prošle godine obezbedio više od 40 miliona dolara

USAID od 2001. uložio u Srbiju više od milijardu dolara kroz razne projekte

SrbijaSvet

28.2.2025 17:14 Autor: Redakcija Biznis.rs 14

USAID od 2001. uložio u Srbiju više od milijardu dolara kroz razne projekte USAID od 2001. uložio u Srbiju više od milijardu dolara kroz razne projekte
Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID) je od svog dolaska u Srbiju 2001. godine uložila više od milijardu dolara kroz projekte iz različitih oblasti,... USAID od 2001. uložio u Srbiju više od milijardu dolara kroz razne projekte

Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID) je od svog dolaska u Srbiju 2001. godine uložila više od milijardu dolara kroz projekte iz različitih oblasti, uključujući privatni i javni sektor, a prošle godine uloženo je više od 40 miliona dolara.

Prema podacima američkog Stejt departmenta o inostranoj pomoći, 2004. godine je obezbeđeno najviše novca, odnosno gotovo 91,5 miliona dolara, prenosi Beta, pozivajući se na pisanje Nove ekonomije.

U Srbiji se trenutno proverava poslovanje nevladinih organizacija koje su bile korisnici sredstava iz SAD. Policija je u utorak upala u prostorije četiri nevladine organizacije u Beogradu – CRTE, Građanskih incijativa, Centra za praktičnu politiku i Trag fondacije u okviru istrage Višeg javnog tužilaštva o navodnoj zloupotrebi novca od USAID-a.

„Činjenica je da su mnogi projekti u kojima su učestvovale državne institucije, finansirane na isti način. Najviše ih je iz oblasti pravosuđa, ali je USAID novac izdvajao i za vrtiće u Srbiji, izradu sajta Skupštine, oporavak od covida, pa čak i popravku grejanja u pančevačkoj bolnici“, piše Nova ekonomija.

USAID je ulagao i u javni sektor, a državni zvaničnici, kako se navodi, prethodnih nedelja o toj agenciji govore kao o „organizovanoj kriminalnoj grupi“.

Najviše novca američka agencija je uložila u pravosuđe, odnosno 882 miliona dolara u rad lokalnih jedinica, jačanje ekonomije i reformu pravosuđa, novac je bio namenjen i Državnoj revizorskoj instituciji, Agenciji za borbu protiv korupcije i Povereniku za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti.

Foto: Pixabay.com

USAID je finansirao i projekat vladavine prava „Pravda za sve“ sa oko 9,9 miliona dolara, koji je trajao četiri godine, a bio je namenjen sudovima, javnim izvršiteljima i državnom pravobranilaštvu, u cilju unapređenja efikasnosti pravosuđa, transparentnosti i pristupu pravdi.

Između 2009. i 2014. godine, USAID je pomogao da se u deset sudova smanji broj starih predmeta za više od 50 odsto i unapredi efikasnost obrade predmeta, zatim od 2018. do 2022. godine ta agencija je uložila oko 8,5 miliona dolara u „Projekat za odgovornu vlast“, čiji je cilj bio unapređenje odgovornosti vlasti na nacionalnom i lokalnom nivou.

Ministarka za evropske integracije Tanja Miščević je u julu 2024. godine potpisala sa tadašnjim američkim ambasadorom Kristoferom Hilom (Christopher Hill) amandmane na dva sporazuma o saradnji, koji predviđaju dodatnih 18 miliona dolara u okviru ukupnog paketa podrške USAID-a Srbiji, koji je vredan 115 miliona dolara.

USAID je, kako piše Nova ekonomija, učestovao i u formiranju Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj (NALED), u čijem je Upravnom odboru bila Ana Brnabić, aktuelna predsednica Skupštine i nekadašnja premijerka.

Projekat USAID-a u Srbiji je i „Projekat za konkurentnu privredu“, koji je trajao od 2017. do 2021, a koji su sprovodili Ministarstvo poljoprivrede, Privredna komora Srbije i Razvojna agencija Srbije, kao i potpisan ugovor pre dve godine sa Ministarstvom rudarstva i energetike o razumevanju o zajedničkom radu na unapređenju energetske efikasnosti.

USAID-ov program „Bolja energija“, koji je pokrenut 2021. godine i sprovodi se u Nišu, Somboru, Valjevu, Knjaževcu i Pančevu, fokusiran je na pomoć u poboljšanju energetske efikasnosti na opštinskom nivou i povećanje korišćenja obnovljivih izvora energije, a vredan je deset miliona dolara.

Foto: Biznis.rs

Takođe, od od 2001. do 2007. godine, USAID je finansirao više od 5.000 projekata širom Srbije kojima je unapređena infrastruktura, renovirane škole, bolnice i mesne zajednice.

USAID je dao oko dva miliona dolara nakon poplava u Obrenovcu, 2014. godine, pomogao da 62 opštine dobiju sertifikate o unapređenoj pripravnosti za reagovanje u vanrednim situacijama i podržao usvajanje novog Zakona o vanrednim situacijama.

