pravo na bespovratna sredstva u iznosu do 50 odsto vrednosti investicije

Za proizvođače meda subvencije i do tri miliona dinara

AgrobiznisSrbija

3.4.2025 17:17 Autor: Marija Jovanović 7

Za proizvođače meda subvencije i do tri miliona dinara Za proizvođače meda subvencije i do tri miliona dinara
Ministarstvo privrede u saradnji sa Fondom za razvoj raspisalo je javni poziv za finansijsku podršku u plasmanu meda i drugih pčelinjih proizvoda u 2025.... Za proizvođače meda subvencije i do tri miliona dinara

Ministarstvo privrede u saradnji sa Fondom za razvoj raspisalo je javni poziv za finansijsku podršku u plasmanu meda i drugih pčelinjih proizvoda u 2025. godini. Za ove namene opredeljeno je ukupno 50 miliona dinara bespovratnih sredstava, a maksimalni iznos koji korisnik može da ostvari iznosi tri miliona dinara.

Bespovratna sredstva namenjena su privrednim društvima i preduzetnicima, koji su registrovani u Agenciji za privredne registre i imaju upisan objekat u Registar odobrenih objekata kod Uprave za veterinu.

Kako se precizira u javnom pozivu, reč je objektu koji je namenjen za punjenje i pakovanje meda i drugih proizvoda pčela u kome se med i drugi proizvodi pčela, bez obzira na poreklo, pune i pakuju ili se pune i pakuju uslužno, a namenjeni su za stavljanje u promet.

“Izuzetno, za sredstva mogu da konkurišu i privredna društva i preduzetnici koji su registrovani u Agenciji za privredne registre i čiji osnivači imaju upisan u Registar objekata kod Uprave za veterinu, objekat za primarnu proizvodnju meda i drugih proizvoda pčela u kome se med i drugi proizvodi pčela poreklom iz sopstvenog pčelinjaka, sakupljaju, vrcaju, pune, pakuju, skladište i stavljaju u promet”, navodi se u javnom pozivu.

U tom slučaju, uslov je da odmah po nabavci opreme, a najkasnije do 31. decembra 2025. godine ovaj privredni subjekat ili preduzetnik izvrši upis, u Registar odobrenih objekata kod Uprave za veterinu, objekta namenjenog za punjenje i pakovanje meda i drugih proizvoda pčela u kome se med i drugi proizvodi pčela, bez obzira na poreklo, pune i pakuju ili se pune i pakuju uslužno, a namenjeni su za stavljanje u promet.

Subvencije i do 50 odsto investicije

Privredni subjekti koji zadovolje uslove pomenutog programa mogu ostvariti pravo na finansijsku podršku u vidu bespovratnih sredstava koja mogu maksimalno iznositi tri miliona dinara (3.000.000,00), odnosno najviše do 50 odsto ukupne vrednosti ulaganja. Preostali iznos investicije finansira iz sopstvenih sredstava.

“Ukoliko je vrednost odobrenih sredstava manja od vrednosti traženih sredstava, podnosilac zahteva mora celokupan iznos do pune vrednosti investicionog ulaganja finansirati iz sopstvenih sredstava”, navodi se u detaljnom uputstvu objavljenom na sajtu ministarstva.

Kako je precizirano, bespovratna sredstva se moraju obezbediti menicama privrednog subjekta i ličnim menicama osnivača. U slučaju gde ima više osnivača, svi osnivači moraju da daju lične menice, osim onih koji imaju ispod pet odsto učešća u vlasništvu.

“Privrednim subjektima bespovratna sredstva se isplaćuju nakon dostavljanja dokaza o uplati sopstvenih sredstava po svakoj profakturi, shodno rešenju o odobravanju bespovratnih sredstava. Privredni subjekti su u obavezi da do dva meseca od dana potpisivanja ugovora sa Fondom izvrše uplatu sopstvenih sredstava. Instrument obezbeđenja bespovratnih sredstava su blanko sopstvene menice korisnika bespovratnih sredstava, sa klauzulom ‘bez protesta’’ i meničnim ovlašćenjem i lične menice osnivača”, navodi se u pomenutom dokumentu.

U šta bespovratna sredstva mogu da se ulože?

Kada je reč o ulaganjima koja se mogu finansirati u okviru ovog programa, u pozivu se navodi da on obuhvata:

  • nabavku mašina i opreme za finalizaciju i pakovanje meda i drugih proizvoda pčela (linije za punjenje i pakovanje meda, punilice za tegle i boce, etiketirke, vakuum pakerice, oprema za pakovanje u kesice i male doze…)
  • nabavku opreme za skladištenje i čuvanje meda i drugih proizvoda pčela (INOX – prohromski rezervoari za med, kontejneri za skladištenje polena, propolisa, voska, kamere za kontrolisanu temperaturu skladištenja….)
  • nabavku dostavnih vozila za prevoz sirovina i sopstvenih gotovih proizvoda, kao i druga transportna sredstva koja se koriste u pogonu.

Zahtev za dodelu bespovratnih sredstava se podnosi Fondu za razvoj i to dostavljanjem popunjenog obrasca za prijavu, kao i prateće dokumentacije kojom se dokazuje ispunjenost uslova iz ovog programa, elektronskim putem. Javni poziv je otvoren do utroška sredstava, a najkasnije do 30. juna 2025. godine.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.