne kule visine 34, odnosno 32 metara, izgradnja ulazne kapije sa kolskim vagama, skladišta alternativnog goriva dubine 6,6 m i izgradnja unutrašnjih saobraćajnica za kretanje kamiona.

Alternativno gorivo iz otpada, kako je navedeno, proizvodi se uglavnom iz neopasnog nereciklabilnog komunalnog otpada, čime se štede ograničeni resursi odlaganja komunalnog otpada na uređenim deponijama.

Među materijalima koji će dominirati u alternativnom gorivu su sagorljivi otpad, mehanički izdvojeni nepotrebni sastojci pri proizvodnji pulpe od otpadnog papira i kartona, plastika i guma i plastična ambalaža.

Dodaje se da alternativna goriva nisu posebno navedena u nekoj od kategorija opasnih materija, niti spadaju u toksične supstance i materije opasne po životnu sredinu, ali su u zahtevu date mere za sprečavanje, smanjenje i otklanjanje svakog značajnog uticaja na životnu sredinu.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.