Najviše naknade u IT sektoru i za fizičke poslove

Velika ponuda poslova preko omladinskih zadruga, cena rada i do 800 dinara za sat

AnalizaBolji posaoIzdvajamoSrbija

31.3.2025 08:01 Autor: Ljiljana Begović 9

Velika ponuda poslova preko omladinskih zadruga, cena rada i do 800 dinara za sat Velika ponuda poslova preko omladinskih zadruga, cena rada i do 800 dinara za sat
Već nekoliko godina srpsko tržište rada pogađa nedostatak radnika u mnogim sektorima. Zbog toga neretko poslodavci traže dodatnu radnu snagu preko omladinskih zadruga. U... Velika ponuda poslova preko omladinskih zadruga, cena rada i do 800 dinara za sat

Već nekoliko godina srpsko tržište rada pogađa nedostatak radnika u mnogim sektorima. Zbog toga neretko poslodavci traže dodatnu radnu snagu preko omladinskih zadruga.

U razgovoru za Biznis.rs iz zadruge Bulevar kažu da su od strane omladinaca najtraženiji oni poslovi za koje je ugovorena dobra cena sata. A cena rada preko omladinskih zadruga u Srbiji zavisi od vrste posla, grada i dogovora sa poslodavcem, ali generalno se kreće oko minimalca ili nešto iznad toga.

Minimalna cena rada u Srbiji od 1. januara 2025. godine iznosi 308 dinara po satu (neto). U praksi, satnice za jednostavnije poslove kao što su prodaja, pakovanje, administrativni poslovi kreću se od 300 do 500 dinara, dok specijalizovani poslovi (na primer IT, prevodi, vođenje društvenih mreža) mogu ići i preko 800 dinara po satu.

“Cene rada su zbog inflacije više u odnosu na pre dve godine od 40 do 50 odsto. Najplaćeniji poslovi su u IT sektoru, pa na teškim fizičkim poslovima i zatim za rad na administrativnim poslovima sa znanjem stranih jezika”, kažu iz omladinske zadruge Bulevar.

Naši sagovornici dalje objašnjavaju da najviše posla ima u buticima, na pakovanju robe i u prodaji.

“Poziva za obavljanje fizičkih poslova ima svakodnevno. Stižu nam upiti i iz raznih magacina širom Beograda. Traže se i omladinci za rad u restoranima brze hrane, za snimanje kratkih turističkih video snimaka, za posao animatora u dečijoj igraonici, izlagače robe u drogerijama, deklarisanje kozmetike, promocije”, ističu iz zadruge Bulevar.

Foto: Freepik

Posla ima i u knjižarama, za skeniranje dokumentacije, ali i u administraciji.

“Trenutno su aktuelni poslovi na poziciji web dizajnera, održavanja društvenih mreža, kao i za asistenta za marketing i održavanje događaja. Imamo i lanac restorana koji ima fleksibilno radno vreme, gde omladinci mogu da rade samo vikendom, četiri sata, da biraju smene. Ponuda preko naše zadruge je zaista raznovrsna i mladi mogu prema svojim obavezama da usklade posao“, navode naši sagovornici.

Ipak, letnja sezona je po pravilu vreme kada poslodavci najčešće traže radnike putem omladinskih zadruga.

Iz Bulevara kažu da je uvek najveće interesovanje mladih muškaraca za poslove kao što su vozač, dostavljač, rad u bioskopu i obezbeđenju, ali i za fizičke poslove.

“Najveća intresovanja kod mladih žena su za poslove promocije, rad u butiku, deklarisanje robe, rad u administraciji, rad u bioskopu”, navode.

Rad preko omladinske zadruge predstavlja jednu od najčešćih opcija za mlade koji žele da steknu radno iskustvo, dodatno zarade ili se privremeno zaposle tokom školovanja. Ovakav angažman, ipak, ne podrazumeva klasičan radni odnos – već se zasniva na privremenim i povremenim poslovima, što znači da zadrugari imaju posebna pravila rada i ograničenja.

Prema članu 198. Zakona o radu, poslodavci imaju mogućnost da angažuju članove omladinskih i studentskih zadruga za poslove koji ne mogu trajati duže od 120 radnih dana u kalendarskoj godini. Na ove poslove mogu se prijaviti studenti mlađi od 26 godina, učenici, ali i mladi do 30 godina starosti.

Kako objašnjavaju predstavnici omladinskih zadruga, ovaj model zapošljavanja koristi se za sezonske poslove, radne zadatke koji se obavljaju povremeno, kao i za angažovanje radnika u periodima povećanog obima posla. Međutim, postoji zanimljiva mogućnost – zadrugar može raditi i duže od 120 dana godišnje ukoliko promeni vrstu posla, budući da se ograničenje odnosi samo na konkretan posao, a ne na ukupno radno angažovanje tokom godine.

Da bi poslodavac mogao da angažuje omladinca, neophodno je da dobije uput za rad od zadruge ili da sklopi ugovor o poslovnoj saradnji sa zadrugom. U tom dokumentu preciziraju se prava, obaveze i uslovi rada zadrugara.

Koja prava imaju radnici?

Za razliku od klasičnog zaposlenja, rad preko omladinske zadruge ne donosi sve benefite radnog odnosa. Zadrugari nemaju pravo na plaćeni godišnji odmor, bolovanje ili plaćeno odsustvo. Njihova zarada podložna je oporezivanju i plaćanju doprinosa na svaki ostvareni prihod, prema pojedinačnim ugovorima za rad, bez obzira na to da li je posao trajao jedan dan ili duže.

Zadruga izdaje uput za svaki novi angažman, a on u sebi sadrži ključne elemente ugovora – prava i obaveze poslodavca i zadrugara, kao i uslove rada koje poslodavac mora da obezbedi tokom angažovanja.

  • Maja96

    31.3.2025 #1 Author

    800 din sat ? Dobro smo videli ?

    Odgovori

  • DOBRILA

    31.3.2025 #2 Author

    Lepoo , i bolje kada imaju vise ponuda..

    Odgovori

  • Inquiete

    31.3.2025 #3 Author

    Au, 800 rsd na sat…

    Odgovori

  • SENSEI

    31.3.2025 #4 Author

    Ko hoće taj će da se javi. Ima posla, samo ko hoće da radi

    Odgovori

  • SASHKA

    31.3.2025 #5 Author

    Uvek ima posla za one koji hoce da rade.

    Odgovori

  • Crni

    31.3.2025 #6 Author

    Ima posla ko oce da radi

    Odgovori

  • Aca1984

    31.3.2025 #7 Author

    Rastu plate al rastu i troškovi

    Odgovori

  • TREX

    31.3.2025 #8 Author

    Verovatno su omladinci zadovoljni

    Odgovori

  • Jovica

    1.4.2025 #9 Author

    Mislim da je to prilicno korektno

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.