Poljoprivredna inspekcija “češlja” fiktivna gazdinstva u Srbiji

Vlasnici koji ne obrađuju svoje zemljište nemaju pravo na subvencije

AgrobiznisIzdvajamoPoslovanjeSrbija

11.11.2024 08:01 Autor: Marija Jovanović 28

Vlasnici koji ne obrađuju svoje zemljište nemaju pravo na subvencije Vlasnici koji ne obrađuju svoje zemljište nemaju pravo na subvencije
Poljoprivredna inspekcija obavlja intenzivnu kontrolu povodom prijava fiktivnih gazdinstava u Srbiji, a u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede pozivaju proizvođače koji imaju informacije o... Vlasnici koji ne obrađuju svoje zemljište nemaju pravo na subvencije

Poljoprivredna inspekcija obavlja intenzivnu kontrolu povodom prijava fiktivnih gazdinstava u Srbiji, a u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede pozivaju proizvođače koji imaju informacije o zloupotrebama da ih dostave.

“Svaka informacija je od izuzetne koristi jer pospešuje bržu kontrolu i suzbijanje svih eventualnih zloupotreba, a samim tim je isplata subvencija onima koji zaista imaju pravo da ih dobiju efikasnija. Zajednički je interes da novac svih građana Srbije namenjen jačanju naše poljoprivrede i prehrambene industrije bude iskorišćen na najbolji mogući način”, navodi se u saopštenju.

Agroekonomski analitičar Milan Prostran pozitivno ocenjuje kontrolu države i smatra da je ovo dobar način da se spreči da subvencije odu onima koji zemlju uopšte ne obrađuju i drže je zaparloženu.

S obzirom na to da je država donela uredbu kojom će pravo na subvencije po hektaru imati samo oni koji obrađuju poljoprivredno zemljište, ali ne i vlasnici koji ga daju u zakup ili ga uopšte ne obrađuju, ova kontrola uopšte nije začuđujuća”, navodi Prostran u razgovoru za Biznis.rs.

Prema njegovim rečima, ranije su se subvencije dobijale na bazi vlasništva, a onda je veliki broj ljudi na taj način dobijao državnu pomoć za gorivo, đubrivo i slično. To pravo se, kako kaže, moglo ostvariti i samo na osnovu registrovanog poljoprivrednog gazdinstva, bez obzira na to da li se zemljište obrađivalo ili ne.

Agroanalitičar Prostran
Milan Prostran / Foto: Youtube printscreen

“Pre pomenute uredbe to nije bilo regulisano, ali sada ova prava možete da ostvarite samo pod uslovom da zemljište i obrađujete. Očigledno je država shvatila da veliki broj poljoprivrednih gazdinstava ova prava ostvaruje samo na osnovu vlasništva i da se veliki deo površina uopšte nije obrađivao. Zato je i donet ovaj propis”, ističe Prostran.

Prema podacima poslednjeg popisa Republičkog zavoda za statistiku (RZS), u Srbiji ima 508.365 poljoprivrednih gazdinstava koja hranu proizvode na površini od 3.257.100 hektara.

Naš sagovornik kaže da država daje u zakup oko 260.000-270.000 hektara poljoprivrednog zemljišta, i da ipak ostaje otvoreno pitanje da li će korisnici ovog zemljišta uspeti da ostvare pravo na subvencije.

“Pitanje je da li će pravo na subvencije imati poljoprivrednici koji uzimaju u zakup poljoprivredno zemljište od države, ali i od privatnih lica. Ipak, suština je da vi kao vlasnik poljoprivednog zemljišta koje dajete u zakup nemate pravo na subvencije, dok zakupac verovatno ima”, napominje Prostran.

On smatra da država na ovaj način želi da podstakne da se što više zemlje obrađuje jer daje subvencije za proizvodnju, da bi se poboljšao ukupan prehrambeni bilans zemlje.

“Država daje subvencije prvo da pomogne onima koji obrađuju zemlju da ostvare dohodak, a istovremeno i da poboljšaju ukupan nacionalni prehrambeni bilans ukoliko proizvode hranu za svoje i potrebe tržišta. Ako vi samo po osnovu vlasništva dobijate novac i stavljate ga u džep, a zemljište ostaje u parlogu, to zaista nema nikakvog smisla”, zaključuje Prostran.

  • VALERIJA

    11.11.2024 #1 Author

    Sto je donekle i realno jer novac treba da cirkuliše unutar države.

