Uskoro jednostavnija evidencija doprinosa za zaposlene na poslovima istraživanja i razvoja
InovacijePoreziPoslovanjeSrbija
29.3.2025 11:31 Autor: Marija Jovanović 15



Procedura u vezi sa evidencijom doprinosa za zaposlene angažovane na poslovima istraživanja i razvoja, za koje poslodavci imaju pravo na 100 odsto oslobođenja, uskoro će biti pojednostavljena. Naime, implementacija tehničkog rešenja omogućiće evidentiranje uplata doprinosa pre izvršene kontrole ispravnosti obračuna od strane Poreske uprave, odnosno u momentu njihove dospelosti.
Privrednoj komori Srbije (PKS) su se u prethodnom periodu obraćale članice, privredni subjekti, ukazujući na problem sa kojim su se susreli u praksi, a koji se odnosi na evidenciju uplate doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje zaposlenih u tim kompanijama koji su angažovani na poslovima istraživanja i razvoja, potvrdila je za Biznis.rs Nevena Rakić, savetnica predsednika Privredne komore Srbije.
S tim u vezi PKS je pokrenula inicijativu, a kroz novoformirani Centar za privredne inicijative i brza rešenja ona je dobila i epilog. Rakić veruje da će rešenje biti implementirano krajem maja ove godine.
“Doprinosi za penzijsko i invalidsko osiguranje za deo radnog vremena koji su radnici proveli radeći neposredno na poslovima istraživanja i razvoja – od kojih se poslodavac oslobađa – plaćaju se iz budžeta Republike Srbije, a za potrebe ostvarivanja prava smatraju se plaćenim u momentu dospelosti. U praksi su privredni subjekti bili suočeni sa situacijom da nisu evidentirane uplate predmetnih doprinosa u momentu dospelosti”, napominje naša sagovornica.
Na pitanje zbog čega je staž iz budžetskih sredstava bio problematičan i kako su to rešavali poslodavci, Nevena Rakić kaže da je, prema mišljenju Ministarstva finansija, upisu staža radnika angažovanih na poslovima istraživanja i razvoja – po osnovu kojih je korišćena poreska olakšica – prethodila poreska kontrola ispravnosti obračuna zarada.
“Po sprovedenoj kontroli od strane Poreske uprave i staž radnika bi bio evidentiran u nadležnim evidencijama”, dodaje ona.

Kako ističe, do kraja maja 2025. godine očekuje se implementacija tehničkog rešenja koje se odnosi na način plaćanja doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje iz budžetskih sredstava za zaposlene koji su neposredno angažovani na poslovima istraživanja i razvoja, shodno članu 45z Zakona o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje.
“Ovo rešenje će omogućiti evidentiranje uplata doprinosa i pre izvršene kontrole ispravnosti obračuna od strane Poreske uprave, odnosno u momentu njihove dospelosti”, ističe Rakić.
Kako se navodi u članu 45z Zakona o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje, poslodavac – pravno lice, koji u okviru svoje delatnosti na teritoriji Republike obavlja istraživanje i razvoj, oslobađa se obaveze plaćanja 100 odsto doprinosa za obavezno penzijsko i invalidsko osiguranje na teret zaposlenog i na teret poslodavca za zaradu lica koja su neposredno angažovana na poslovima istraživanja i razvoja, srazmerno vremenu koje takva lica provedu na tim poslovima u odnosu na puno radno vreme.
“Doprinosi za obavezno penzijsko i invalidsko osiguranje za lice iz stava 1. ovog člana, za koje se ostvaruje pravo na oslobođenje od plaćanja doprinosa, plaćaju se iz budžeta Republike, a za potrebe ostvarivanja prava iz penzijskog i invalidskog osiguranja smatraju se plaćenim u momentu dospelosti”, stoji u pomenutom zakonu.
Pročitajte još:
U Privrednoj komori podsećaju da su poreske olakšice za istraživanje i razvoj donete pre nekoliko godina radi podsticanja „ekonomije znanja“, kao i podzakonski akti koji bliže uređuju način i uslove ostvarivanja ovih benefita.
Prema rečima naše sagovornice, Zakon o porezu na dobit pravnih lica predviđa mogućnost priznavanja troškova istraživanja i razvoja u poreskom bilansu u dvostruko uvećanom iznosu, dok Zakonom o porezu na dohodak građana i Zakonom o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje daje mogućnost da se poslodavac oslobodi 70 odsto obračunatog poreza na zarade za zaposlenog koji je neposredno angažovan na poslovima istraživanja i razvoja, kao i 100 odsto doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje.
Aca1984
29.3.2025 #1 AuthorMalo i nauka da se podržava
Šone
30.3.2025 #2 AuthorNaravno, slažem se treba sve podržati.
NELY
30.3.2025 #3 AuthorOdlicno resenje i doprinos
Jelena
29.3.2025 #4 AuthorOvo je odlična vest za poslodavce u sektoru istraživanja i razvoja! Pojednostavljena evidencija doprinosa olakšaće poslovanje i ubrzati administrativne procese. Nadamo se da će implementacija rešenja krajem maja doneti dodatne benefite i podstaći inovacije u Srbiji.
gagica
29.3.2025 #5 AuthorTako je najpostenije. I treba ulagati u razvoj.
VALERIJA
29.3.2025 #6 AuthorMislila sam da se već na improvizaciji radi a sad vidim uskoro.
HANA
30.3.2025 #7 AuthorOvako je bar pošteno…
KIMCHI
30.3.2025 #8 AuthorOdlicno da se regulisu i tokovi intelektualnih ugovora
ZOI
30.3.2025 #9 AuthorPa i treba ulagati u takve stvari, svakako je korisno za nauku.
Jeca
30.3.2025 #10 AuthorTreba ulagati u nauku,edukaciju i da nagradjujemo ozbiljne i ljude sa znanjem.
Emilija
30.3.2025 #11 AuthorTo je zaista odlicno s obzirom da je nauka dugo bila zapostavljena,a itekako je važna!
Šone
30.3.2025 #12 AuthorPojednostavljenje birokratije može podstaći više kompanija da investiraju u istraživanje i razvoj.
LAV
30.3.2025 #13 AuthorManjim iznosima za porez i doprinos se podrzava nauka i inovacija, to je vazno, bar na neki nacin da se da doprinos.
MADMAX
30.3.2025 #14 AuthorJako bitan segment svakog društva.
Faith
30.3.2025 #15 Authorstvarno dobra i konkretna ideja, olaksace mnogo poslovanje