Rani javni uvid traje do 30. decembra

Uređuje se potez od Novog groblja do hale Pionir – šta čeka beogradske vozače?

InfrastrukturaNekretnineSrbija

18.12.2024 08:01 Autor: Milica Rilak 2

Uređuje se potez od Novog groblja do hale Pionir – šta čeka beogradske vozače? Uređuje se potez od Novog groblja do hale Pionir – šta čeka beogradske vozače?
U toku je rani javni uvid za potrebe izrade Plana detaljne regulacije (PDR) područja između kompleksa Novog groblja i planiranih saobraćajnica Unutrašnji magistralni poluprsten... Uređuje se potez od Novog groblja do hale Pionir – šta čeka beogradske vozače?

U toku je rani javni uvid za potrebe izrade Plana detaljne regulacije (PDR) područja između kompleksa Novog groblja i planiranih saobraćajnica Unutrašnji magistralni poluprsten (UMP) i Nova 4 u beogradskoj opštini Zvezdara.

Elaboratom PDR-a koji je izradio Urbanistički zavod Beograda, na inicijativu JKP Gradska čistoća i preduzeća Andex iz Subotice, obuhvaćen je i kompleks JKP Beogradski vodovod i kanalizacija „Pionir“, čiji deo se predlaže za prenamenu u „mešovite gradske centre zone više spratnosti“ sa komercijalnim i stambenim zgradama veličine oko 54.000 kvadrata.

Za vozače je značajna informacija da se obuhvat ovog PDR-a odnosi na deo unutrašnjeg magistralnog prstena (UMP) u ulicama Čarlija Čaplina, Mije Kovačevića, Novoj 4 i pristupnom putu za parking kod hale „Aleksandar Nikolić“. U elaboratu se podseća da je planirana realizacija dela trase UMP-a, magistralne saobraćajnice čiji je cilj „vođenje“ saobraćaja obodom u odnosu na centralnu gradsku zonu.

„Prema Planu generalne regulacije Beograda, Ulica Čarlija Čaplina ostaje u rangu ulice II reda, dok saobraćajni potez Ruzveltova-Mije Kovačevića (koji prolazi severozapadno od predmetnog prostora) gubi rang magistrale i postaje ulica I reda. Deo Ulice Mije Kovačevića (od granice Plana do raskrsnice sa Ruzveltovom) ostaje deo sekundarne ulične mreže. Severni bulevar umesto ulice II reda postaje deo magistralne saobraćajnice UMP“, ističe se u elaboratu.

Kada je reč o novim elementima, fokus je na utvrđivanju granice kompleksa JKP Gradska čistoća i „stvaranju uslova za revitalizaciju i obnovu“ postojećih, kao i izgradnju novih objekata. Prema podacima iz PDR-a, radi se o lokaciji koja se prostire na ukupno 4,8 hektara, dok planirana bruto razvijena građevinska površina iznosi oko 25.000 kvadrata.

Zatim, u istočnom delu prostora koji obuhvata PDR, između kompleksa Gradske čistoće i unutrašnjeg magistralnog prstena, planira se komercijalna zona K1, u kojoj mogu da se grade objekti visine do 27 metara, i to na površini od oko 0,6 hektara.

U zoni K2, koja se nalazi na jugoistoku prostora između Gradske čistoće i UMP, moguće je graditi komercijalne objekte visine do 23,5 metara, stoji u elaboratu.

Konačno, za zonu mešovitih gradskih centara (M4) planirano je oko 0,65 hektara, a osim za stanovanje PDR dopušta i druge kompatibilne namene, poput izgradnje sportskih, komercijalnih ili verskih objekata. Maksimalna dozvoljena visina zgrada je do 24 metra. Ta zona bi trebalo da se nalazi na delu kompleksa JKP Beogradski vodovod i kanalizacija po imenu „Pionir“, a za koji se razmatra prenamena u stambeno-komercijalnu zonu M4.

Prema podacima iz elaborata, ukupna površina obuhvaćena ovim PDR-om za objekte i infrastrukturu javne namene trebalo bi da poraste sa oko 23.000 na 40.000 kvadrata, dok bi „ostale“ površine, čija je namena komercijalna ili za mešovite gradske centre porasla sa oko 9.000 na 54.400 kvadrata. Gustina stanovanja povećala bi se sa 10 stanovnika po hektaru na 34 stanovnika po hektaru, a broj zaposlenih koji rade na tom prostoru sa 220 na 1.245 radnika.

Autori elaborata, Urbanistički zavod Beograda, skrenuli su pažnju i na nekoliko ograničenja kada je reč o planiranju gradnje na prostoru ovog PDR-a, a jedno od njih je i da bi se gradnja odvijala u blizini kulturnog dobra od velikog značaja – Novog groblja.

„Područje plana, koje se nalazi neposredno uz Novo groblje koje ima status kulturnog dobra od velikog značaja, zahteva veoma pažljiv pristup i saradnju službe zaštite spomenika kulture u pogledu buduće izgradnje, uređenja i opremanja prostora“, ističu autori elaborata.

Kada je reč o kompleksu Gradske čistoće, ukazuju da se tu nalaze objekti sa kraja prošlog veka, koji nemaju status zaštite, ali predstavljaju arhitektonsku i stilsku vrednost epohe u kojoj su nastali, pa zahtevaju poseban odnos prilikom dogradnje, nadgradnje, proširenja kompleksa.

Rani javni uvid, kako je objavljeno na portalu grada Beograda, traje do 30. decembra. Zainteresovana lica do tada mogu svoja mišljenja na planirana rešenja dostaviti u pisanoj formi Sekretarijatu za urbanizam i građevinske poslove.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.