    Odgovori

  • JANA

    11.11.2024 #2 Author

    Trebalo bi svima njima pomoci jer cemo samim tim i da podstaknemo poljoprivrednike na rad …

    Odgovori

  • meli77

    11.11.2024 #3 Author

    Lakše je samo imati zemljište nego i obrađivati zato su u redu kontrole

    Odgovori

  • Grocka

    11.11.2024 #4 Author

    Tako i treba

    Odgovori

    • Djordje

      17.11.2024 #5 Author

      Potpuno dobra odluka drzave, da se stimulise poljoprivredna proizvodnja i koliko toliko ublaze vremenske nepigode.
      Pozz

      Odgovori

  • JEKSICA25

    11.11.2024 #6 Author

    Zanimljivo

    Odgovori

    • Branka

      16.11.2024 #7 Author

      Poljoprivreda je na dnu kace gledate samo da vas sto manje košta . Jadni seljaci pogotovo u ruralnim sredinama.Stvarno će da se obogate.Cena prasića je 280 dinara čist gubitak.

      Odgovori

  • Faith

    11.11.2024 #8 Author

    Dobra odluka, a i samo se nalazi nacin da se ne pomogne ljudima

    Odgovori

  • SUNCICA

    11.11.2024 #9 Author

    Mozda i postena odluka, ali ako se zemlja ne koristi kao pasnjak za goveda

    Odgovori

  • ŽIZI

    11.11.2024 #11 Author

    Logična stvar

    Odgovori

  • Saša

    13.11.2024 #12 Author

    Svi da prijave ko radi zemlju u zakup a vlasnici neće da prave ugovore. Stim da im je jasno ako su slagali da idu automatski u pasivan status na pet godina. Tako da nikom nebi palo na pamet da kažu da rade a ustvari nerade te površine što su prijavili.

    Odgovori

    • Poljoprivrednik

      13.11.2024 #13 Author

      Jaka stvar ako ode 5 god. u pasivni status. Taj neko i ne radi poljoprivredu, samo uzima subvencije. Naravno tad više neće moći, ali trebalo bi da vrati pare što je uzimao sa kamatom i plus krivična odgovornost. Pa kad se to pročuje više im neće padati na pamet.

      Odgovori

      • Jevrem

        14.11.2024 #14 Author

        Od kada je na snazi taj ured od tada traziti povracaj.Zakupac plati arendu prihodi su njegovi sto je normalno.Jos tumaramo u tom uredjenju poljoprivrede.

        Odgovori

    • Sava

      14.11.2024 #15 Author

      Nema ništa od toga treba subvencije ukinuti dati na otkupnoj ceni proizvoda kad predas robu. Ovako dzaba plaćati inspekciju jer će lagati i zakupac i onaj što daje zemlju u zakup

      Odgovori

  • Vlada

    13.11.2024 #16 Author

    To je država trebala odavno da uvede.Veliki broj domaćinstva ne obradjuje zemlju ili je da u zakup i uzima subvencije što nije pošteno prema nama koji hoćemo da radimo..Na njihovim računima je samo uplata subvencija nema nikakvog prometa robe..

    Odgovori

  • Ivan

    14.11.2024 #17 Author

    Tako i treba zašto bi neko dobijao novac,
    a neobradjuje njive.

    Odgovori

    • Mica

      14.11.2024 #18 Author

      Poskupece arenda za vrednost.subvencije.

      Odgovori

      • Blagi

        15.11.2024 #19 Author

        Tako je. Bile 5000 evra minimum.

        Odgovori

  • bole

    14.11.2024 #20 Author

    Nije problem nek plate zakup 600eura po hektaru i dobiju subvencije od drzave 330eura ili najbolje da plate od 10000-20000 eura po hektaru i kupuju svoju zemlju i neka rade kolko hoce.

    Odgovori

  • Slobodan

    14.11.2024 #22 Author

    Sada će zakupci zemlje umesto vlasnika plaćati porez, zdravstveno i socijalno osiguranje, odvodnjavanje i druge troškove. Radnici na gradilištima biće vlasnici stanova. Oni koji plaćaju zakup stanova postaće njihovi vlasnici jer im se vlasnici na jahtama provode po celom svetu. Oni koji rade u fabrikama postaće vlasnici fabrika itd. Itd.

    Odgovori

    • Darko

      15.11.2024 #23 Author

      Baš tako. Sve se polovično radi u ovoj državi

      Odgovori

    • Simo

      15.11.2024 #24 Author

      Tako je neka je kupi kao i ovaj sto je ima njegova imovina

      Odgovori

  • Ljubisa

    15.11.2024 #25 Author

    U opstini Kladovo 1hektar u zakup je 6000din…..

    Odgovori

  • STEPA

    15.11.2024 #26 Author

    Tako i treba da bude

    Odgovori

  • Dušan

    15.11.2024 #27 Author

    Ja ne obradjujem njivu povrsine jedan i po ar,jer nemam mehanizaciju .Kad cu biti oslobodjen obaveznog penzionog i zdravstvenog preko poljoprivrede? Kat.dohodak 65 dinara a drzava trazi 1700 e globu.Gde je tu zdrav razum?

    Odgovori

  • ZELJKA

    17.11.2024 #28 Author

    Normalno

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.