„Od 2021 USAID i Rotari klubovi Srbije obezbedili su nameštaj i opremu za 50 vrtića širom Srbije. USAID je sa 1,2 miliona dolara učestvovao i u renoviranju Doma omladine Beograda.

Značajan deo novca je obezbedio USAID i za sistem ‘Pronađi me’ za obaveštavanje javnosti u slučaju nestanka dece, koji je pokrenuo Centar za nestalu i zlostavljanu decu pokrenuo 25. oktobra 2023.“, piše Nova ekonomija.

Tokom pandemije korona virusa, Srbija je od USAID-a dobila oko devet miliona dolara pomoći, a tim novcem renovirane su prostorije Instituta za javno zdravlje „Milan Jovanović Batut“, a domovi zdravlja u Smederevu, Požarevcu i Petrovcu na Mlavi dobili su nova ambulantna vozila.

USAID je od 2021. godine pružio podršku digitаlizaciji zdravstvеnоg sistema Srbije, a iste godine donirao je 11 vozila hitne pomoći domovima zdravlja. Učestvovao je i u renoviranju sistema za grejanje i toplu vodu u pančevačkoj Opštoj bolnici, koji je od novembra 2020. u potpunosti funkcionalan, a renoviranje je koštalo 230.000 dolara.

  • Žarko

    28.2.2025 #1 Author

    Kad „jenki pomoć“ daje vladi onda je to okej, a kad daju nevladi, onda je to ne znam šta, al su ovi koji primaju strani plaćenici i domaći izdajnici, koje će ona instituciji prijaviti, citiram, dati sve podatke FBI jer rade za CIU. I to posle budi normalan, skapiraj šta se dešava i zauzmi stav spram USAID i njegove help. PS da, znam, nema besplatnog ručka

    Odgovori

    • aleks112

      2.3.2025 #2 Author

      Kad pare idu vlastima, to je strateška saradnja i znak prijateljstva, a kad idu nevladama, to je strani uticaj i izdaja. FBI, CIA, vanzemaljci – svi rade prekovremeno samo da bi nama smestili donacije. Pravo je čudo kako smo preživeli toliku pomoć, trebalo bi da smo supersila do sada.

      Odgovori

  • PAVLE-2005

    28.2.2025 #3 Author

    Zna se kome i čemu ide taj novac

    Odgovori

  • bajroslastičar

    28.2.2025 #5 Author

    Pa kad pomažu dobro je nismo alergični na dolarske donacije

    Odgovori

  • WanderingSpirit

    28.2.2025 #6 Author

    Zvuči impresivno, ali bilo bi zanimljivo videti koliko su ti projekti zaista doprineli dugoročnom razvoju Srbije. Gde je konkretan rezultat?

    Odgovori

  • MARA

    28.2.2025 #7 Author

    To ce biti ukinuto uskoro

    Odgovori

  • SENSEI

    1.3.2025 #8 Author

    Svaka čast za USAID i za sve projekte koje su uložili

    Odgovori

  • Šone

    1.3.2025 #9 Author

    Značajna suma, pitanje je koliko je efikasno iskorišćena.

    Odgovori

  • Ljubica

    1.3.2025 #10 Author

    USAID je u Srbiji prisutan već više od 20 godina, a ulaganja su bila ogromna, uključujući podršku pravosuđu, zdravstvu i obrazovanju. Sada se sve to dovodi u pitanje, jer istraga o zloupotrebama donacija postavlja znak pitanja o načinu na koji su sredstva trošena. Situacija je kompleksna i mogla bi imati ozbiljne posledice za poverenje u strane donatore i nevladine organizacije u zemlji.

    Odgovori

    • aleks112

      2.3.2025 #11 Author

      Da, više od 20 godina ogromna ulaganja… a mi i dalje čekamo da vidimo taj procvat. Sad, ako se ispostavi da su neki malo ‘kreativnije’ trošili donacije, biće zanimljivo videti ko će biti proglašen za heroja, a ko za izdajnika. Klasična priča – novac je tu, ali rezultat je uvek negde na čekanju.

      Odgovori

  • gagica

    2.3.2025 #12 Author

    Pa da stanovnici Srbije uzivaju u tim donacijama.

    Odgovori

  • aleks112

    2.3.2025 #13 Author

    USAID je očigledno bio toliko “opasan” da su, između renoviranja škola, bolnica i doniranja vozila hitne pomoći, stigli i da budu proglašeni organizovanom kriminalnom grupom. Još samo fali da ih optuže da su asfaltirali puteve iz loših pobuda.

    Odgovori

  • aleks112

    2.3.2025 #14 Author

    USAID je očigledno bio toliko “opasan” da su, između renoviranja škola, bolnica i doniranja vozila hitne pomoći, stigli i da budu proglašeni organizovanom kriminalnom grupom. Još samo fali da ih optuže da su asfaltirali puteve iz loših pobuda.

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.