Iz ASNS tvrde da su plate niže i do 40.000 dinara od republičkog proseka

Žalbe na niske plate u kragujevačkoj upravi

SrbijaU fokusu

19.11.2024 13:43 Autor: Redakcija Biznis.rs 2

Žalbe na niske plate u kragujevačkoj upravi Žalbe na niske plate u kragujevačkoj upravi
Asocijacija slobodnih i nezavisnih sindikata (ASNS) ukazala je danas na niske zarade zaposlenih u gradskim upravama, stručnim službama i organima grada Kragujevca, navodeći da... Žalbe na niske plate u kragujevačkoj upravi

Asocijacija slobodnih i nezavisnih sindikata (ASNS) ukazala je danas na niske zarade zaposlenih u gradskim upravama, stručnim službama i organima grada Kragujevca, navodeći da su one niže između 20.000 i 40.000 dinara od republičkog proseka.

„Naše zarade su toliko male i ponižavajuće, pogotovo onih sa srednjom stručnom spremom koji primaju minimalnu zaradu od oko 47.000 dinara. Viša ima oko 58.000, a visoka sprema oko 78.000 dinara. To je ispod republičkog proseka od 20.000 do 40.000 dinara“, rekao je novinarima glavni poverenik ASNS gradskih uprava Grada Kragujevca Novica Petrović a prenela agencija Beta.

On je dodao da sindikati stalno traže pregovore oko uvećavanja zarada, ali zahtevi završavaju u fiokama poslodavca.

„Poslodavac uopšte ne ispunjava obaveze prema reprezentativnim sindikatima da se bar jednom u tri meseca sastane sa predstavnicima sindikata u vezi sa materijalnim statusom zaposlenih“, kazao je Petrović na konferenciji za novinare ispred zgrade Skupštine grada.

On je objasnio da su zarade uređene uredbom Vlade Srbije koja važi i za druge lokalne samouprave, u kojima zaposleni, kako je kazao, imaju daleko veće zarade nego zaposleni u kragujevačkoj upravi.

Petrović je naveo primer jednog susednog grada u kome se sa srednjom stručnom spremom zarađuje 69.000 dinara mesečno.

„Oni iznalaze načine i sisteme kako bi svojim zaposlenima omogućili veće zarade“, poručio je Petrović.

Iz ASNS su naveli da se zahtevi sindikata ignorišu i da stižu samo prazna obećanja od ljudi koji upravljaju gradom.

„Kad god se neko od predstavnika sindikata ili zaposlenih požali na nisku zaradu, automatski se preti, vrši pritisak i daje mu se do znanja da, ako mu se ne sviđa, može slobodno raskine radni odnos i potraži drugo radno mesto. Oni zaposlene dele na vaše i naše. Njihovi imaju i prekovremeni rad, mogu da ne dođu po dva, tri meseca na posao, a ide im zarada, dok ovi drugi su diskriminisani, ucenjeni, izloženi pretnjama, nazivaju se pogrdnim imenima, da niko od njih ništa ne zna da radi“, rekao je Petrović.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.