Prvo slede uskršnji i prvomajski praznici, a zatim letnji odmori

Uprkos padu broja turista u Srbiji, potražnja za putovanjima ne jenjava

AnalizaIzdvajamoSrbijaTurizam

2.4.2025 08:01 Autor: Marija Jovanović 6

Uprkos padu broja turista u Srbiji, potražnja za putovanjima ne jenjava Uprkos padu broja turista u Srbiji, potražnja za putovanjima ne jenjava
U Srbiji je u februaru ove godine, u odnosu na isti mesec 2024, broj dolazaka turista manji za 3,2 odsto, a broj noćenja za... Uprkos padu broja turista u Srbiji, potražnja za putovanjima ne jenjava

U Srbiji je u februaru ove godine, u odnosu na isti mesec 2024, broj dolazaka turista manji za 3,2 odsto, a broj noćenja za 5,4 odsto.

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku (RZS), u ovom periodu ukupno je zabeležen 253.801 dolazak turista, dok je broj noćenja iznosio 772.751. Domaćih turista bilo je više – 131.421, dok je broj stranih gostiju iznosio 122.380.

U odnosu na isti mesec prošle godine, u februaru je broj noćenja domaćih turista bio manji za 15,5 odsto (394.700), a broj noćenja stranih turista veći za 8,1 odsto (378.051).

Planinske centre posetilo je 73.939 turista, a u broju poseta prednjačio je Zlatibor sa 27.027. Na Kopaoniku je zabeleženo 25.113 gostiju, dok je na trećem mestu Fruška gora sa 6.567 poseta.

Tokom februara, banje u Srbiji posetilo je 34.078 gostiju. Najviše ih je zabeleženo u Vrnjačkoj Banji – 10.701, zatim sledi Vrdnik – 6.529 i Sokobanja sa 4.756 dolazaka.

Kada je reč o ostalim mestima u Srbiji, njih je ukupno posetilo 154.114 turista. Više od polovine, tačnije 80.949 njih kao svoju destinaciju odabralo je Beograd, sledi Novi Sad sa 10.681, a zatim Niš u kome je zabeleležno ukupno 8.596 dolazaka.

Foto: Pixabay.com

Komentarišući aktuelne pokazatelje, direktor turističke agencije “Sabra” Vladimir Vlaho u razgovoru za Biznis.rs ističe da je vidljiv pad broja noćenja i da se to naročito oseća u Beogradu, koji je najveća incoming destinacija. Prema njegovim rečima, prve naznake zabrinutosti zbog aktuelne situacije u zemlji osetili su pred Sajam turizma koji je održan u februaru.

“Zbog nestabilne političke situacije i aktuelnih protesta mnogo naših kolega iz inostranstva raspitivalo se šta se događa i da li je bezbedno da dođu. Trudili smo se da im objasnimo da nema nikakve opasnosti i veliki broj njih je ipak došao. Međutim, bilo je kolega, tur-operatora iz inostranstva koji su godinama dolazili na sajam, ali ove godine nisu bili. To je bio prvi signal da možemo očekivati poteškoće u dolasku turista, što govore i statistički podaci”, navodi naš sagovornik.

Ipak, Vlaho se nada da će se i ova situacija u prvim letnjim danima promeniti i da će se nastaviti tempom, kakav je zabeležen prošle godine.

Rusi i Kinezi nadmašili goste iz regiona

Prema podacim RZS-a, od ukupno 122.380 stranih turista u februaru ove godine najviše ih je bilo iz Ruske Federacije – 10.996, za njom slede gosti iz Kine – 9.086, susedne Bosne i Hercegovine – 9.016, Severne Makedonije – 8.920 i Turske – 8.680.

Vlaho napominje da Srbija tokom godine ugosti najviše turista iz okruženja – Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Hrvatske i Severne Makedonije, ali dodaje i da su sve brojniji gosti iz Turske.

“Iz Evrope uglavnom imamo turiste iz Austrije i Nemačke. Ima Španaca, ali i puno gostiju iz Turske, koji vezuju svoja putovanja sa Grčkom, odnosno kružnom balkanskom turom i obiđu više zemalja”, kaže naš sagovornik.

Uskršnji i prvomajski praznici rezervisani za last minute aranžmane

Interesovanje za putovanja tokom uskršnjih i prvomajskih praznika je na zadovoljavajućem nivou, potvrđuje Vlaho.

Možda se oseća neki blagi pad, ali tendencija je, kao i prethodnih godina, da su za ova putovanja veoma popularni last minute aranžmani, kada se putnici dva-tri dana pre polaska na kratke ture najviše odlučuju gde će ići. Tako da je to nešto što je sasvim očekivano”, navodi direktor turističke agencije “Sabra”.

S obzirom da će tokom uskršnjih i prvomajskih praznika građani imati po četiri slobodna dana zajedno sa vikendima, Vlaho kaže da većina turista u ovom periodu za putovanja bira metropole ili kraće kružne ture u okruženju.

Turisti uglavnom biraju neki veći grad kako bi mogli na izlete u okolini i to su uglavnom putovanja sa dva ili tri noćenja. Među takvim destinacijama su Austrija, sa jezerima, Salcburgom i Bečom, Budimpešta, ali i Toskana. Zaista ima lepih tura, koje su godinama manje više iste jer je interesovanje veliko upravo jer su takvi aranžmani vrlo sadržajni, ne traju dugo i što je najvažnije nisu skupi. Koštaju svega par stotina evra – od 150 do 200, tako da su prihvatljivi onima koji vole da putuju”, ističe naš sagovornik.

Rezervacije za letnje aranžmane počele u novembru

Kada je reč o letnjim aranžmanima, Vlaho kaže da su turističke agencije imale jako dobar odziv na početku prodaje koja je počela već novembru-decembru prošle godine.

“Bili smo veoma zadovoljni brojem rezervacija i interesovanjem putnika tako da je odziv za first minute aranžmane bio sasvim korektan. Prodaja je takođe bila odlična i u vreme Sajma turizma. Sada je tradicionalno opet zatišje, koje je možda pomalo vezano i za celokupnu političku situaciju. Ipak, po završetku prvomajskih praznika očekujemo početak prave letnje sezone i bookinga”, napominje on.

Kako kaže Vlaho, tradicionalno, među omiljenim letovalištima srpskih turista su Grčka, Turska, Crna Gora, Španija, Tunis, Egipat, a u poslednjih par godina kao destinacija u usponu izdvaja se i Bugarska.

  • Inquiete

    2.4.2025 #1 Author

    Logičan pad, ali vlasti treba da se pozabave korenom problema.

    Odgovori

  • Dux011

    2.4.2025 #2 Author

    Logično. Ali bice toga, neophodna su putovanja…

    Odgovori

  • ZVEZDA

    2.4.2025 #3 Author

    Meni se cini da je malo drugacija situacija

    Odgovori

  • MinjaKristalŠminkanje

    2.4.2025 #4 Author

    Najbolje se može proći kada se ulovi last minute neko lepo putovanje.

    Odgovori

  • Jelena

    2.4.2025 #5 Author

    Uprkos padu broja turista, jasno je da interesovanje za putovanja ne jenjava. Ključ će biti prilagođavanje ponude novim trendovima i održavanje pozitivnog imidža destinacije.

    Odgovori

  • STEPA

    3.4.2025 #6 Author

    Pa s obzirom na situaciju to je očekivano

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.